Потрібно створити євроатлантичний спільний простір оборонної промисловості — Кулеба

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба. Фото: AP

НАТО потрібно створити євроатлантичний спільний простір оборонної промисловості, щоб продовжувати допомагати Україні на достатньому рівні, але й гарантувати безпеку і обороноздатність самих країн Північноатлантичному альянсу.

Про це сказав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба перед початком першого засідання Ради Україна — НАТО на рівні глав МЗС, передає кореспондентка Суспільного.

Міністр зазначив, що приїхав подякувати союзникам за постійну підтримку, за те, що вони підтримують Україну, і донести меседж "про важливість нарощування виробництва зброї, боєприпасів та іншої військової техніки по всьому світу".

"Нам потрібно створити євроатлантичний спільний простір оборонної промисловості. Це єдиний спосіб не тільки продовжувати допомагати Україні на достатньому рівні, але й гарантувати безпеку і обороноздатність самих країн НАТО", — сказав міністр.

Друге послання учасникам, за словами Кулеби, те, що треба продовжувати боротися.

"Україна не збирається відступати. Наша стратегічна мета — територіальна цілісність у межах міжнародно визнаних кордонів станом на 1991 рік — залишається незмінною, і ніщо нас не зупинить. І питання тут не лише в безпеці України, а в безпеці всього євроатлантичного простору", — сказав він.

Кулеба зазначив, що не має підстав вважати, що Заходу бракує політичної волі для цього.

"Але в мене є вагомі підстави вважати, що потрібно виконати багато дуже технічної, дуже професійної роботи, щоб досягти успіху в цій сфері. Отже, ми маємо справу з мільйоном артилерійських снарядів, які були випущені в ЄС. Станом на зараз було доставлено близько 300 тисяч. І коли я дивлюся на причини цього, я не бачу браку волі", — сказав міністр.

За його словами є "безліч технічних питань", які потребують великої уваги, і люди, "я піднімав це питання на кожній зустрічі в Брюсселі вчора і буду піднімати його сьогодні. Люди зі спеціальними знаннями про те, як все працює, як працюють запчастини, як працюють ланцюги постачання, повинні сісти і розібратися з цим. Інакше Європа залишиться беззахисною".

Раніше Bloomberg опублікувало статтю, що ЄС відстає від планів надати Україні мільйон артилерійських снарядів до березня 2024 року. За даними агентства, наразі ініціатива виконала близько 30% від запланованого і з огляду на обсяг підписаних контрактів, ризикує не досягти своєї мети.

13 листопада глава дипломатії Євросоюзу Жозеп Боррель заявив, що Європейський союз має на меті передати Україні мільйон снарядів, але можливо обіцянку не вдасться виконати до кінця 2023 року.

Яка ситуація з постачанням Україні боєприпасів

15 лютого уряд США уклав оборонний контракт на суму понад 500 млн доларів на виробництво артилерійських боєприпасів для української армії.

Крім цього, держконцерн "Укроборонпром" презентував перший продукт спільного виробництва з однією з країн НАТО — 120-мм мінометні міни. Вони вже поступили на фронт для потреб Збройних сил України.

1 березня канцлер ФРН Олаф Шольц повідомив, що Німеччина збільшить виробництво боєприпасів для підтримки України.

8 березня міністр оборони України Олексій Резніков на зустрічі своїх колег з ЄС у Стокгольмі заявив, що Україні потрібні системи ППО, мільйон боєприпасів, а також бронетехніка і танки.

20 березня міністри оборони та закордонних справ Євросоюзу погодили план закупівлі боєприпасів, що передбачає постачання Україні мільйона снарядів.

Через три дні лідери ЄС схвалили спільну закупівлю боєприпасів для України, а також домовилися про постачання ракет, якщо буде потрібно.