Нічна атака на Одесу, Макрон в Чехії та конституційне право на аборт

Уламок збитого над Одесою російського безпілотника у ніч на 5 березня 2024 року. Фото: Сили оборони півдня України

Росія вночі безпілотниками атакувала Одесу, Еммануель Макрон у Празі обговорить участь Франції в закупівлі снарядів для України, Франція закріпила у конституції право на аборт — Суспільне зібрало головні новини станом на ранок 5 березня.

Російська атака на Одесу безпілотниками

Армія РФ безпілотниками вночі атакувала Одесу: є пошкодження будівлі рекреаційного об'єкту, повідомили у Силах оборони півдня України. Сталося пожежа, яку швидко загасили. Також в рекреаційній зоні пошкоджені приватний будинок з причалом і господарські споруди. За попередніми даними — без поранених. Сили ППО в регіоні збили 18 безпілотників.

У командування Повітряних сил ЗСУ уточнили, що російська армія вночі атакувала Україну 22 ударними безпілотниками, 18 з яких знищили в межах Одеської області.

Еммануель Макрон у Чехії обговорить зброю для України

Президент Франції Еммануель Макрон сьогодні, 5 березня, відвідає Чехію. Очікується, що він у Празі скаже, як саме його країна збирається брати участь у запропонованій Чехією операції із спільної закупівлі снарядів для України в третіх країнах.

Контекст: Петр Павел оголосив на Мюнхенській конференції в лютому, що Чехія знайшла в країнах за межами Європи 800 тисяч снарядів — пів мільйона калібром 155 мм і 300 тисяч калібру 122 мм — які можна швидко купити і передати Україні.

Франція закріпила у конституції право на аборт

Франція закріпила право на аборт у своїй конституції, що стало першим таким випадком у світі. Депутати і сенатори переважною більшістю голосів (780 проти 72) підтримали цей крок на спеціальному спільному голосуванні обох палат парламенту.

Даний законопроєкт передбачає внесення поправок до статті 34 конституції Франції, згідно з якими "закон визначає умови, за яких реалізується гарантована жінкам свобода добровільного переривання вагітності".

Як пише видання Le Monde, активісти, які зібралися під Ейфелевою вежею, привітали рішення парламенту.

Кабмін готує законопроєкт про військовий збір для ФОП

Кабмін готує законопроєкт, за допомогою якого хочуть збільшити надходження до бюджету. Один із таких способів — збільшити військовий збір для приватних підприємців (ФОП), повідомив голова фінансового комітету Верховної ради Данило Гетманцев.

За його словами, Міністерство фінансів працює над збільшенням доходів державного бюджету на 44 мільярд гривень. Гетманцев додав, що очікують представлення цього законопроєкту вже у березні. Він не зазначив, якою буде сума військового збору.

Уряд має наміри запровадити сплату військового збору для ФОП та юридичних платників єдиного податку, а також для певних видів операцій з нерухомим майном та ювелірними виробами.