Єврокомісія не продовжила заборону на імпорт українського зерна

Важливо
. Зерно. Фото ілюстративне: УНІАН

Європейська комісія не продовжила заборону на імпорт українського зерна в сусідні з Україною країни Європейського союзу.

Про це йдеться у повідомленні на сайті Єврокомісії.

У ЄК проаналізували дані щодо впливу експорту 4 категорій сільськогосподарської продукції на ринок ЄС і дійшли висновку, що завдяки роботі Координаційної платформи та тимчасовим заходам, запровадженим 2 травня 2023 року, "викривлення ринку в 5 країнах-членах, які межують з Україною, зникли".

"Конструктивна позиція всіх учасників платформи допомогла розв'язати конкретні проблеми та забезпечила те, що експорт до третіх країн за межами ЄС йде та навіть збільшується", — повідомили у комісії.

У Комісії зазначили, що чинні обмежувальні заходи закінчуються сьогодні.

Водночас Україна погодилася запровадити правові заходи (як, наприклад, систему ліцензування експорту) протягом 30 днів, щоб уникнути сплеску цін на зерно.

Крім того, з 16 вересня Україна має запровадити ефективні заходи контролю за експортом чотирьох груп товарів, щоб "запобігти будь-яким ринковим викривленням у сусідніх державах-членах". Київ має подати План дій не пізніше закінчення робочого дня 18 вересня 2023 року.

"ЄК та Україна здійснюватимуть моніторинг ситуації через платформу, щоб мати змогу реагувати на будь-які непередбачувані ситуації. Також Єврокомісія утримуватиметься від запровадження будь-яких обмежень доти, доки ефективні заходи, вжиті Україною, не запрацюють у повному обсязі", — йдеться у повідомленні.

Що відомо про припинення імпорту українського зерна

Після повномасштабного вторгнення Росії українські порти у Чорному морі були заблоковані, через що Україна, один із найбільших у світі експортерів зерна, була змушена шукати альтернативні маршрути постачання, зокрема через Польщу та Румунію.

Протягом 2022-го року Польща та Румунія спільно сприяли експорту зернових з України. Додаткова пропозиція зерна на їхніх ринках спричинила тиск на фермерів, оскільки вплинула на ціни та можливості зберігання зернових. У двох країнах відбувалися місцеві протести проти урядів.

За оцінками Європейської комісії, фермери з Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії та Словаччини втратили 417 мільйонів євро від напливу дешевшого українського зерна на їхні ринки.

2 травня Європейська Комісія тимчасово обмежила продаж пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику українського походження у Болгарії, Угорщині, Польщі, Румунії та Словаччині.

5 червня Європейська комісія продовжила обмеження на імпорт української агропродукції до 15 вересня 2023 року. Обмеження стосуються імпорту пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику з України. Водночас сфера застосування цих заходів до даних продуктів скорочується з 17 до 6 тарифних ліній.

19 липня міністр сільського господарства Угорщини Іштван Надь у коментарі Reuters заявив, що Болгарія, Угорщина, Польща, Румунія і Словаччина попросять Європейський Союз подовжити заборону на імпорт українського зерна, термін дії якої завершується 15 вересня, щонайменше до кінця року.

12 вересня премʼєр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що Варшава вирішила не відновлювати імпорт українського зерна, навіть якщо Євросоюз вирішить скасувати заборону.