Нові правки в законопроєкті про мобілізацію: що виправили

Марафон
Верховна рада України в Києві. Фото: ВРУ

27 лютого почалася робота Комітету ВРУ з питань нацбезпеки, оборони і розвідки щодо підготовки законопроєкту про мобілізацію, де внесли 4 195 правок.

Про це повідомив народний депутат від фракції "Голос" та секретар Комітету ВРУ з питань нацбезпеки, оборони і розвідки Роман Костенко в етері марафону "Єдині новини".

За його словами, саме 4195 правок подали народні депутати з різних політичних сил. Спочатку розглядають комплексні питання, на які подали найбільше правок — до антиконституційних норм, обмежень, норми, що стосуються мобілізації.

"Потім ми зрозуміємо, який має бути концептуально законопроєкт, сьогодні (27 лютого — ред.) голосували за це, і далі будемо відпрацьовувати таблиці. Я сподіваюся, що до кінця тижня ми опрацюємо цей законопроєкт", — сказав Костенко.

Він сподівається, що на наступне засідання Верховної Ради, в першій половині березня, законопроєкт можуть вже винести на розгляд. Але якщо народні депутати будуть приходити захищати правки, то розгляд документу затягнеться.

Депутат Костенко розповідає, що цей законопроєкт про те, як буде відбуватися призов, як військовозобовʼязані проходитимуть службу та навіть жити, оскільки в документі "є питання взагалі і обмежень прав".

"Комітет проголосував проти того, що ТЦК може обмежувати права, ми не згодні з цим блоком. Щодо електронного кабінету — Комітет проголосував, щоб це було право людини реєструвати цей кабінет, а не обов'язок. У кого буде електронний кабінет, то він зможе отримати електронну повістку. В кого не буде, то інші можливості — або в руки вручать", — каже Костенко.

Ще один член Комітету ВРУ з питань нацбезпеки, оборони і розвідки Єгор Чернєв, який представляє фракцію "Слуга Народу" каже, що правки розглядають групами, які згрупували на 16 пунктів.

"Ухвалюється рішення "за основу" — ми підтримаємо цей пункт чи не підтримаємо. І далі Секретаріат згрупує правки, тому що дуже багато правок, які повторюються. Деякі дуже активні депутати подали по 100-200-300 правок", — додає Чернєв.

Він теж висловив сподівання, що документ винесуть на розгляд сесійної зали у березні, але якщо кожен народний депутат буде ставити свою правку на голосування, то це затягнеться на тижні. Також нардеп сказав, що такий "чутливий законопроєкт, як про мобілізацію" не можна ухвалювати пакетами.

Що відомо про законопроєкт щодо мобілізації

26 грудня Кабмін вніс до Ради законопроєкт "Про удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби".

До цього президент Володимир Зеленський вказав, що під час обговорення питання стосовно закону про мобілізацію військові запропонували додатково призвати 450-500 тисяч людей.

Уряд 11 січня офіційно відкликав з парламенту законопроєкт про мобілізацію.

11 січня міністр оборони України Рустем Умєров заявив, що команда відомства вже підготувала нову редакцію законопроєкту про мобілізацію з урахуванням всіх пропозицій, погоджених в робочому порядку з депутатами на засіданнях Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки.

12 січня голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія заявив, що терміни повторного внесення законопроєкту про мобілізацію до Верховної ради не обговорювалися.

30 січня Кабмін затвердив оновлену версію законопроєкту про мобілізацію та передав її до Верховної ради. Своєю чергою у МО вказали, що коментарі та зауваження до документа були враховані спільно з Генштабом ЗСУ, урядом та народними депутатами.

7 лютого Верховна рада підтримала у першому читанні запропонований урядом оновлений законопроєкт про мобілізацію.