Шахраї прикидаються звільненими полоненими та просять гроші за інформацію — Лубінець

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець. Фото: Закарпатська ОДА/Facebook

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець та Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими попереджають українців про шахраїв, які прикидаються звільненими 3 січня з полону військовими та пропонують за гроші розповісти, кого з рідних бачили в полоні.

Про це йдеться на сторінках омбудсмана та штабу.

Як розповіли українські посадовці, в соцмережах після 3 січня з’явилися акаунти, користувачі яких відрекомендовуються звільненими з полону захисниками й обіцяють надати інформацію начебто про тих військових, яких вони бачили у російському полоні. Після цього починають просити гроші.

Для переконливості зловмисники можуть розміщувати на своїх сторінках фото та відео військових з "обміну 230" або фото- та відеоматеріали з інших таких подій.

"Не вірте цьому! В жодному разі не надсилайте гроші! За цими сторінками та профілями соцмереж ховаються шахраї!" — пише Лубінець.

Влада рекомендує сім'ям звертатися по всю інформацію щодо полонених у Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими.

Що відомо про українців, які перебувають у російському полоні

Україна 3 січня за посередництва Об'єднаних Арабських Еміратів повернула з російського полону 230 військових та цивільних. Це найбільший за час повномасштабного вторгнення обмін.

Наприкінці листопада минулого року з'явилось повідомлення від Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, що РФ призупинила обміни військовополоненими. Так Кремль хоче вплинути на українців й створити враження, ніби українська влада не працює над цим питанням.

Президент Володимир Зеленський на початку грудня заявив, що обміни полоненими з Росією тривають. Часто вони відбуваються не публічно, а іноді безпосередньо на полі бою.

За даними Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, у російському полоні станом на 17 листопада поточного року перебувають 4 тисячі 337 українців. З них — 3 тисячі 574 військових та 763 цивільних. Йдеться про тих, кого вдалось встановити.

Тим часом у липні цього року уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомляв, що у російському полоні перебуває понад 25 тисяч цивільних заручників, Україні вдалося повернути 144 людини.

11 червня відбувся останній обмін. Тоді Україна повернула з російського полону 95 українських захисників. Серед них оборонці Маріуполя, "Азовсталі" та Донбасу.

25 травня Україна повернула з російського полону 106 людей, серед яких 68 вважалися зниклими безвісти.

За даними Координаційного штабу, станом на 25 травня внаслідок обмінів додому повернули 2430 людей. Серед них — 139 цивільних.