Президент України Володимир Зеленський заявив, що попри вивід українських військ з Авдіївки, битва за звільнення наших територій від російських окупантів триває.
Про це глава держави сказав під час звернення 18 лютого.
"Завершуємо тиждень, дуже складний. І важливо зараз відзначити кілька речей. Вдячність усім нашим воїнам, усім, хто працює на оборону, усім, хто допомагає. Цього тижня всі небайдужі серця – і не лише в Україні – переживали за наших героїв, за нашу Авдіївку, за кожного її оборонця та за долю всіх наших людей, за долю всієї держави. Битва триває, і головне – у цій битві ми робимо все можливе й неможливе, щоб здолати російське зло й захистити якнайбільше українських життів. Українці не вперше б’ються героїчно, але вперше у своїй історії Україна досягла такої світової солідарності й підтримки", — сказав Зеленський.
Президент нагадав, що цей тиждень дав нашій державі ще дві угоди про довготривалу співпрацю й підтримку з двома країнами.
"Німеччина. Франція. Дуже амбітні наші безпекові домовленості. Ще раз дякую канцлеру ФРН Шольцу, президенту Франції Макрону, усім у наших командах, хто готував угоди й зафіксував саме те, чого потребуємо. Оборонна підтримка, спільні політичні кроки, подальша систематизація відносин між інституціями наших держав заради більшої безпеки та спільної сили. Працюємо й з іншими нашими партнерами над новими угодами – це буде дуже ефективна й розгалужена архітектура безпекових гарантій. Речі, які слугуватимуть стримуванню російської агресії в майбутньому та допомагатимуть зараз – зараз захищати незалежність", — сказав Зеленський.
Глава держави підкреслив важливість цьогорічної Мюнхенської безпекової конференції.
"Дуже результативна участь цього року. Наш український погляд на світовий порядок денний був підтриманий партнерами. Я провів перемовини з лідерами Данії, Нідерландів, Чехії – маємо рішення про додаткову підтримку. Також із лідером Азербайджану – як завжди, хороша продуктивна розмова, яка може зміцнити обидва наші народи та весь регіон. Зустрівся з прем'єром Бангладешу, і президентом Гватемали. Окремо – американські партнери. Розмова з президентом Байденом – дуже важливі акценти, і зокрема – про Авдіївку та необхідність продовження принципової та достатньої підтримки України. Перемовини з віцепрезиденткою США – дуже предметні. Зустрічі з конгресменами – представниками обох партій, обох палат американського Конгресу. І кожна така розмова максимально чітко підтверджувала ключовий сенс: саме Україна може зупинити Путіна й створити такі умови, щоб він був покараний за все зло, яке наробив", — сказав він.
Зеленський вкотре наголосив, що для того аби України перемогла у цій війни, потрібна солідарність і підтримка всього світу.
"Щоб Україна могла досягти цього успіху – захистити свою землю, своїх людей і нашу спільну правду, усіх у вільному світі, – Україна не має залишитися наодинці. Підтримка – важлива. Солідарність – важлива. Лише разом, у єдності можна перемогти в цій війні. Мусимо бути й надалі стійкими, мусимо бути й надалі рішучими. Мусимо досягти наших, українських цілей у цій війні", — сказав президент.
Що відомо про наступ РФ на Авдіївку з жовтня 2023 року і вихід звідти українських військ
З 10 жовтня 2023 року російські війська почали штурмувати Авдіївку Донецької області, яка межує з окупованим у 2014 році Донецьком, колонами техніки. Цей етап оборони міста назвали "великий наступ на Авдіївку". Тоді командир спецроти Максим "Лютий" казав про близько 60 одиниць важкої техніки, яка атакувала українських оборонців протягом двох днів.
Станом на кінець грудня 2023 року російські війська дійшли впритул до міста й атакували з 20-30 напрямків, розвідав начальник Авдіївської МВА Віталій Барабаш. Він казав про третю хвилю штурмів Авдіївки.
Авдіївку обстрілювали зі всіх наявних видів озброєння, в січні російські війська почали засипати місто авіабомбами: з 1 по 12 січня, наводив дані очільник МВА, російські війська застосували по Авдіївці 154 крилаті авіабомби за 12 днів січня. Вперше КАБи вони почали використовувати із кінця серпня й за минулий рік скинули 146 авіабомб.
30 січня 2024 року в Авдіївці лишилось менше тисячі жителів.
14 лютого речник оперативно-стратегічного угруповання військ "Таврія" Дмитро Лиховій підтвердив в Авдіївці кілька днів тривають вуличні бої.
На початку лютого в місто почали прориватися російські диверсійні групи. "Як таких вуличних боїв немає, звичайно якісь ДРГ намагаються пройти в місто, пройти вулицями, але хлопці це відпрацьовують", — казав 6 лютого Віталій Барабаш.
11 лютого командувач угруповання військ "Таврія" Олександр Тарнавський повідомив про те, що до Авдіївки направили "свіжі сили". А 13 лютого речник 110-ї ОМБр підтвердив, що в місто перекинули додаткові підрозділи, а сили їхньої бригади вперше за понад два роки вивели на ротацію.
15 лютого 3-тя окрема штурмова бригада підтвердила, що їх перекинули в район Авдіївки для підкріплення Сил оборони України.
Українським силам, які боронять Авдіївку, виділили додаткові боєприпаси та зброю. Водночас відбувалося підсилення підрозділів, на загрозливих напрямках відбуваються маневри, повідомив командувач оперативно-стратегічного угруповання військ "Таврія" Олександр Тарнавський.
17 лютого військове командування України ухвалило рішення вивести підрозділи з Авдіївки і зайняти оборону на підготовлених рубежах.