Міністри закордонних справ ЄС обговорюють санкції проти Ізраїлю

Дим і вибух після ізраїльського бомбардування в Сектора Гази, 11 лютого 2024 року. AP/Ariel Schalit

Міністри закордонних справ ЄС вперше взяли участь у дискусії щодо санкцій проти Ізраїлю, який нині проводить військову операцію у Секторі Гази.

Про це повідомив 27 травня міністр закордонних справ Ірландії Мішель Мартін, якого цитує європейське видання газети Politico.

За його словами, проти Ізраїлю можуть запровадити санкції, якщо він не дотримуватиметься міжнародного гуманітарного права. Нині у Секторі Гази через дії ЦАХАЛу триває гуманітарна криза, оскільки гуманітарна допомога в анклав майже не поступає.

Міжнародний суд ООН постановив 24 травня 2024 року, що Ізраїль повинен негайно припинити свій наступ на Рафах, що на півдні Сектору Гази, і відкрити прикордонний пункт Рафах, щоб дозволити гуманітарній допомозі безперешкодно надходити в анклав.

Згодом Ізраїль продовжив свою операцію на півдні Сектора Гази і 27 травня атакував табір біженців. Тоді загинули щонайменше 45 палестинців. Лідери ЄС широко засудили ці дії Ізраїлю.

"Вперше на засіданні ЄС по-справжньому я бачив серйозну дискусію щодо санкцій", — сказав Мартін.

Він зазначив, що існує "деяка дистанція між людьми, які стверджують необхідність підходу, заснованого на санкціях, якщо Ізраїль не виконає рішення Міжнародного суду".

Вторгнення бойовиків ХАМАС в Ізраїль

Вранці 7 жовтня 2023 року бойовики руху ХАМАС вдерлися на територію Ізраїлю із Сектору Гази, узявши під контроль кілька населених пунктів у прикордонній зоні та захопивши десятки заручників. У відповідь Ізраїль розпочав проти бойовиків контртерористичну операцію. Наступного дня уряд Ізраїлю запровадив воєнний стан в країні.

9 жовтня Ізраїль заявив про відновлення контролю над усіма прикордонними містами та згодом анонсував "повну облогу" Сектору Гази. 11 жовтня у Секторі Гази припинилося постачання електроенергії. Це сталося після того, як на єдиній електростанції закінчилося паливо. 12 жовтня міністр енергетики Ізраїлю Ісраель Кац заявив, що анклав залишатиметься без світла, води та палива, поки не будуть звільнені заручники з Ізраїлю. Згодом в ООН заявили про гуманітарну катастрофу в Газі.

13 жовтня ЦАХАЛ закликалв цивільних мешканців міста Газа евакуюватися у південному напрямку "задля власної безпеки та захисту". Згодом речник ЦАХАЛу Хагарі заявив, що сухопутні війська "розширюють свої наземні операції" та посилять повітряні удари. Прем'єр-міністр Ізраїлю Нетаньягу 28 жовтня заявив про початок другого етапу війни проти ХАМАСу.

1 листопада війська Ізраїлю прорвали передову лінію оборони руху ХАМАС у північній частині Сектору Гази. Того ж дня для евакуації людей відкрили контрольно-пропускний пункт Рафах, що на кордоні з Єгиптом. Зранку 24 листопада між Ізраїлем і ХАМАСом розпочалося чотириденне перемир'я, що супроводжувалося звільненням груп заручників.

Через війну між Ізраїлем та ХАМАСом в Червоному морі єменські хусити, яких підтримує Іран, почали обстрілювати судна. Вони заявили, що атакують кораблі Ізраїлю та його союзників. Після низки ракетних та дронових атак США спільно із Британією атакували сили хуситів в Ємені.

В кінці квітня премʼєр-міністр Ізраїлю Нетаньягу повідомив, армія оборони Ізраїлю проведе військову операцію у місті Рафах не залежно від того, чи буде укладена угода щодо перемир'я з угрупуванням ХАМАС.