Азербайджан відкрив Лачинський коридор до Нагірного Карабаху

. Азербайджанські солдати несуть національний прапор, святкуючи передачу Лачинського регіону під контроль Азербайджану в рамках мирної угоди, 1 січня 2020 р., фото: AP

Влада самопроголошеного Нагірного Карабаху погодилася пропустити гуманітарний вантаж з підконтрольної території Азербайджану вперше за десятиліття в обмін на відновлення автомобільного сполучення з Вірменією.

Про це пише Reuters.

Зазначається, що ці кроки принаймні частково задовольняють десятирічну вимогу Азербайджану відновити транспортне сполучення між контрольованою урядом територією Азербайджану та провінцією Нагірного Карабаху, яка вийшла з-під влади Азербайджану в 1990-х роках.

За інформацією, влада самопроголошеного Нагірного Карабаху "вирішила дозволити доступ російських товарів до своєї республіки через місто Аскеран", розташованого поблизу лінії фронту з Азербайджаном.

"Одночасно досягнуто домовленості про відновлення гуманітарних поставок російських миротворців і Міжнародного комітету Червоного Хреста по Лачинському коридору", — йдеться в повідомленні.

Припускають, що такий крок був зумовлений серйозними гуманітарними проблемами в раніше заблокованому Нагірному Карабаху.

Радник президента Азербайджану Ільхама Алієва із зовнішньої політики Хікмет Гаджієв у коментарі Reuters сказав, що обидва маршрути будуть відкриті одночасно, а азербайджанський контрольно-пропускний пункт на дорозі до Вірменії залишиться на місці. Він підтвердив давню позицію Баку про те, що сепаратистська влада Карабаху повинна розпуститися і роззброїтися.

Карабах у всьому світі визнають частиною Азербайджану, але після війни, яка почалася з розпадом Радянського Союзу, його контролюють близько 120 000 етнічних вірмен.

Азербайджан повернув собі значні території під час другої великої війни у 2020 році, і протягом останніх дев’яти місяців чинить новий тиск на регіон, обмежуючи доступ до Вірменії через Лачинський коридор. Дорога була відрізана для невідкладних медичних випадків, що призвело до дефіциту основних засобів, включно з хлібом.

Раніше Азербайджан звинувачував Вірменію у використанні коридору для контрабанди зброї та у відхиленні пропозиції відкрити дорогу одночасно з іншим маршрутом до Карабаху.

Що відомо про Нагірний Карабах

Нагірний Карабах — регіон на півдні Кавказу, де проживає близько 130 тисяч жителів, зокрема вірмен та азербайджанців. Більша його частина контролювалася самопроголошеною Нагірно-Карабаською республікою, яку не визнає жодна держава-член ООН. Ця республіка має "дипломатичні відносини" лише з країнами, які входять до співдружності невизнаних держав, зокрема Абхазією, Південною Осетією та Придністров'ям. Згідно з міжнародним правом, Нагірний Карабах є територією Азербайджану.

Чому виник конфлікт в Нагірному Карабаху

Конфлікт між Вірменією та Азербайджаном через цей регіон розпочався у 1988 році. Тоді внаслідок цього, за різними даними, загинуло понад 30 000 осіб. Режим припинення вогню встановили лише у травні 1994 року.

Попри те, що перемир'я між сторонами було досягнуто, його періодично порушували. Конфлікт навколо Нагірного Карабаху вважається замороженим, утім перше велике порушення сталось у 2016 році.

Друга ескалація конфлікту відбулася у вересні 2020. Тоді країни звинуватили одна одну в початку військових дій. Вже 10 листопада Азербайджан та Вірменія погодилися підписали мирну угоду. Договір підписали за посередництва Росії. На тлі цього в Єревані розпочалися протести. Люди вимагали, щоб Пашинян пішов у відставку.

У травні 2022 року у вірменському Єревані знову відбулися акції протесту на тлі квітневої заяви прем’єр-міністра Нікол Пашиняна про можливість підписання з Азербайджаном мирної угоди щодо статусу Нагірного Карабаху.

2 серпня 2022 року Азербайджан виступив з вимогою звільнити Лачинський коридор, що з'єднує Вірменію з невизнаною Нагірно-Карабаською Республікою. У Вірменії відповіли відмовою. На цьому тлі розпочалася ескалація конфлікту на лінії зіткнення. Міністерства оборони країн повідомили про втрати з обох сторін.

25 травня на розширеному засіданні Вищої євразійської економічної ради прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив, що Вірменія та Азербайджан домовилися про взаємне визнання територіальної цілісності. Своєю чергою президент Азербайджану Ільхам Алієв під час виступу заявив, що "в них немає територіальних претензій із Вірменією”, хоча обидва лідери й посперечались щодо ситуації в Лачинському коридорі, який, як сказав вірменський прем’єр, "захопили азербайджанські сили" і додав, що можливість виходу на мирну угоду є.