Перейти до основного змісту

Заборона імпорту зерна: Україна подасть позов до СОТ на Польщу, Угорщину та Словаччину

Заступник міністра економіки Тарас Качка. УНІАН

Україна 18 вересня розпочне процедуру подання позову до Світової організації торгівлі (СОТ) проти Польщі, Угорщини та Словаччини, які продовжили заборону на імпорт українського зерна всупереч рішенню Єврокомісії про скасування обмежень.

Про це в інтерв'ю Politico заявив заступник міністра економіки, торговий представник України Тарас Качка.

"Важливо довести, що ці дії є юридично неправильними. І тому завтра ми почнемо судові процеси", – сказав Качка і додав, що Київ готується у відповідь вжити заходів експорт польських овочів і фруктів.

Три країни пішли проти рішення Єврокомісії, яка скасувала заборону на продаж українського зерна в ЄС. Після цього Польща, Угорщина та Словаччина заявили, що запровадять власні заборони на українську агропродукцію.

"На наш погляд, ці заходи Угорщини та Польщі є заявою про тотальну недовіру до Єврокомісії", — сказав представник України.

За словами Качки, відкрита непокора Брюсселю з боку Польщі, Угорщини та Словаччини була не лише внутрішньою справою ЄС, але викликала "найбільше системне занепокоєння" — чи можуть міжнародні торгові партнери довіряти, що Брюссель говорить від імені ЄС.

"Протягом багатьох років Єврокомісія була організатором торговельних переговорів та інституцією торговельної політики для всього ЄС. І ми раніше працювали на цій основі». Системний підхід Будапешта і Варшави щодо ігнорування позиції інституцій ЄС у торговельній політиці, на мою думку, це буде проблемою для ЄС загалом, тому що там немає єдності", – сказав він.

За словами торгового представника, Україна планує подати до суду на країни до СОТ, а не через власну торговельну угоду з ЄС.

"Я думаю, що весь світ має побачити, як держави-члени ЄС поводяться стосовно торгових партнерів та свого Союзу, тому що це може впливати і на інші держави", — сказав Качка.

Урядовець зазначив, що, в той час, як Словаччина просто продовжила попередню заборону ЄС на чотири види зерна, Польща на вихідних запровадила додаткові заборони на українське борошно та корми. Угорщина, за словами Качки, заборонила ще 25 продуктів, які раніше не обговорювалися, включаючи м'ясо.

"Ці свавільні заборони — це смішно. Я думаю, що Угорщина тут робить політичну заяву про те, що вона хоче заблокувати торгівлю з Україною, а також повністю ігнорувати Брюссель. І тому я вважаю, що це дуже сміливий рух проти нас обох з Будапешта", — сказав Качка.

Заборона на імпорт овочів та фруктів з Польщі

За словами Качки, хоча додаткові заборони Угорщини здебільшого символічні, враховуючи, що Україна не експортує в країну великої кількості яловичини чи свинини, заходи Польщі вплинуть на значну частину українського експорту.

Він наголосив, що Україна "буде змушена вжити заходів у відповідь на додаткові продукти та заборонить імпорт фруктів і овочів з Польщі, якщо Варшава не скасує ці додаткові обмеження.

Уряди в Будапешті та Варшаві заявили, що вони діють, щоб захистити своїх фермерів від сплеску українських продуктів, який знизив ціни, але Качка відповів, що ця аргументація помилкова: "Заборона Польщі не допоможе фермерам, вона не вплине на ціни, тому що ціни є глобальними — те, що вони роблять, ґрунтується на громадській думці".

Обмеження Києва на експорт зерна

Представник ЄС повідомив виданню, що Брюссель сподівається розв'язати цю проблему, змусивши Київ запровадити власні обмеження на експорт у разі різкого зростання експорту.

Відповідаючи на запитання про цю можливу угоду, Качка сказав, що Київ готовий "взяти на себе відповідальність за те, щоб експорт з України не створював цунамі в сусідніх країнах", і запровадить систему експортних ліцензій на зерно "в реальному часі", щоб "уповільнити" експорт до сусідніх країн і дозволити Україні "швидко відреагувати", якщо буде виявлено сплеск.

Politico зазначає, що Польща, Угорщина та Словаччина пояснили запровадження заборон прагненням захистити своїх фермерів від різкого зростання імпорту зерна з України після блокади Росією українських портів на Чорному морі. Видання зазначає, що керівна партія Польщі особливо прагне зупинити потік українського зерна, оскільки її доля на виборах 15 жовтня тісно пов’язана з підтримкою села, яке озлоблене збільшенням експорту української сільськогосподарської продукції.

15 вересня Європейська комісія не продовжила заборону на імпорт українського зерна в сусідні з Україною країни Європейського союзу. Водночас Україна погодилася запровадити правові заходи (як, наприклад, систему ліцензування експорту) протягом 30 днів, щоб уникнути сплеску цін на зерно.

Після цього Словаччина, Польща та Угорщина в односторонньому порядку заборонили імпорт сільськогосподарської продукції з України.

Як повідомляє PAP, посилаючись на неназване джерело у ЄС, у відповідь на позов Польща, Словаччина та Угорщина не братимуть участі в платформі для імпорту українського зерна до ЄС через позов України до Світової організації торгівлі. Ці три країни виходять із платформи через той факт, що Україна може використати інформацію, надану в рамках Координаційної платформи, у розглядах в СОТ, повідомив постійний представник Польщі при ЄС.

Що відомо про припинення імпорту українського зерна

Після повномасштабного вторгнення Росії українські порти у Чорному морі були заблоковані, через що Україна, один із найбільших у світі експортерів зерна, була змушена шукати альтернативні маршрути постачання, зокрема через Польщу та Румунію.

Протягом 2022-го року Польща та Румунія спільно сприяли експорту зернових з України. Додаткова пропозиція зерна на їхніх ринках спричинила тиск на фермерів, оскільки вплинула на ціни та можливості зберігання зернових. У двох країнах відбувалися місцеві протести проти урядів.

За оцінками Європейської комісії, фермери з Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії та Словаччини втратили 417 мільйонів євро від напливу дешевшого українського зерна на їхні ринки.

2 травня Європейська Комісія тимчасово обмежила продаж пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику українського походження у Болгарії, Угорщині, Польщі, Румунії та Словаччині.

5 червня Європейська комісія продовжила обмеження на імпорт української агропродукції до 15 вересня 2023 року. Обмеження стосуються імпорту пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику з України. Водночас сфера застосування цих заходів до даних продуктів скорочується з 17 до 6 тарифних ліній.

19 липня міністр сільського господарства Угорщини Іштван Надь у коментарі Reuters заявив, що Болгарія, Угорщина, Польща, Румунія і Словаччина попросять Європейський Союз подовжити заборону на імпорт українського зерна, термін дії якої завершується 15 вересня, щонайменше до кінця року.

12 вересня премʼєр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що Варшава вирішила не відновлювати імпорт українського зерна, навіть якщо Євросоюз вирішить скасувати заборону.

Топ дня
Вибір редакції