Справа розсипаного зерна на кордоні: хто оплачуватиме збитки

Марафон
Розсипане українське зерно на прикордонному пункті між Україною та Польщею "Медика" 20 лютого 2024 року. Суспільне Львів/Ірина Мочульська

Внаслідок протестів на українсько-польському кордоні висипалося від 160 до 180 тонн, яке розсипали польські протестувальники, тому компенсацію має виплатити той, хто спричинив збитки.

Про це повідомив заступник міністра аграрної політики і продовольства України Тарас Висоцький в ефірі марафону "Єдині новини".

За його словами, пошкодження приватної власності — це порушення законодавства. Українська сторона отримала підтвердження, що польські колеги відкрили відповідні кримінальні провадження щодо випадків, де польські протестувальники розсипали українське зерно.

"Компенсацію має виплатити той, хто спричинив збитки. Це можливо за результатами судового розгляду або добровільно. Ми сподіваємося на максимально стислі терміни розгляду, передачі в суд, що буде справедливість, і буде зафіксовано, що необхідна повна компенсація збитків тими, хто їх завдав", — сказав Висоцький.

Раніше співробітник компанії, яка організовує транспорту безпеку, Павел Білевський розповів, що польські фермери відкрили вісім із сорока вагонів з українським зерном. Митні мотузки товщиною 8 мм були перерізані. Таким чином були відкриті подвійні бокові двері вагонів.

Білевський зазначив, що висипалося від 160 до 180 тонн. Близько 30 тонн залишилося на землі. Його зважують на митниці та закріплюють для подальшої утилізації або продажу на біогаз. Збір збіжжя вже завершили.

Також міністр інфраструктури України та розвитку громад Олександр Кубраков наголосив, що ті, хто завдав шкоди зерну, мають бути знайдені та покарані. Він додав, що українське зерно вже чотири рази розсипали на кордоні з Польщею.

Що відомо про блокування польсько-українського кордону

У Польщі фермери 9 лютого розпочали загальнонаціональний страйк. Акція протесту триватиме щонайменше до 10 березня.

Під час перемовин в Міністерстві сільського господарства президент Національної ради сільськогосподарських палат Віктор Шмулевич заявив, що всі фермери згодні з трьома основними вимогами: вони не хочуть впровадження Green Deal, імпорту сільськогосподарської продукції з України та вимагають підтримки тваринництва.

Станом на ранок 10 лютого польські фермери блокували роботу трьох пунктів пропуску на кордоні з Україною: "Ягодин-Дорогуськ", "Рава-Руська-Гребенне" та "Шегині — Медика". Цього ж дня, об 11:30, завершився протест перед пунктом пропуску "Шегині-Медика". Рух вантажівок відновлений.

12 лютого польські фермери розпочали акції протесту на пунктах пропуску "Долгобичув-Угринів", "Зосін-Устилуг". Протестувальники блокують там рух вантажівок. Також повторно заблокували ПП "Медика-Шегині".

15 лютого біля міжнародного пункту пропуску "Ягодин — Дорогуськ" розпочалася акція протесту українських перевізників, які зібралися у відповідь на дії польських фермерів і затримують рух ваговозів із польською реєстрацією.

В Держмитслужбі повідомили, що від ранку, 18 лютого, у вантажному пункті пропуску "Ягодин-Дорогуськ" розпочалася анонсована раніше повна блокада руху вантажівок. Протестувальники не пропускають навіть швидкопсувні, небезпечні чи гуманітарні вантажі.

20 лютого польські страйкарі посилили обмеження руху на кордоні. Зокрема блокували рух на трьох пунктах пропуску для легкових автомобілів та автобусів та повністю обмежили рух вантажівок. Того ж дня протестувальники на менш ніж пів години перекрили залізницю та розсипали збіжжя з вантажного вагону на колії. Зерно прямувало до Німеччини транзитом через Польщу. Українські перевізники розпочали акцію протесту у відповідь.