Дуда: рішення уряду про заборону на імпорт українського збіжжя — правильне, Польща підготувала транзитні коридори

Президент Польщі Анджей Дуда. Фото: Getty Images

Президент Польщі Анджей Дуда назвав правильним рішення польського уряду запровадити односторонню заборону на імпорт української агропродукції.

Про це Дуда сказав в інтерв’ю телеканалу TVP1, передає PAP.

Він пояснив, що вважає правильним, що польський уряд зберіг заборону на продаж українського збіжжя. При цьому він “абсолютно переконаний, що потрібно зробити все для забезпечення максимально можливого транзиту".

За його словами, Польща підготувала транзитні коридори для того, щоб Україна мала змогу постачати зерно країнам, які його потребують, зазначили у Канцелярії президента у соцмережі Х (колишній Твіттер).

"Завдяки праці наших фермерів ми самодостатні. Нам не потрібне зерно з України. Їхні гарні врожаї під час війни насилу потрапляли до країн, які їх дійсно потребують. У Польщі підготовлені транзитні коридори, щоб українське зерно могло пройти через Польщу і бути експортоване туди, де воно потрібне. Ми намагаємося допомогти Україні і тим країнам, які цього потребують", — сказав Дуда.

Дуда додав, що українське зерно не дійшло до країн, які його потребували, а потрапило, зокрема, на польський ринок. Він заявив, що польському уряду довелось піти на радикальні кроки заради підтримки польських фермерів, захисту ринку і сільського господарства країни.

Що відомо про припинення імпорту українського зерна

Після повномасштабного вторгнення Росії українські порти у Чорному морі були заблоковані, через що Україна, один із найбільших у світі експортерів зерна, була змушена шукати альтернативні маршрути постачання, зокрема через Польщу та Румунію.

Протягом 2022-го року Польща та Румунія спільно сприяли експорту зернових з України. Додаткова пропозиція зерна на їхніх ринках спричинила тиск на фермерів, оскільки вплинула на ціни та можливості зберігання зернових. У двох країнах відбувалися місцеві протести проти урядів.

За оцінками ЄК, фермери з Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії та Словаччини втратили 417 мільйонів євро від напливу дешевшого українського зерна на їхні ринки.

2 травня Європейська Комісія тимчасово обмежила продаж пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику українського походження у Болгарії, Угорщині, Польщі, Румунії та Словаччині. 5 червня ЄК продовжила обмеження на імпорт української агропродукції до 15 вересня 2023 року.

19 липня міністр сільського господарства Угорщини Іштван Надь у коментарі Reuters заявив, що Болгарія, Угорщина, Польща, Румунія і Словаччина попросять ЄС подовжити заборону на імпорт українського зерна щонайменше до кінця 2023 року.

15 вересня Єврокомісія не продовжила заборону на імпорт українського зерна в сусідні з Україною країни ЄС. Водночас Україна погодилася запровадити правові заходи (як, наприклад, систему ліцензування експорту) протягом 30 днів, щоб уникнути сплеску цін на зерно.

Після цього Словаччина, Польща та Угорщина в односторонньому порядку заборонили імпорт агропродукції з України. Керівна партія Польщі особливо прагне зупинити цей потік, оскільки її успіх на виборах 15 жовтня тісно пов'язаний із базою підтримки сільського населення, яке незадоволене збільшенням українського сільськогосподарського імпорту.

18 вересня міністерка економіки Юлія Свириденко повідомила, що Україна подала позов до СОТ проти Польщі, Угорщини та Словаччини, які продовжили заборону на імпорт українського зерна всупереч рішенню Єврокомісії про скасування обмежень.