Кабінет міністрів України, ілюстративне фото. УНІАН

Кабінет міністрів України 11 січня відкликав проєкт закону № 10378 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби".

Про це повідомив постійний представник Кабміну у Верховній раді Тарас Мельничук, а також ідеться в картці законопроєкту на сайті Верховної Ради.

Народна депутатка, членкиня Комітету ВРУ з питань національної безпеки, оборони та розвідки Ірина Фріз в ефірі телемарафону пояснила: Кабмін як ініціатор відкликав свій законопроєкт. Тому ані в Комітеті, ані в Раді не було рішення про те, щоб відправити проєкт закону на доопрацювання або повернення суб’єкту подання, або ухвалення в першому читанні, або відхилення. Сам процес відкликання передбачає, що той, хто вніс законопроєкт, за власною волею його відкликає.

Ірина Фріз також пояснила окремі процедурні особливості про те, як тепер можна доопрацювати законопроєкт.

За словами Фріз, щоб Кабмін міг внести доопрацьований законопроєкт, мають бути рішення Комітету і парламенту стосовно альтернативних законопроєктів.

"Для цього потрібно зібрати комітет, ухвалити відповідні рішення, винести їх у сесійну залу ВРУ. Рада має проголосувати і надати свій вердикт альтернативним законопроєктам. Після цього рішення Кабмін може вносити новий доопрацьований законопроєкт. Я сподіваюся, що це буде наступного тижня. Більшість аспектів була проговорена, була чітко проговорена позиція щодо антиконституційних норм", — сказала нардепка.

Раніше, 10 січня, заступник голова Комітету Верховної ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Єгор Чернєв заявив, що фінальна версія законопроєкту щодо мобілізації буде максимально збалансованою, зокрема у плані мотиваційних і примусових норм, мобілізації та рекрутингу. А доля законопроєкту вирішиться саме у залі парламенту.

Очільник фракції "Слуга народу" Давид Арахамія поінформував, що перше читання по законопроєкту про мобілізацію відбудеться 11 січня. Потім член безпекового Комітету Сергій Рахманін у коментарі Суспільному повідомив, що засідання Комітету стосовно цього документа перенесли на 11 січня на 10:00 ранку.

Голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія повідомив, що 11 січня у Верховній Раді відбулася закрита нарада з військовим командуванням і засідання Погоджувальної ради в закритому режимі, за результатами яких законопроєкт про мобілізацію повернули на доопрацювання уряду.

Про внесення законопроєкту

Наприкінці 2023 року уряд вніс до парламенту законопроєкт "Про удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби".

24 грудня 2023 року міністр оборони Рустем Умєров заявив, що найближчими днями у Верховній раді буде зареєстрований законопроєкт щодо мобілізації та служби у Силах оборони загалом.

19 грудня президент Володимир Зеленський поінформував, що під час обговорення питання стосовно закону про зміну порядку мобілізації військові запропонували додатково призвати 450-500 тисяч людей.

Воєнний стан і мобілізація в Україні

24 лютого 2022 року президент Володимир Зеленський оголосив про запровадження воєнного стану по всій Україні. Верховна рада проголосувала за запровадження воєнного стану.

Того ж дня представник ДПСУ Андрій Демченко у коментарі Суспільному підтвердив, що у зв'язку з агресією РФ та запровадженням воєнного стану на території України починає діяти обмеження на виїзд за кордон чоловіків віком від 18 до 60 років.

Воєнний стан за час повномасштабного вторгнення продовжували 7 разів:

  • з 25 травня до 23 серпня 2022 року;
  • з 23 серпня до 21 листопада 2022 року;
  • з 21 листопада 2022 року до 19 лютого 2023 року;
  • з 19 лютого до 20 травня 2023 року;
  • з 20 травня до 18 серпня 2023 року;
  • з 18 серпня до 15 листопада 2023 року;
  • з 15 листопада 2023 року до 14 лютого 2024 року.