У Брюсселі ухвалили рішення про початок переговорів з Україною про вступ в ЄС — голова Євроради

Важливо
Європарламент. AP/Jean-Francois Badias

Голова Європейської ради Шарль Мішель заявив, що лідери Європейського Союзу ухвалили рішення про початок переговорів з Україною і Молдовою про вступ у ЄС. Відповідне рішення було погоджене у Брюсселі під час саміту Євросоюзу.

Про це Шарль Мішель повідомив у соцмережі X (раніше — Twitter).

"Європейська рада вирішила розпочати переговори про вступ України та Молдови", — йдеться у дописі Мішеля.

Він додав, що було надано статус кандидата на вступ у ЄС для Грузії, і також Євросоюз розпочне переговори з Боснією та Герцеговиною щодо вступу, коли буде досягнуто необхідного рівня відповідності критеріям членства, і запросив комісію доповідати до березня наступного року з метою прийняття такого рішення.

"Чіткий сигнал надії для їхніх людей і для нашого континенту", — написав Мішель.

У коментарі Суспільному Шарль Мішель сказав, що сьогоднішнє рішення "свідчить про довіру до ЄС" і про силу блоку.

"Це дійсно оцінка — те, що ми відкриваємо переговори з Україною і з Молдовою. Ми хочемо підтримати Україну. Це дуже потужне політичне рішення, і сьогодні, зараз, я думаю, для народу України (це показує — ред.), що ми на їхньому боці, і це рішення, прийняте країнами-членами, є дуже важливим для довіри до ЄС", — сказав Мішель.

Президентка Європарламенту Роберта Мецола у соцмережі X написала, що "Європа — це Україна. Україна – це Європа".

Президент України Володимир Зеленський зі свого боку заявив, що сьогоднішнє рішення щодо початку переговорів про вступ до ЄС — це перемога України.

"Перемога всієї Європи. Перемога, яка мотивує, надихає та зміцнює", — йдеться у дописі Зеленського у соцмережі X.

Зеленський провів телефонні розмови з європейськими лідерами

Зеленський поговорив із президенткою Молдови Маєю Санду.

"Привітали одне одного із сьогоднішнім рішенням Європейської ради. Це наша спільна перемога! Рухаємося до ЄС разом", — зазначив він у Телеграм.

Президент також мав розмову з президенткою Грузії Саломе Зурабішвілі.

"Привітав її та грузинський народ із важливим рішенням щодо надання Грузії статусу кандидата на членство в ЄС. Отримав привітання у зв’язку з рішенням щодо України. Місце Грузії – у нашому спільному європейському домі", — сказав Зеленський.

Президент також поспілкувався з президентом Ради ЄС Шарлем Мішелем, президентами Франції Еммануелем Макроном, Литви Гітанасом Наусєдою, прем'єр-міністром Іспанії Педро Санчесом та канцлером Німеччини Олафом Шольцем.

Зеленський подякував їм за лідерство в ухваленні сьогоднішнього рішення і підтримку України на шляху до ЄС.

Що відомо про вступ України в ЄС

Європейська рада на саміті у Брюсселі 23 червня надала Україні статус кандидата в ЄС. Київ має провести декілька важливих реформ, пов’язаних, зокрема, з верховенством права, олігархами та корупцією.

"Комісія рекомендує надати Україні європейську перспективу. Це, звісно, за умови, що в країні проведуть низку важливих реформ. На думку комісії, Україна чітко продемонструвала прагнення та рішучість жити за європейськими цінностями та стандартами", — сказала президентка Єврокомісії Урсула Фон Дер Ляєн.

"Низка важливих реформ" — це сім наступних умов:

  • реформа Конституційного суду;
  • продовження судової реформи;
  • антикорупція, включно з призначенням керівника САП;
  • боротьба з відмиванням коштів;
  • втілення антиолігархічного закону;
  • узгодження аудіовізуального законодавства з європейським;
  • зміна законодавства про нацменшини.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль 26 вересня повідомив, що на урядовому рівні 7 рекомендацій Єврокомісії щодо реформ, які треба провести для наступного кроку на шляху вступу до ЄС, повністю виконані.

7 листопада "Радіо Свобода", посилаючись на звіт ЄК щодо України, поінформувала, що Європейська комісія вважає повністю завершеними чотири з семи рекомендацій.

8 листопада Європейська комісія рекомендувала Раді Європейського союзу розпочати процес перемовин про вступ України та Молдови до Євросоюзу. Рамки переговорів ухвалять у березні 2024 року.

Згодом Єврокомісія оприлюднила повний розгляд висновків, які були внесені в щорічну доповідь 2023 року щодо розширення в контексті ЄС подання української заявки на членство в Європейському союзі.

14-15 грудня у Брюсселі відбувається зустріч глав держав та урядів країн ЄС. На порядку денному — розгляд рішення щодо початку переговорів з Україною про членство в ЄС та виділення 50 мільярдів євро в бюджеті ЄС на 2024-2027 роки для створення так званого Українського фонду, що дасть змогу забезпечити країні фінансову стабільність в умовах війни та допоможе у відновленні.