Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що "на певному етапі" хоче запросити Україну стати повноцінним членом Північноатлантичного альянсу.
Про це політик повідомив у ефірі американського телеканалу Fox News.
Відповідаючи на запитання про можливу конфронтацію між Росією і НАТО в разі просування вступу України, Столтенберг нагадав, що Альянс створювався, аби запобігти війнам.
"Я з Норвегії, ми межуємо з РФ. Коли Норвегія стала членом НАТО, то СРСР називав це провокацією. Це не було провокацією, це право кожної суверенної нації обирати власний шлях. Це право є у Норвегії, воно є у Швеції, Фінляндії, а також в України", — наголосив генсек.
Політик підкреслив, що дуже важливо, аби президент Росії Володимир Путін не досяг бажаного, тому що це стане заохоченням для інших авторитарних режимів: "Сьогодні це Україна, а завтра може бути Тайвань".
"Тому це гарна справа для нас підтримати Україну та на певному етапі запросити її стати повноцінним членом Альянсу", — зазначив Столтенберг.
Генсек також відзначив важливість продовження підтримки Києва Вашингтоном, оскільки це істотно послаблює потенціал РФ, а кошти, які виділяються з бюджету Сполучених Штатів, використовуються головним чином у США, адже йдуть на закупівлю американської зброї.
Перспективи вступу України в НАТО
30 вересня 2022 року президент Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ.
Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30 союзників. Глави низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО.
За результатами саміту 11-12 липня у Вільнюсі країни НАТО прийняли пакет із трьох частин, щоб наблизити Україну до Альянсу, і відмовилися від Плану дій щодо членства (ПДЧ), проте Київ так і не отримав повного запрошення.
Українська делегація повернулася додому з саміту НАТО у Вільнюсі із безпековими гарантіями на шляху до Альянсу. Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна зможе приєднатися, коли "союзники погодяться і умови будуть виконані".