П’ять країн ЄС хочуть продовжити ембарго на імпорт зерна з України

. Зерно. Фото ілюстративне: УНІАН

Болгарія, Угорщина, Польща, Румунія і Словаччина попросять Європейський Союз подовжити заборону на імпорт українського зерна, термін дії якої завершується 15 вересня, щонайменше до кінця року.

Про це у коментарі Reuters повідомив міністр сільського господарства Угорщини Іштван Надь.

"У середу (19 червня — ред.) п'ять центральноєвропейських членів Європейського Союзу спільно звернуться до ЄС із проханням продовжити заборону імпорту українського зерна після крайнього терміну 15 вересня, щоб уникнути серйозних збоїв на ринку", — йдеться у повідомленні.

Прямуючи на зустріч представників п’яти країн у Варшаві, Надь заявив, що країни проситимуть зберегти заборону на імпорт чотирьох українських товарів — пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшника. При цьому транзитні постачання триватимуть й надалі.

Він також сказав, що країни хочуть обговорити варіант, за якого зможуть індивідуально просити ЄС додавати продукти до списку заборонених.

"Ми збираємося до Варшави, щоб зміцнити співпрацю п'яти країн та підписати декларацію чи угоду, в якій ми попросимо ЄС продовжити заборону після 15 вересня", — сказав Надь.

Міністр зазначив, що в Угорщині ще не розпочалося збирання кукурудзи та соняшника, при цьому українське зерно все ще лишається на складах.

Як пише Wprost, при цьому Польща має намір блокувати імпорт українського збіжжя своєю територією після того, як 15 вересня спливе термін дії чинної заборони Європейського Союзу. За результатами зустрічі неформальної групи прифронтових держав, до якої входять вищезгадані Болгарія, Угорщина, Польща, Румунія і Словаччина, прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що його країна збирається висунути ЄС ультиматум з цього питання.

"Я хочу чітко пояснити, ми не відкриємо цей кордон. Або Євросоюз продовжить заборону на імпорт, або ми зробимо це самі", — підкреслив він.

Міністр сільського господарства Польщі Роберт Телус пояснив, що війна в Україні дестабілізувала ринки, особливо у країнах, близьких до зони бойових дій. Водночас він заявив, що його країна залишається "дуже відкритою" для транзиту українського зерна.

"Ми хочемо допомогти Україні, це війна, яку ми всі хочемо виграти", — наголосив урядовець.

5 червня Європейська комісія продовжила обмеження на імпорт української агропродукції до 15 вересня 2023 року. Обмеження стосуються імпорту пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику з України. Водночас сфера застосування цих заходів до даних продуктів скорочується з 17 до 6 тарифних ліній.

Що відомо про припинення імпорту українського зерна

Після повномасштабного вторгнення Росії українські порти у Чорному морі були заблоковані, через що Україна, один із найбільших у світі експортерів зерна, була змушена шукати альтернативні маршрути постачання, зокрема через Польщу та Румунію.

Протягом 2022-го року Польща та Румунія спільно сприяли експорту зернових з України. Додаткова пропозиція зерна на їхніх ринках спричинила тиск на фермерів, оскільки вплинула на ціни та можливості зберігання зернових. У двох країнах відбувалися місцеві протести проти урядів.

За оцінками Європейської комісії, фермери з Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії та Словаччини втратили 417 мільйонів євро від напливу дешевшого українського зерна на їхні ринки.

28 березня стало відомо, що Румунія і Польща ведуть переговори з Європейською комісією щодо механізмів відстеження експорту українського зерна, щоб гарантувати, що місцеві фермери не постраждають від потоку дешевого імпорту.

30 березня польський прем'єр Матеуш Моравецький заявив, що в уряді Польщі планують розробити правила, які дозволять обмежити ввезення українського збіжжя до країни, бо "це зерно сьогодні дестабілізує наш ринок". У Єврокомісії заявили, що віддані подальшій підтримці України, однак імпорт українського збіжжя чинить тиск на сусідні країни, які фактично "завалені" українським зерном.

Під час візиту до Польщі 5 квітня Володимир Зеленський і прем'єр-міністр Польщі обговорили ввезення українського зерна до ЄС через Польщу, на який скаржилися місцеві фермери. За словами Зеленського, вони знайшли вихід. Водночас президент не уточнив, про який саме вихід ідеться.

9 квітня заступник міністра сільського господарства і розвитку села Польщі Януш Ковальський заявив, що Польща зупиняє імпорт українського збіжжя щонайменше до липня цього року, повідомив заступник міністра сільського господарства країни Януш Ковальський.

16 квітня уряд Угорщини також ухвалив рішення тимчасово заборонити імпорт агропродукції з України задля захисту інтересів місцевих виробників.

17 квітня уряд Словаччини ухвалив рішення про тимчасове зупинення імпорту зерна та деяких харчових продуктів з України. Водночас Польща розблокувала транзит через територію країни українських зернових культур до портів в Європу. Він запрацював у ніч з четверга 20 квітня на пʼятницю 21 квітня.

23 квітня Єврокомісія не змогла погодити позиції щодо імпорту української аграрної продукції із Польщею, Словаччиною, Угорщиною, Румунією та Болгарією.

З 1 травня Туреччина запровадила мито 130% на імпорт пшениці та ячменю, зокрема і з України.

9 травня президент Зеленський повідомив, що Україна пропонує ЄС започаткувати консультаційну групу для моніторингу проблемних питань щодо експорту української сільськогосподарської продукції, а також утриматися від будь-яких рішень щодо торгівлі без консультацій із українською державою.