ЄС та G7 розглядають варіант використання заморожених активів РФ для України — Bloomberg

Прапори ЄС. Фото: AP /Virginia Mayo

Група семи (G7) та Європейський союз обговорюють план використання заморожених активів російського центрального банку на суму понад 250 мільярдів доларів для відновлення України.

Про це повідомляє Bloomberg з посиланням на джерела.

Згідно з пропозицією, союзники України можуть продати російський держборг, використовуючи заморожені активи як заставу. Вони вважають, що Росія зобов’язана заплатити за шкоду, яку вона завдала Україні. За словами джерел, якщо РФ відмовиться їй можуть бути пред'явлені претензії на заморожені активи.

Співрозмовники агентства зазначили, що наразі обговорення ведеться на технічному рівні, тобто політичне рішення ще не прийнято. Один з них сказав, що деякі країни хочуть рухатися швидше, ніж інші.

G7 пообіцяла змусити Росію заплатити за відновлення України та тримати активи замороженими, доки Москва цього не зробить. Кілька країн G7, включаючи Францію та Німеччину, поки що чинили опір варіанту прямої конфіскації заморожених активів через юридичні проблеми та потенційні наслідки для стабільності євро.

Одне із джерел зазначило, що план може дозволити створити спеціальну компанію, яка випускатиме облігації з нульовим купоном, забезпечені заставою з можливістю відкликання. За словами джерела, буде встановлена ​​ієрархія застави, яка використовуватиме активи, якими володіє Euroclear, а також банки.

Співрозмовник Bloomberg зазначив, що варіант використовувати активи як заставу розглядається як альтернатива цьому шляху. Росія пообіцяла юридично оскаржувати будь-які спроби конфіскації активів.

Будь-який крок буде доповнювати плани ЄС застосувати податок на надприбуток до прибутків, отриманих від заморожених активів центрального банку, хоча повільно, цей план просувається.

Що відомо про вилучення російських активів на користь України

Наприкінці квітня 2022 року Палата представників Конгресу США схвалила законопроєкт, який передбачає конфіскацію заморожених активів російських підсанкційних юридичних та фізичних осіб. Вилучені кошти пропонується спрямувати для надання додаткової військової та гуманітарної допомоги Україні.

У листопаді 2022 року ЄС заморозив 68 мільярдів євро російських активів, згідно з внутрішнім документом Єврокомісії. Там хочуть деякі із заморожених активів банку РФ направити на відновлення України.

У липні 2023 року лідери Європейського союзу підтримали плани, які передбачають введення податку на непередбачений прибуток, отриманий від заморожених активів Центробанку РФ сумою понад 200 мільярдів євро, для допомоги у відновленні України.

Наприкінці грудня 2023 року Сполучені Штати запропонували “Групі семи” (G7) план конфіскації російських активів на 300 млрд доларів.