Представник Держдепу Сайзек: Мабуть цього року не очікується запрошення України в НАТО

Ексклюзивно
Представник Держдепу США Даніел Сайзек під час коментаря в Мюнхені 15 лютого 2024 року, Німеччина. Фото: Олександр Брамський/Суспільне

Українці прагнуть стати частиною НАТО, проте нині головним пріоритетом є надання допомоги для захисту, а не запрошення України в Альянс.

Про це представник Держдепу США Даніел Сайзек розповів в ексклюзивному коментарі Суспільному.

Чиновник розповідає, що цього року Північноатлантичному альянсу виповнюється 75 років і останнім часом відчутно, що "Альянс зміцнюється". Зокрема, на це впливає розширення — вступ Фінляндії у квітні 2023 року та фінальні кроки до вступу Швеції.

"Це означає, що насправді НАТО більше і сильніше за 75 років. Це теж важливе питання звʼязку між НАТО та Україною", — сказав Сайзек.

Він розповідає, що у світі дедалі більше стає конфліктів, тому і викликів теж — більше. Проте можна помітити, що попри розбіжності серед членів НАТО врешті-решт рішення НАТО залишається одностайним з приводу вступу України.

Як приклад чиновник навів минулорічний саміт НАТО у Вільнюсі, де усі члени Альянсу повторили, що "Україна має місце в НАТО".

"Члени НАТО знають і розуміють, що українці хочуть стати членом НАТО відразу і якнайшвидше. Чесно кажучи, це не очікується на саміті НАТО цього року... мабуть після війни", — сказав держпосадовець.

Представник Держдепу США сказав, що очікується продовження співпраці в межах Сенату, щоб проводити реформи в Україні. Нині головним пріоритетом є це надати допомогу для захисту від російської агресії.

Перспективи вступу України в НАТО

30 вересня 2022 року президент Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТОзалежить від згоди усіх 30 союзників. Глави низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО.

За результатами саміту 11-12 липня у Вільнюсі країни НАТО прийняли пакет із трьох частин, щоб наблизити Україну до Альянсу, і відмовилися від Плану дій щодо членства (ПДЧ), проте Київ так і не отримав повного запрошення.

Українська делегація повернулася додому з саміту НАТО у Вільнюсі із безпековими гарантіями на шляху до Альянсу. Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна зможе приєднатися, коли "союзники погодяться і умови будуть виконані".