США оснастять літаки F-16 для України новітньою зброєю — WSJ

Винищувач F-16 ВПС Туреччини в польоті під час навчань Anatolian Eagle 2016 у Коньї, Туреччина. Getty Images

США погодилися озброїти десятки реактивних винищувачів F-16, які відправляються в Україну, ракетами американського виробництва та іншою передовою зброєю.

Про це повідомляє The Wall Street Journal з посиланням на американських чиновників.

Зазначається, що Данія та Нідерланди мають передати Україні F-16 цього літа, а згодом літаки прибудуть ще з Бельгії та Норвегії. Але досі залишалося невирішеним питання озброєння для літаків.

Високопоставлений чиновник США повідомив виданню, що хоча Пентагон має обмежені запаси та виробничі можливості, він постачатиме F-16 боєприпаси класу "повітря-земля", комплекти точного наведення для бомб і сучасні ракети класу "повітря-повітря" в кількості, достатній для задоволення найнагальніших потреб України.

"Ми впевнені, що зможемо поставити все це (зброю, — ред.), принаймні ті критичні обсяги, які їм потрібні", — сказав чиновник.

За даними WSJ, Україна отримає від США:

  • ракети класу "повітря-земля" AGM-88 HARM,
  • версії комплектів Joint Direct Attack Munition (JDAM) збільшеної дальності, які перетворюють некеровані бомби на "розумну" зброю;
  • бомби малого діаметра (GLSDB);
  • ракети класу "повітря-повітря" середньої дальності AMRAAM;
  • ракети класу "повітря-повітря" малої дальності AIM-9X для реактивних літаків.

У Європі багато країн не бажали відправляти великі обсяги своїх обмежених запасів авіа боєприпасів Україні, тому союзники запропонували рішення, яке Пентагон назвав "стрибком". Європейські країни можуть об’єднати свої фінанси для закупівлі авіаційної зброї у США для відправлення в Україну, сказав американський чиновник.

США та союзники відмовилися надати конкретні терміни передачі літаків та озброєння для них через проблеми безпеки.

WSJ зазначає, що наразі незрозуміло, як F-16 будуть використовувати проти російських військ. Американський чиновник заявив, що Вашингтон обмежить використання Україною літаків для ударів по території Росії, як це було з іншими видами зброї. Києву буде дозволено використовувати їх на території Росії лише у відповідь на напади з-за кордону.

Україна хоче використати F-16, щоб долетіти до кордону та стріляти в Росію, але ця тактика нереалістична в нинішніх умовах, сказав американський чиновник, через загрозу з боку російських ракет "земля-повітря".

Американські офіційні особи кажуть, що найефективніше використання F-16 в Україні – це те, що називається підтримкою війська з повітря, або усунення наземних загроз військам на лінії фронту. Європейці, з іншого боку, кажуть, що F-16 можна використовувати для ППО та потенційно, щоб відкинути ВПС РФ далі від лінії фронту, де російські літаки щомісяця випускають тисячі КАБів.

Що відомо про передачу України F-16

Прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак і голова уряду Нідерландів Марк Рютте 19 травня оголосили про готовність США схвалити навчання українських пілотів на винищувачах F-16.

Радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван заявив, що Сполучені Штати можуть надати згоду на передачу Україні бойових літаків, зокрема F-16, за умови, що вони не застосовуватимуться для ударів по території РФ.

20 травня нідерландський онлайн-сервіс для аналізу в сфері оборони повідомив, що Нідерланди скасували угоду про продаж винищувачів F-16 приватній компанії Draken International.

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо під час саміту G7 підтвердив, що його країна готова надати допомогу в підготовці українських військових пілотів.

Після саміту G7 стало відомо, що США розблокували навчання українських пілотів на винищувачах та постачання авіатранспорту іншими державами.

Американський президент Джо Байден підтвердив намір США навчати українських пілотів на F-16, проте зауважив, що Київ пообіцяв не застосовувати літаки для ударів по російській території.

22 травня речник Держдепу США Метью Міллер заявив, що постачання Україні винищувачів F-16 є пріоритетом. Реалізовувати відповідний план партнери України розпочнуть у найближчі місяці.

Наступного дня генсек НАТО Єнс Столтенберг вказав, що західні союзники визначатимуть індивідуально, коли починати навчання українських пілотів на винищувачах F-16.

20 серпня прем'єрка Данії Метте Фредеріксен заявила, що країна планує відправити Україні 19 літаків F-16, перші шість — ближче до Нового року.

Зеленський повідомив, що Нідерланди нададуть 42 літаки. Літаки відправлять після того, як будуть виконані умови, серед яких забезпечення необхідної інфраструктури та завершення навчання пілотів.

13 листопада у Румунії у місті Фетешть за 100 км від Бухареста на військово-повітряний базі відкрили навчальний центр пілотів F-16, де тренуватимуть українців.

У лютому 2024-го Foreign Policy, посилаючись на високопосадовців з ЄС, писало, що перші американські винищувачі F-16 з’являться в Україні орієнтовно у червні 2024 року, а українська влада розраховує, що до кінця фінансового року у США (вересень) навчання на винищувачах пройдуть 12 пілотів.

22 березня повідомлялось, що у Великій Британії 10 українських пілотів завершили базовий льотний курс. Після цього вони перейшли до поглибленої підготовки, перш ніж навчитися керувати американськими винищувачами F-16. Початковий етап навчань українських пілотів на винищувачах F-16 у Великій Британії розпочався влітку 2023 року.

12 квітня речник Повітряних сил ЗСУ Ілля Євлаш інформував, що українські пілоти, які будуть управляти винищувачами F-16 і навчаються в Данії та США, вже на завершальних етапах підготовки. За його словами, наразі вони відпрацьовують збиття крилатих ракет і ударних дронів типу "Shahed".

21 травня у Міноборони Нідерландів повідомили, що десять українських військових пройшли навчання з обслуговування винищувачів F-16.