Терміни щодо повторного внесення законопроєкту про мобілізацію до Ради не обговорювалися — Арахамія

Голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія. Фото: УНІАН

Голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія заявив, що наразі не обговорювалися терміни повторного внесення законопроєкту про мобілізацію до Верховної ради, після того, як документ повернули на доопрацювання уряду. Водночас нардеп запевнив, що парламент збереться для його розгляду в будь-який день.

Про це Давид Арахамія сказав у ефірі національного телемарафону "Єдині новини".

"Ми не обговорювали терміни. Ми сказали так, що ми розуміємо, якщо військовим потрібно, ми зберемося в будь-який день чи вночі. Якщо потрібно, ми всі зберемося, і всі будемо голосувати. Просто дайте якісний документ", — сказав Арахамія, відповідаючи на запитання щодо терміну, впродовж якого Кабмін має знову подати до Ради законопроєкт про мобілізацію.

За його словами, спосіб мобілізації, який був запропонований у першій версії законопроєкту, "не влаштовує багатьох політичних сил".

"Тому ми вирішили повернути цей законопроєкт до їх ініціаторів, щоб вони разом з військовими напрацювали в уряді нове рішення. Надали їм ці пропозиції, які ми за ці 5 днів напрацювали, сказали — от наші пропозиції, рекомендації й таке інше, і кажемо: давайте ви напрацюйте, приходьте до нас з іншим якимось форматом, тому що той формат, який запропонували, він не має підтримки ані в суспільстві, ані в парламенті", — пояснив голова фракції "Слуга народу".

На запитання, які саме пропозиції щодо законопроєкту надав профільний комітет, Арахамія відповів, що "їх було багато".

"Наприклад, питання мобілізації транспорту у ФОПів. Ми сказали, що такого не може бути. Ми сказали про інвалідів, що ми не допустимо того, щоб інваліди ІІІ групи могли іти до призову, тому що там багато людей, які не мають одного з органів чи хворі на туберкульоз. Навіщо це в армії? Там насправді дуже багато питань. Також питання стосовно повістки електронною поштою. Взагалі не можна обговорювати, яким чином, надіславши повістку, потім починається кримінальна відповідальність за ухиляння, хоча людина може просто не мати такого доступу. Тобто таких питань дуже-дуже багато", — сказав Арахамія.

Водночас нардеп зауважив, що правила мобілізації треба змінювати, "але змінювати їх так, щоб були дотримані й права людини, і всі інші чинні закони, які зараз працюють в Україні".

Про внесення законопроєкту

Наприкінці 2023 року уряд вніс до парламенту законопроєкт "Про удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби".

24 грудня 2023 року міністр оборони Рустем Умєров заявив, що найближчими днями у Верховній раді буде зареєстрований законопроєкт щодо мобілізації та служби у Силах оборони загалом.

19 грудня президент Володимир Зеленський поінформував, що під час обговорення питання стосовно закону про зміну порядку мобілізації військові запропонували додатково призвати 450-500 тисяч людей.

Воєнний стан і мобілізація в Україні

24 лютого 2022 року президент Володимир Зеленський оголосив про запровадження воєнного стану по всій Україні. Верховна рада проголосувала за запровадження воєнного стану.

Того ж дня представник ДПСУ Андрій Демченко у коментарі Суспільному підтвердив, що у зв'язку з агресією РФ та запровадженням воєнного стану на території України починає діяти обмеження на виїзд за кордон чоловіків віком від 18 до 60 років.

Воєнний стан за час повномасштабного вторгнення продовжували 7 разів:

  • з 25 травня до 23 серпня 2022 року;
  • з 23 серпня до 21 листопада 2022 року;
  • з 21 листопада 2022 року до 19 лютого 2023 року;
  • з 19 лютого до 20 травня 2023 року;
  • з 20 травня до 18 серпня 2023 року;
  • з 18 серпня до 15 листопада 2023 року;
  • з 15 листопада 2023 року до 14 лютого 2024 року.