Перерозподіл ПДФО військових. Чому у місцевих бюджетів хочуть забрати цей податок

Військові навчання в одній з частин на півночі України, 8 вересня 2023 року. Податок на доходи, який сплачують військовослужбовці в бюджет громад, де розташовані їхні військові частини, можуть перерозподілити у держбюджет. Фото: Anatolii Stepanov/AFP/Getty Images

З жовтня місцеві бюджети можуть залишитися без податку на доходи фізичних осіб з військових. Це передбачено змінами до бюджету на 2023-й рік, які уряд має ухвалити до 1-го жовтня. Проєкт бюджету на 2024-й рік теж передбачає перерозподіл ПДФО з місцевих бюджетів до державного. Чому уряд іде на такий крок, та наскільки втрата ПДФО військових є критичною для місцевих громад — пояснює Суспільне.

Що таке ПДФО

Податок на доходи фізичних осіб, який сплачує роботодавець — 18% від зарплати кожного офіційно найманого працівника. Спершу податок потрапляє до держбюджету, там перерозподіляється і частково повертається в громаду, в якій його сплатили. До 2022-го 60% такого податку поверталися до місцевих бюджетів, ще 15% потрапляли до обласних, решта — до державного. З 2022 року ще 4% вирішили передавати в бюджети громад.

Податок на доходи сплачують і військовослужбовці. Цьогоріч вони склали 745 мільярдів гривень. Відповідно, з цієї суми 64% повернулися місцевим громадам, де ці військовослужбовці зареєстровані. А отже, чим більше в громаді військових частин та інших подібних установ — тим більше ПДФО військових до них повертається. Наприклад, бюджет Харкова наступного року мав би отримати понад 3 мільярди видатків з ПДФО військових, а бюджет Львова цьогоріч — понад 1,5 мільярда гривень. Та на четвертий квартал 2023-го уряд вирішив цей податок в місцевих бюджетів забрати.

Що пропонує уряд

Уряд вніс зміни до держбюджету на 2023-й рік. Згідно з проєктом закону загальні видатки зростуть на 317 мільярдів гривень. З них 303 мільярди спрямують на потреби оборони. Як розповіла Суспільному голова Комітету з питань бюджету Роксолана Підласа, ці видатки Україна має профінансувати з приватизації та зі зборів, зокрема митних. В цілому, за словами Підласої, сума перерахованих надходжень складає 26 мільярдів гривень. Ще 208 мільярдів грн Міністерство фінансів планує запозичити на внутрішньому ринку, зокрема частина коштів має надійти від перевиконання неподаткових доходів — тобто доходів від власності, адміністративних зборів і таке інше.

Проте цього не достатньо, щоб покрити заплановані оборонні видатки. Тому уряд вирішив перерозподілити ПДФО військових з місцевих бюджетів до державного.

Про які суми йдеться

"Якщо ми на 4 квартал з 1 жовтня введемо переспрямування в держбюджет, можемо отримати до 25 мільярдів гривень. Пропозиція уряду полягає в тому, щоб взяти військове ПДФО і використати його на потреби оборони. Зокрема, на два напрямки — виробництво дронів та боєприпасів", — пояснює Підласа.

Забрати ПДФО військових у місцевих бюджетів уряд планує й у 2024-му. Проєкт бюджету на наступний рік передбачає загальні видатки в понад 3 трильйони гривень, більш ніж половина з яких підуть на оборону. За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, понад 96 мільярдів з цієї суми планують отримати від перерозподілу ПДФО. Кошти спрямують на "Армію дронів" та виробництво військової техніки й боєприпасів.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль під час щорічної пресконференції за підсумками роботи уряду, Київ, 3 березня 2023 року. Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль. Фото: Ruslan Kaniuka /Ukrinform/Future Publishing/Getty Images

Аргументи проти перерозподілу ПДФО військових

Народний депутат від фракції "Європейська Солідарність" Олексій Гончаренко у коментарі Суспільному розповів, що проти перерозподілу, оскільки вважає, що гроші мають залишатися в місцевих бюджетах, а питання їхнього цільового спрямування потрібно визначити на національному рівні:

"У першому скликанні я був секретарем Комітету з питань децентралізації. І вважаю, що такі пропозиції — зібрати гроші місцевих бюджетів — це є неправильно. Можна прийняти постанову, що в обсягах цих коштів місцеве самоврядування має право профінансувати тільки військо. Придбати дрони, антидрони й інші необхідні речі".

Василь Поворозник — економіст аналітичного центру CASE Україна, пояснює, що бюджет міст формується з двох частин — місцеві податки й збори, та надходження з держбюджету: субвенції, дотації й т.д. Від початку повномасштабного вторгнення місцеві громади втратили частину доходу через міграцію і компенсували втрати за рахунок ПДФО військових.

"Практично кожна громада займалась фінансуванням військових. І не секрет, що місцеві громади стали проміжним містком між волонтерами й держбюджетом. Глобальні потреби закриваються через державний бюджет. Купити автівку, або якісь дрони — це відбувалося за рахунок місцевих бюджетів. Як правило, більшість військових частин мають налагоджений зв'язок з громадами, спілкуються з ними, щоб покрити ті чи інші потреби. Яким чином будуть фінансуватись потреби цих громад тепер, коли ці кошти перейдуть в централізоване управління — велике питання", — говорить Василь Поворозник.

Проте економіст додає, що в результаті надходжень з ПДФО військових у деяких місцевих бюджетів утворився надлишок коштів, у той час, як в інших громадах — дефіцит: "Ми стали свідками, коли громади витрачали їх на бруківку, на закупку кави, як це було в Солонській громаді Львівської області, або на реставрацію стадіонів. Але це швидше винятки, тому що більшість громад цей ресурс використовують в тому числі, або в першу чергу, на підтримку військових".

Що говорять в громадах

Міський голова Харкова Ігор Терехов на засіданні президії Конгресу місцевих та регіональних влад зазначив, що через переспрямування податку в держбюджет Харків недоотримає цьогоріч близько 650 мільйонів гривень, а за 2024-й — майже 3,4 мільярда.

Близько 700 мільйонів втратить бюджет Чернівців, повідомили Суспільному в пресслужбі Чернівецької міськради. "Все, що треба військовим та переселенцям, для бомбосховищ чи підтримки родин військових, лягає на бюджет міста. Якщо ці суми заберуть, буде складно. Ми готуємося до зими, й заборгованість держави місту є колосальною. Лиш борги перед Теплокомуненерго становлять 260 мільйонів гривень", — говорить міський голова Чернівців Роман Клічук.

Річний бюджет Івано-Франківська складає понад 3 мільярди гривень. За словами міського голови Руслана Марцінківа, 10% від цієї суми — податки на доходи з військових, правоохоронців, працівників СБУ та ДСНС: "Це буде суттєвим ударом по невеликих громадах, в яких частка ПДФО військових може бути 40-60%".

Миколаїв може втратити близько 2 мільярди 700 мільйонів гривень, а це 46% міських коштів, говорить секретар міської ради Дмитро Фалько. "У нас уже у 2022 році близько 700 млн гривень було недоотримано надходжень від ПДФО від найманих працівників. Окрім цього є проблеми з отриманням коштів від землі та нерухомості. Порахували кошти на наступний рік і це всього три мільярди. Для порівняння, у довоєнний 2021 рік, у нас базовий бюджет був 3 мільярди 600 мільйонів гривень. Тобто ми не виходимо на бюджет довоєнного стану", — говорить Віра Святелик, директорка Департаменту фінансів Миколаєва.

Та не всі очільники міст висловилися категорично проти перерозподілу податку.

Міський голова Львова Андрій Садовий повідомив, що місто готове віддати частину ПДФО, проте у законопроєкті треба врахувати два моменти: "Прозорість. Наскільки це можливо в мілітарному контексті. Гроші військових мають йти на потреби військових. Перерахунок військового ПДФО до державного бюджету, замість місцевого, має діяти лише на час воєнного стану". За словами міського голови, цьогоріч львівський бюджет від ПДФО військових мав отримати 1,7 мільярда гривень, водночас з місцевого бюджету, зокрема на реабілітацію військових і підтримку родин запланували 2 мільярди.

Місцеві чоловіки вітаються з військовослужбовцями, які повертаються у частину на Харківщині, після тренувань на полігоні, 14 жовтня 2022 року. Фото: Wolfgang Schwan/Anadolu Agency/Getty Images

Як планують компенсувати ПДФО військових для громад

14-го вересня під час президії Конгресу місцевих та регіональних влад Денис Шмигаль зазначив, що нині на рахунках місцевих органів самоврядування накопичилось понад 200 мільярдів гривень. Частина з цих коштів надійшла саме за рахунок ПДФО військових. За словами прем’єра, ці кошти у громад забирати не будуть — зміни будуть стосуватися тільки 4 кварталу 2023-го. А відсутність податку компенсують дотаціями.

"Базова дотація — 21,1 млрд гривень. Також реверсна дотація — ми її пропонуємо залишити — 14,1 млрд гривень. Загалом додаткова дотація сумарно складе 33,4 млрд гривень для місцевих бюджетів. Їхній ресурс буде на 75 мільярдів гривень більше, ніж був у 2021 році. Тобто, місцеві громади будуть отримувати більше. Тим, які отримують менше, ніж у 2021 році, уряд приведе дотацію вирівнювання до показників, які були у 2019-21 роках, не менше", — пояснив Шмигаль.

Чи можна відмовитися від перерозподілу ПДФО

Є декілька варіантів, як можна спрямувати кошти на військові потреби, говорить Василь Поворозник. Зокрема визначити для місцевих бюджетів на законодавчому рівні пріоритетний напрямок отриманих видатків з ПДФО:

"Можна прописати ці видатки на оборону, на посилення обороноздатності та на розвиток оборонно-промислового комплексу. Також можливий варіант купівлі військових облігацій, якщо в громад є залишки. Це коли, наприклад, в громаді немає військових частин, але є надлишки в силу якихось інших факторів — багато приїхало ВПО, які влаштувались на роботу і здійснюють відрахування ПДФО. Це теж, до речі, для громад на заході України стало додатковим джерелом".