Українці вважають вступ до НАТО пріоритетнішим за членство у ЄС — опитування

Опитування
. Ілюстративне фото: Getty Images

Більшість українців підтримують вступ і у Євросоюз, і в НАТО. Водночас громадяни вважають, що наразі пріоритетнішим є членство держави у Північноатлантичному альянсі.

Про це свідчать дані опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології з 29 вересня по 9 жовтня 2023 року.

"54% українців вважають, що наразі більший пріоритет вступ у НАТО. Віддають перевагу членству в ЄС 24% (решта респондентів або відповіли "ні те, ні інше" або не змогли взагалі відповісти)", — зазначили у КМІС.

Вказується, що така тенденція у відповідях спільна серед всіх регіонів України. Хоча опитані вважають, що вступ у НАТО та ЄС має відбуватися паралельно.

Також опитування показало, що членство України в ЄС із точки зору довгострокової безпеки підтримують 59% громадян, економічні перспективи виокремили 57%, на майбутньому української демократії акцентували 44%, забезпечення верховенства права обрали 45%, а міжнародне визнання місця України в Європі виділив 41%.

За результатами попередніх опитувань КМІС, 82% респондентів погоджуються, що майбутнє України, як процвітаючої вільної країни, залежить від того, чи вона стане членом ЄС (лютий 2023 року). Водночас 92% українців хотіли б, аби Україна стала членом ЄС, а 89% — членом НАТО (травень 2023 року).

Тобто наразі у суспільстві склався консенсус щодо підтримки європейської і євроатлантичної інтеграції. Разом із цим, додають соціологи, паралельним процесом є відмежовування від РФ. Наразі майже 80% українців вважають, що Україна та Росія повинні мати кордони, митниці, візи.

Упродовж 29 вересня 9 жовтня 2023 року Київський міжнародний інститут соціології провів всеукраїнське опитування громадської думки "Омнібус". Методом телефонних інтерв'ю з використанням комп'ютера на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів опитано 1010 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України (окрім АР Крим). Опитування проводилося з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами, які на момент опитування проживали на території України (у межах, які контролювалися владою України до 24 лютого 2022 року). До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролювалися владою України до 24 лютого 2022 року (АР Крим, Севастополь, окремі райони Донецької та Луганської областей), а також опитування не проводилося з громадянами закордоном.

Перспективи вступу України в Альянс

30 вересня 2022 року президент України Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30 союзників. Глави низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО.

За результатами саміту 11-12 липня у Вільнюсі країни НАТО прийняли пакет із трьох частин, щоб наблизити Україну до Альянсу, і відмовилися від Плану дій щодо членства (ПДЧ), проте Київ так і не отримав повного запрошення.

Українська делегація вернулася додому з саміту НАТО у Вільнюсі із безпековими гарантіями на шляху до Альянсу. Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна зможе приєднатися, коли "союзники погодяться і умови будуть виконані".