FT: Бельгія запропонувала G7 план вилучення заморожених у Європі російських активів

ЗМІ
Один із банків Росії. Фото: Associated Press

Уряд Бельгії ознайомив представників західних країн та Групи семи (G7) з пропозицією, яка могла б дозволити вилучити на користь України заморожені в Європі активи РФ.

Про це повідомила Financial Times.

За даними видання, Бельгія ініціювала випуск боргових зобов'язань, які залучатимуть кошти для відновлення України. При цьому російські активи будуть використані для забезпечення погашення боргу.

Як пише FT, коаліція країн-союзників України вимагатиме від Росії погашення боргу за випущеними зобов'язаннями, а в разі відмови почне вилучати заморожені активи. Стверджується, що це допоможе обійти деякі юридичні перешкоди для конфіскації російських коштів.

"Це, серед іншого, дозволить відкласти питання про те, що буде відбуватися з суверенними російськими активами, хоча вони будуть використані як застава", — сказав джерело, знайоме з перебігом переговорів на цю тему.

Минулого місяця прем'єр-міністр Бельгії Александер Де Кроо згадував про можливість використання російських активів як застави для фінансування для України.

За словами одного з співрозмовників Financial Times, який брав участь у переговорах між США та ЄС щодо вилучення активів, пропозиція Бельгії стала "спробою знайти компроміс між різними точками зору як всередині ЄС, так і в G7".

Що відомо про вилучення російських активів на користь України

Наприкінці квітня 2022 року Палата представників Конгресу США схвалила законопроєкт, який передбачає конфіскацію заморожених активів російських підсанкційних юридичних та фізичних осіб. Вилучені кошти пропонується спрямувати для надання додаткової військової та гуманітарної допомоги Україні.

У листопаді 2022 року ЄС заморозив 68 мільярдів євро російських активів, згідно з внутрішнім документом Єврокомісії. Там хочуть деякі із заморожених активів банку РФ направити на відновлення України.

У липні 2023 року лідери Європейського союзу підтримали плани, які передбачають введення податку на непередбачений прибуток, отриманий від заморожених активів Центробанку РФ сумою понад 200 мільярдів євро, для допомоги у відновленні України.

Наприкінці грудня 2023 року Сполучені Штати запропонували “Групі семи” (G7) план конфіскації російських активів на 300 млрд доларів.