Росія замінила "вагнерівців" в Африці двома іншими ПВК — WSJ

Російські найманці з ПВК "Вагнер" на півночі Малі. Фото: AP

Після загибелі Євгена Пригожина, "вагнерівців" в Африці замінили дві інші російські приватні військові компанії — "Редут" та "Конвой", які вже набирають вплив на континенті.

Про це йдеться у розслідуванні The Wall Street Journal.

Зазначається, що "Редут" фінансується російським олігархом Геннадієм Тимченком, а "Конвой" – Аркадієм Ротенбергом.

Очолює структуру найманців, яка відповідає за операції Росії в Африці заступник міністра оборони РФ Юнус-Бек Євкуров, а контролює діяльність посадовець Головного управління розвідки Андрій Аверʼянов.

У розслідуванні стверджується, що у вересні-серпні цього року російська офіційна делегація на чолі із Євкуровим, відповідно до якої входив також Авер’янов, відвідали Лівію, Буркіна-Фасо, Малі й ЦАР – країни, в яких до останнього часу була значна присутність ПВК "Вагнер". Разом із російськими посадовцями у складі делегації до Африки прибув також Костянтин Мірзаянц, який керує ПВК "Редут". ПВК "Конвой" очолює Костянтин Пікалов, який раніше керував військовими операціями "вагнерівців" в Африці.

"Росія рішуче налаштована перейти на нові структуру для розширення свого впливу в Африці", – йдеться у розслідуванні.

Що відомо про діяльність ПВК "Вагнер" в Африці

За даними журналу The Economist, помітний контингент найманців ПВК "Вагнер" присутній щонайменше в п’яти африканських країнах: Судан, ЦАР, Лівія, Малі, Мозамбіку. Крім того, на тому чи іншому рівні впливу і присутності, "вагнерівці" діяли на території ще семи країн Африки: Камерун, Мадагаскар, Буркіна-Фасо, Демократична Республіка Конго, Екваторіальна Гвінея, ПАР, Зімбабве, Кенія. У всіх цих країнах ПВК "Вагнер" використовує своєрідну "бізнес-модель", яка складається з трьох потенційних елементів, їх наявність чи поєднання залежить від конкретної держави. Ці три рівні діяльності "вагнерівців" — військовий, економічний і політичний.

Що відомо про смерть Пригожина

23 серпня, у Росії, біля села Куженкіно Бологівського району Тверської області, розбився бізнес-джет Embraer. 10 людей, які були на борту, загинули.

За фактом інциденту, слідчий комітет РФ розпочав розслідування. У "Росавиации" поінформували, що в списках пасажирів на літак був Пригожин.

27 серпня у слідкомі РФ підтвердили смерть ватажка ПВК "Вагнер" за результатами молекулярно-генетичної експертизи десятьох загиблих у межах розслідування авіакатастрофи приватного літака.

Як Пригожин став "кухарем Путіна"

До того, як з'явитися у медіа як військовий, з 1979 року Пригожин 9 років просидів у тюрмі за статтями: груповий розбій, шахрайство і втягнення неповнолітніх у заняття проституцією.

Після колонії він почав розвивати бізнес у продовольчій сфері та став ресторатором у Санкт-Петербурзі. З кінця 2000-х свої зусилля Пригожин зосередив на Москві. Наприкінці 2012 року Міноборони РФ уклало угоду із компанією Пригожина "Конкорд" на 50 мільярдів рублів. Саме тоді він став головним постачальником харчів для російської армії та отримав прізвисько — "кухар Путіна".

У 2013 році в Росії утворився "Слов'янський корпус", де з усієї країни набирали найманців для служби. Власником її був Пригожин, а командиром — Дмитро Уткін із позивним "Вагнер", що отримав "кличку" на честь композитора Ріхарда Вагнера, якого любив Гітлер.

У межах укладених домовленостей з Башаром аль-Асадом перші найманці відправилися в Сирію у вересні 2013 року. Згодом "Слов'янський корпус" перейменували у приватну військову компанію "Вагнер".

"Вагнерівці" за збройної та фінансової підтримки Кремля виконували завдання в Судані, Лівії, ЦАР, брали участь у війні в Сирії та на Донбасі. З березня 2022 року ПВК вважали найбільш боєздатною силою РФ, яка воювала на території України.