Премʼєр Словаччини: Україна повинна відмовитися від територій, щоб припинити російське вторгнення

Голова партії Smer-SD Роберт Фіцо, Братислава, Словаччина, 1 жовтня 2023. Фото: AP Photo/Petr David Josek

Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що єдиний спосіб припинити війну Росії проти України – це віддати Київ частину своєї території загарбникам, і знову заявив, що виступає проти членства України в НАТО.

Про це пише POLITIKO.

"Повинен бути якийсь компроміс. Чого вони очікують, що росіяни покинуть Крим, Донбас і Луганськ? Це нереально", — заявив Фіцо словацькому суспільному мовнику RTVS 20 січня.

Проросійський прем’єр-міністр прийшов до влади в грудні після того, як його партія "Smer" перемогла на виборах осінню 2023 року з обіцянками припинити надсилання зброї в Україну, заблокувати потенційне членство Києва в НАТО та виступити проти санкцій проти Росії.

У суботньому інтерв'ю, яке відбулося напередодні запланованої зустрічі між словацьким лідером і українським прем'єр-міністром Денисом Шмигалем, Фіцо підтвердив свою позицію проти заявки України на вступ до НАТО.

"Я йому скажу, що я проти членства України в НАТО і накладу на це вето. Це було б просто основою для Третьої світової війни, нічого іншого. Україна не є незалежною та суверенною країною. Вона перебуває під повним впливом і контролем Сполучених Штатів", — сказав Фіцо.

Прем'єр-міністр Словаччини минулого тижня висловив підтримку прем'єр-міністру Угорщини Віктору Орбану в блокуванні пакету допомоги ЄС Україні в розмірі 50 мільярдів євро в грудні.

Що відомо про Фіцо та як він став прем'єром Словаччини

Лідер партії Smer-SD Роберт Фіцо переміг на дострокових парламентських виборах у Словаччині. 25 жовтня 2023 року його затвердили як нового прем'єр-міністра країни. Він відомий своєю проросійською позицією та виступає проти допомоги Україні.

Партія Smer набрала трохи більше ніж 23% голосів. Проєвропейська партія "Прогресивна Словаччина" на чолі з Міхалом Шимечком посіла друге місце, набравши 17%. Третє місце зайняла партія Петера Пеллегріні "Голос" — 15%.

Smer-SD і "Прогресивна Словаччина" не отримали абсолютну більшість, а тому будуть змушені шукати собі партнерів по коаліції.

Фіцо раніше пообіцяв припинити військові поставки в Україну та прагне до мирних переговорів. Він також критикував санкції проти Росії, виступав проти прав ЛГБТК+ та захищав національне право вето в ЄС. Це риторика, близька до лідера Угорщини Віктора Орбана.

11 січня тисячі люди вийшли на вулиці великих міст, протестуючи проти планів нового уряду Роберта Фіцо внести зміни до кримінального кодексу країни.