Японія стала п'ятою країною, чий космічний апарат здійснив посадку на Місяць

Журналісти дивляться пряму трансляцію операції точної посадки на Місяць космічного апарату Smart Lander for Investigating Moon (SLIM), 20 січня 2024 року за місцевим часом, в Сагаміхарі поблизу Токіо. Фото: AP Photo/Eugene Hoshiko

Японія стала п'ятою країною в історії, чий космічний корабель здійснив посадку на місячну поверхню.

Про це пише АР.

Водночас офіційні особи все ще намагаються визначити, чи можна вважати цю подію повним успіхом, оскільки їм потрібно більше часу, щоб проаналізувати, чи здійснив космічний корабель, на якому не було астронавтів, точне приземлення. Також могла виникнути проблема з електроживленням.

Так, голова Інституту космічних наук Японії Хітоші Кунінака заявив, що фахівці вважають, що марсоходи були запущені і дані передаються назад на Землю. Але у спускового апарату можуть виникнути проблеми з сонячними панелями, і, схоже, наразі він працює лише на акумуляторах.

Кунінака сказав, що він вважає, що вони досягли принаймні "мінімального" успіху.

Фото: AP Photo/Eugene Hoshiko

Спусковий апарат для дослідження Місяця (SLIM) здійснив посадку приблизно о 12:20 ночі за токійським часом у суботу (15.20 за Гринвічем у п'ятницю). На борту апарату не було астронавтів.

Після цього було напружене очікування новин, коли центр управління польотами Японського космічного агентства спочатку заявив, що SLIM знаходиться на поверхні Місяця, але що він все ще "перевіряє свій статус". Більше жодних подробиць не було відомо, адж поки майже через дві години не відбулася пресконференція, відзначає агенція.

Під час спуску космічного апарату центр управління польотами Японського агентства аерокосмічних досліджень повідомив, що все йде за планом, а згодом повідомив, що SLIM опинився на поверхні Місяця. Але не було жодної згадки про те, чи була посадка успішною.

За даними космічного агентства JAXA, SLIM, який отримав прізвисько "Місячний снайпер", почав свій спуск опівночі в суботу (за місцевим часом), і за 15 хвилин він опустився на висоту близько 10 кілометрів над поверхнею Місяця. На висоті п'яти кілометрів спусковий апарат перебував у режимі вертикального зниження, потім на висоті 50 метрів над поверхнею SLIM мав зробити паралельний рух, щоб знайти безпечне місце для посадки, повідомляє JAXA.

Приблизно через півгодини після передбачуваної посадки JAXA повідомило, що все ще перевіряє стан спускового апарату.

Японія досягла Місяця слідом за Сполученими Штатами, Радянським Союзом, Китаєм та Індією.

23 серпня 2023 року індійський космічний корабель "Чандраян-3" за планом успішно приземлився на південному полюсі Місяця. Таким чином Індія стала четвертою країною, якій вдалося здійснити посадку на Місяць.

11 серпня 2023 року Росія запустила свою першу місячну місію за майже півстоліття, сподіваючись першою здійснити м'яку посадку на південному полюсі Місяця.

Однак зв'язок зі станцією "Луна-25" перервався 19 серпня близько 14:57 за місцевим часом. Заходи з пошуку апарата не дали результату. 20 серпня у Росії заявили, що "Луна-25", за попередніми даними, зіштовхнулась з Місяцем та "припинила своє існування".