Сейм Латвії схвалив початок переговорів з Україною і Молдовою про вступ до ЄС

Фото: Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images

Сейм Латвії схвалив початок переговорів про вступ до Європейського союзу з Україною та Молдовою і закликав інші країни-члени підтримати рекомендації Єврокомісії.

Про це йдеться у повідомленні на сайті Сейму.

У заяві депутати закликають інші країни-члени підтримати рекомендації Єврокомісії та схвалити початок переговорів про вступ до кінця цього року. Парламентарії також закликають Єврокомісію та Раду Євросоюзу невідкладно підготувати та затвердити рамки для переговорів з Україною та Молдовою.

Країнам-кандидаткам пропонується продовжити впровадження необхідних реформ, які сприятимуть їхній відповідності загальним цінностям ЄС, тіснішій інтеграції в Євросоюз, а також сприятимуть більшій стабільності, безпеці та процвітання в регіоні.

У Сеймі наголосили, що Латвія готова надати необхідну підтримку Україні та Молдові у здійсненні реформ на шляху до повноправного членства в Європейському союзі.

Раніше голова Комісії з європейських справ Сейму Едмундс Чепуритіс заявив, що Латвія несе особливу відповідальність нагадувати своїм партнерам в ЄС, наскільки важливо посилити підтримку тих суспільств, які виступають за свободу, демократію, верховенство права та права людини.

"Попри повномасштабне вторгнення Росії в Україну та тривалі операції гібридної війни в Молдові, ці країни виконали величезну роботу, щоб ще більше наблизитися до Євросоюзу як у цінностях, так і в управлінні. Заява Сейму значно посилить це повідомлення іншим державам-членам", – сказав він.

Що відомо про вступ України в ЄС

Європейська рада на саміті у Брюсселі 23 червня надала Україні статус кандидата в ЄС. Київ має провести декілька важливих реформ, пов’язаних, зокрема, з верховенством права, олігархами та корупцією.

"Комісія рекомендує надати Україні європейську перспективу. Це, звісно, за умови, що в країні проведуть низку важливих реформ. На думку комісії, Україна чітко продемонструвала прагнення та рішучість жити за європейськими цінностями та стандартами", — сказала президентка Єврокомісії Урсула Фон Дер Ляєн.

"Низка важливих реформ" — це сім наступних умов:

  • реформа Конституційного суду;
  • продовження судової реформи;
  • антикорупція, включно з призначенням керівника САП;
  • боротьба з відмиванням коштів;
  • втілення антиолігархічного закону;
  • узгодження аудіовізуального законодавства з європейським;
  • зміна законодавства про нацменшини.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль 26 вересня повідомив, що на урядовому рівні 7 рекомендацій Єврокомісії щодо реформ, які треба провести для наступного кроку на шляху вступу до ЄС, повністю виконані.

7 листопада "Радіо Свобода", посилаючись на звіт ЄК щодо України, поінформувала, що Європейська комісія вважає повністю завершеними чотири з семи рекомендацій.

8 листопада Європейська комісія рекомендувала Раді Європейського союзу розпочати процес перемовин про вступ України та Молдови до Євросоюзу. Рамки переговорів ухвалять у березні 2024 року.

Згодом Єврокомісія оприлюднила повний розгляд висновків, які були внесені в щорічну доповідь 2023 року щодо розширення в контексті ЄС подання української заявки на членство в Європейському Союзі.