Європарламент підтримав поправки до бюджету ЄС з €50 млрд для України

Фото: AP

Європейський парламент ухвалив резолюцію на підтримку пропозицій Єврокомісії з перегляду багаторічного бюджету ЄС на 2021-2027 роки, у якому є положення про утворення спеціального Українського фонду в 50 мільярдів євро.

Як повідомляє пресслужба Європарламенту, резолюцію підтримали 393 депутати, "проти" проголосували — 136, ще 92 європейські політики утрималися.

Зазначається, що після пропозиції ЄК щодо середньострокового перегляду довгострокового бюджету ЄС, депутати Європарламенту схвалили додаткові 10 мільярдів євро на 2024-2027 роки, на додаток до 65,8 мільярда євро, запропонованих Комісією. Ці кошти мають бути спрямовані для стимулювання таких сфер, як міграція, зовнішні виклики, стратегічна автономія ЄС і посилення можливостей союзу реагувати на кризи.

"Нашою метою була амбітна, але реалістична пропозиція щодо перегляду багаторічного бюджету, і нам вдалося зберегти її цілеспрямованою, але комплексною. Ми прагнемо стабілізувати ситуацію в Україні за допомогою нового фонду вартістю 50 млрд євро, одночасно зміцнюючи економіку ЄС. Ми зміцнюємо бюджет доповненнями для міграції та забезпечуємо гнучкість реагування на кризи", — сказав співдоповідач Ян Ольбріхт (ЄНП, Польща).

Як зазначається в резолюції, перегляд (бюджету) має бути сфокусований на численних наслідках російської агресивної війни проти України, на зміцненні відкритої стратегічної автономії і суверенітету Євросоюзу та на наданні ЄС адекватної гнучкості для відповіді на кризи.

Резолюція Європарламенту містить окремий розділ, який присвячено наданню довгострокової підтримки для України.

"Європарламент вітає пропозицію ЄК з довгострокового структурного рішення для розв’язання фінансових потреб України та його прив’язки до бюджету ЄС, що покриватиме підтримку макрофінансової стабільності, інвестиційного середовища та фінансування середньострокового та довгострокового відновлення та відбудови, проведення реформ, що пов’язані із входженням (до ЄС) та розвитку адміністративних спроможностей", — зазначається в документі.

Зазначається, що такий довгостроковий інструмент є єдино можливим шляхом для залучення інших донорів та забезпечення ефективних і цілеспрямованих витрат в інтересах України та її народу.

У документі наголошується, що Український фонд в рамках багаторічного бюджету ЄС має бути узгоджений якнайшвидше після ухвалення переглянутого довгострокового бюджету.

Резолюція містить заклик до надання Українському фонду певної гнучкості, враховуючи невизначеність ситуації навколо України. Європарламентарі привітали створення, так званого Українського резерву, який може бути мобілізований бюджетними органами ЄС, одним з яких є Європарламент, для вирішення негайних потреб України.

Раніше Єврокомісія запропонувала збільшити спільний бюджет ЄС на 66 млрд євро для покриття витрат, частина з яких піде на програму фінансової підтримки України у розмірі 50 млрд євро, щоб допомогти покрити витрати блоку на наступні 4 роки.