Російський "корабель-привид" пересувався навколо місць вибухів на "Північних потоках" — радіоперехоплення

Вибух на газопроводі "Північний потік". Getty Images

Російський корабель з вимкненою системою стеження і можливістю проводити підводні операції пересувався навколо місць вибухів на "Північному потоці" за п'ять днів до диверсії.

Про це свідчать результати дослідження, проведеного спільно данським мовником DR, норвезьким NRK, шведським SVT та фінським Yle з використанням перехоплених радіопереговорів.

Зазначається, що близько трьох місяців тому на місцях диверсій перебували ще два російські кораблі.

"На російських кораблях були вимкнені системи стеження, й інформація про їхнє місцезнаходження не записувалася. Але перехоплений радіозв'язок, відправлений з кораблів на російські військово-морські бази, показує положення кораблів, швидкість і напрямок руху", — пише шведський мовник SVT.

Так, кораблі пробули в районі майбутніх вибухів кілька годин, а одного разу понад добу. Схеми руху двох з трьох суден також підтверджуються супутниковими знімками.

Читайте також: "Досі незрозуміло, хто стоїть за саботажем на газопроводах" — шведський прокурор про вибухи на "Північних потоках"

Перше російське військово-морське судно відпливло з військово-морської бази в Калінінграді в район на південний схід від Карлскруни, на схід від Борнхольма, прибувши вранці 7 червня. Судно курсувало кілька годин в районі, де проходять газопроводи "Північний потік-1 і 2".

Друге військово-морське судно — "Сибіряков" — прибуло в той же район 14 червня, через тиждень.

Третє судно — 49-метровий буксир, що належить Балтійському флоту. Корабель під назвою SB-123 вийшов у район місць диверсій 21 вересня минулого року – за п'ять днів до вибухів.

Інформація про пересування цих кораблів була представлена російському посольству в Копенгагені, однак там вирішили не коментувати дані.

Що відомо про вибухи на "Північних потоках"

Наприкінці вересня 2022 року вимірювальні сейсмологічні станції у Швеції та Данії зафіксували потужні підводні вибухи на маршрутах газопроводів "Північний потік-1" та "Північний потік-2". У Німеччині припустили, що йдеться про диверсії, а у російського оператора заявили про "безпрецедентні" руйнування.

Оператор газогонів Nord Stream AG заявив, що руйнування відбулися в один день одночасно на трьох нитках морських газопроводів "Північний потік-1" і "Північний потік - 2". В компанії сказали, що пошкодження мають безпрецедентний характер і "терміни відновлення поки оцінити неможливо".

Європейський союз і НАТО назвали великі вибухи в Балтійському морі "навмисним актом" саботажу, а Польща та Україна назвали Росію винуватцем.

Видання New York Times на початку березня 2023 року написало, що нові дані розвідки, перевірені офіційними особами США, начебто свідчать про те, що "проукраїнська група" здійснила атаку на газопроводи. Міністр оборони України спростував причетність України до вибухів.

Для мене це трохи дивна історія. Це не має до нас стосунку. Думаю, розслідування офіційних органів зʼясує всі подробиці. Це комплімент для наших сил спеціального призначення, але це не наша діяльність”, — сказав Резніков 8 березня.

Читайте також

"Українці точно цього не робили": Зеленський про диверсії на "Північних потоках"

Путін назвав "повною нісенітницею "причетність "якихось українських активістів" до вибухів на "Північних потоках"