ЄС узгодив пакет фіндопомоги для України на €50 млрд — єврокомісар

Брюссель, Бельгія — 18 вересня: штаб-квартира Ради ЄС. Фото: Getty Images

Країни Європейського союзу узгодили пропозицію Єврокомісії надати Україні 50 млрд євро кредитів і грантів упродовж наступних чотирьох років.

Про це заявив європейський комісар з питань бюджету Йоганнес Ган, передає Sky News.

За його словами, жодна з країн ЄС не оскаржує пропозицію Єврокомісії.

"Центральна частина — це підтримка України. Це ніким не заперечується, навіть за обсягом", — заявив Ган.

Видання зазначає, що уряди ЄС сперечаються щодо перегляду довгострокового бюджету блоку з 27 країн після того, як комісія запропонувала країнам ЄС надати додаткові кошти в загальний бюджет, більша частина яких призначена для України.

Водночас, як пише Euractive, Ган натякнув, що угода щодо "лише України" вартістю 50 євро виглядає малоймовірною: "Деякі країни-члени також сказали, що (домовлятися, — ред.) тільки про Україну неприйнятно".

За словами єврокомісара, якщо прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан – і певною мірою його словацький колега Роберт Фіцо – планують перешкодити досягненню угоди щодо українського пакета, можна розглянути "план Б".

"Одним із варіантів є двосторонні угоди з 26 країнами-членами (без Угорщини, — ред.), але це більш громіздкий процес", — сказав Ган.

Єврокомісія запропонувала збільшити спільний бюджет ЄС на 66 млрд євро для покриття витрат, частина з яких піде на програму фінансової підтримки України у розмірі 50 млрд євро, щоб допомогти покрити витрати блоку на наступні 4 роки.

3 жовтня Європарламент підтримав ініціативу, яка передбачає створення Українського фонду — нового фінансового інструменту для України обсягом до 50 млрд євро на період від 2024 по 2027 рік.

Угорщина запропонувала країнам-членам Європейського союзу розділити пакет допомоги Україні на 50 мільярдів євро і спершу надати тільки половину від ухваленої суми.

Щоб змусити Угорщину відмовитись від блокування допомоги Україні, ЄС може розблокувати майже 13 мільярдів євро фінансування для Будапешта. Ці кошти наразі заморожені через проблеми з верховенством права в Угорщині.