Вірменія планує підписати з Азербайджаном мирну угоду стосовно Карабаху до кінця року

. Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян. Фото: АР

Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян планує укласти мирну угоду з Азербайджаном щодо Нагірного Карабаху до кінця поточного або початку наступного року.

Про це політик повідомив журналістам 17 вересня після голосування на виборах мера Єревана, передає портал News.am.

"Ми говорили, що мирний порядок денний є пріоритетом, і ми хочемо підписати мирну угоду з Азербайджаном якнайшвидше, наприклад, до кінця року, на початку наступного року. Робимо для цього все", — сказав Пашинян.

Прем'єр висловив сподівання, що під час переговорів з Азербайджаном вдасться досягти прийнятного варіанту мирної угоди, а також вирішити гуманітарну кризу в Нагірному Карабаху.

"Я вважаю це можливим, тому що ми сподіваємося, що ця ситуація зміниться. Ми працюємо над зміною цієї ситуації, над відкриттям Лачинського коридору, над подоланням гуманітарної кризи в Карабаху", — додав політик.

До слова, в іспанській Гранаді 5 жовтня заплановано зустріч за участю Нікола Пашиняна, президента Азербайджану Ільхама Алієва, президента Франції Еммануеля Макрона, канцлера Німеччини Олафа Шольца та голови Європейської ради Шарля Мішеля.

Нагірний Карабах — регіон на півдні Кавказу, де проживає близько 130 тисяч жителів, зокрема вірмен та азербайджанців. Більша його частина контролювалася самопроголошеною Нагірно-Карабаською республікою, яку не визнає жодна держава-член ООН. Ця республіка має "дипломатичні відносини" лише з країнами, які входять до співдружності невизнаних держав, зокрема Абхазією, Південною Осетією та Придністров'ям. Згідно з міжнародним правом, Нагірний Карабах є територією Азербайджану.

Що відомо про конфлікт у Нагірному Карабаху

Конфлікт між Вірменією та Азербайджаном через цей регіон розпочався у 1988 році. Тоді внаслідок цього, за різними даними, загинуло понад 30 000 осіб. Режим припинення вогню встановили лише у травні 1994 року.

Попри те, що перемир'я між сторонами було досягнуто, його періодично порушували. Конфлікт навколо Нагірного Карабаху вважається замороженим, утім перше велике порушення сталось у 2016 році.

Друга ескалація конфлікту відбулася у вересні 2020. Тоді країни звинуватили одна одну в початку військових дій. Вже 10 листопада Азербайджан та Вірменія погодилися підписали мирну угоду. Договір підписали за посередництва Росії. На тлі цього в Єревані розпочалися протести. Люди вимагали, щоб Пашинян пішов у відставку.

У травні 2022 року у вірменському Єревані знову відбулися акції протесту на тлі квітневої заяви прем’єр-міністра Нікол Пашиняна про можливість підписання з Азербайджаном мирної угоди щодо статусу Нагірного Карабаху.

2 серпня 2022 року Азербайджан виступив з вимогою звільнити Лачинський коридор, що з'єднує Вірменію з невизнаною Нагірно-Карабаською Республікою. У Вірменії відповіли відмовою. На цьому тлі розпочалася ескалація конфлікту на лінії зіткнення. Міністерства оборони країн повідомили про втрати з обох сторін.

25 травня на розширеному засіданні Вищої євразійської економічної ради прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив, що Вірменія та Азербайджан домовилися про взаємне визнання територіальної цілісності. Своєю чергою президент Азербайджану Ільхам Алієв під час виступу заявив, що "в них немає територіальних претензій із Вірменією”, хоча обидва лідери й посперечались щодо ситуації в Лачинському коридорі, який, як сказав вірменський прем'єр, "захопили азербайджанські сили" і додав, що можливість виходу на мирну угоду є.