Данія припинила розслідування вибухів на "Північних потоках"

Вибух на газопроводі "Північний потік". Getty Images

Данія припинила розслідування у справі про вибухи на газопроводах "Північний потік", які сталися у вересні 2022 року.

Про це йдеться у заяві поліції.

Поліція Копенгагена у співпраці зі Службою безпеки і розвідки Данії (PET) проводила розслідування вибухів у вересні 2022 року на газопроводах "Північний потік-1" і "Північний потік-2", які сталися за межами територіальних вод Данії.

Правоохоронці зазначили, що розслідування було "складним та всеосяжним" і врешті влада дійшла висновку, що сталася навмисна диверсія на газопроводах.

"Однак, у Данії немає достатніх підстав для порушення кримінальної справи у зв'язку з вибухами "Північного потоку-1" і "Північного потоку-2", тому поліція Копенгагена прийняла рішення про завершення кримінального розслідування вибухів", — йдеться у повідомленні.

При цьому зазначається, що PET продовжує стежити за розвитком ситуації і разом з іншими відповідними органами влади "ініціює заходи, які вважатиме необхідними для захисту критичної інфраструктури Данії".

7 лютого Швеція припинила розслідування вибухів на газопроводі "Північний потік" (Nord Stream) через відсутність у справі шведської юрисдикції.

Незалежне розслідування причин вибухів, окрім Данії та Швеції, веде також Німеччина.

Що відомо про вибухи на "Північних потоках"

Наприкінці вересня 2022 року вимірювальні сейсмологічні станції у Швеції та Данії зафіксували потужні підводні вибухи на маршрутах газопроводів "Північний потік-1" та "Північний потік-2". У Німеччині припустили, що йдеться про диверсії, а у російського оператора заявили про "безпрецедентні" руйнування.

Оператор газогонів Nord Stream AG заявив, що руйнування відбулися в один день одночасно на трьох нитках морських газопроводів "Північний потік-1" і "Північний потік-2". В компанії сказали, що пошкодження мають безпрецедентний характер і "терміни відновлення поки оцінити неможливо".

Європейський союз і НАТО назвали великі вибухи в Балтійському морі "навмисним актом" саботажу, а Польща та Україна назвали Росію винуватцем.

Видання New York Times на початку березня 2023 року написало, що нові дані розвідки, перевірені офіційними особами США, начебто свідчать про те, що "проукраїнська група" здійснила атаку на газопроводи. Міністр оборони України спростував причетність України до вибухів.

"Для мене це трохи дивна історія. Це не має до нас стосунку. Думаю, розслідування офіційних органів зʼясує всі подробиці. Це комплімент для наших сил спеціального призначення, але це не наша діяльність", — сказав Резніков 8 березня.

Президент Володимир Зеленський також заявив, що Україна не причетна до вибухів на газопроводах "Північний потік".