У ЄС досягли попередньої угоди, що дозволить країнам заборонити імпорт російського СПГ

Фото: AP/Emilio Morenatti

Рада Євросоюзу та Європарламент у п’ятницю, 8 грудня, узгодили дозвіл країнам-членам ЄС обмежувати постачання скрапленого природного газу з Росії та Білорусі.

Про це повідомили на сайті Ради ЄС.

Зазначається, що попередня політична домовленість стосується постанови, яка встановлює загальні правила внутрішнього ринку для відновлювальних джерел енергії, природного газу і водню.

Угода міститиме положення, що дозволяє державам-членам ухвалювати обмеження на постачання природного газу, включаючи скраплений природний газ (СПГ) з Росії чи Білорусі, з метою захисту інтересів безпеки держав-членів або ЄС.

Домовленість була досягнута з метою полегшити проникнення в енергетичну систему поновлюваних та низьковуглецевих газів, зокрема водню та біометану.

Постанова є частиною пакета заходів для декарбонізації ринків водню та газу. Ці заходи спрямовані на створення нормативної бази спеціалізованої водневої інфраструктури та ринків, інтегрованого мережевого планування. Також вони встановлюють правила захисту споживачів та зміцнюють безпеку постачання.

Як пише Bloomberg, такий крок дозволить урядам країн-членів тимчасово заборонити російським і білоруським експортерам бронювати потужності інфраструктури, необхідні для постачання СПГ і природного газу.

“Регламент міститиме положення, які дозволять державам-членам встановлювати обмеження на постачання природного газу, зокрема зрідженого природного газу (СПГ), з Росії чи Білорусі з метою захисту основних інтересів безпеки держав-членів або ЄС, враховуючи безпеку постачання і цілі диверсифікації”, – йдеться в заяві Ради ЄС.

Регламент все ще потребує офіційного схвалення Європейського парламенту та держав-членів у Раді, щоб набрати чинності.

Що відомо про постачання скрапленого газу з РФ до Європи

Євродепутати пропонують запровадити повну заборону на імпорт російського зрідженого природного газу та зрідженого нафтового газу. Вони зазначають, що зараз ЄС залишається одним із найбільших клієнтів Росії із закупівлі викопного палива.

Парламентарі закликали ЄС спільно з G7 суттєво знизити межу цін на російську нафту та нафтопродукти, а також на імпорт палива та інших нафтопродуктів з третіх країн, якщо вони виготовлені з російської нафти. Також євродепутати закликають заборонити провезення через територію ЄС нафти та ЗПГ, які експортуються з РФ.

Згідно з аналізом галузевих даних неурядовою організацією Global Witness, за перші сім місяців 2023 року Бельгія та Іспанія стали другою та третьою імпортерами російського скрапленого газу. Перший у цьому списку — Китай.

Загалом імпорт скрапленого газу в ЄС зріс на 40% у період з січня по липень 2023 року, порівняно з тим самим періодом 2021 року, до повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Від початку повномасштабного вторгнення Росія на експорті нафти та газу заробила майже 550 мільярдів євро. З них 180 мільярдів євро заплатив Євросоюз.