Сенат США розслідує вимкнення Starlink поблизу Криму — Bloomberg

Засідання Комітету Сенату США у справах збройних сил, 26 липня 2023 року, Вашингтон, фото: AP

Голова Комітету Сенату США у справах збройних сил сенатор Джек Рід розпочав розслідування дій SpaceX в Україні після нових повідомлень про те, що Ілон Маск заблокував українським військовим доступ до інтернет-сервісів Starlink.

Про це пише Bloomberg.

У заяві Комітету Сенату США у справах збройних сил (SASC) від 14 вересня йдеться про те, що сенатор Джек Рід вирішив вжити цю дію "після публічних повідомлень про використання системи Starlink в Україні".

"Комітет інтенсивно досліджує це питання з усіх боків, щоб забезпечити захист інтересів національної безпеки США", — сказав Рід.

Джек Рід у заяві від 14 вересня сказав, що "були виявлені серйозні проблеми відповідальності за національну безпеку, і комітет займається цим питанням".

Джек Рід підкреслив, що SpaceX допомогла просунути інтереси США в космосі, знизивши вартість запуску, однак "ані Ілон Маск, ані будь-який приватний громадянин не можуть казати своє останнє слово, коли йдеться про національну безпеку США".

"Ми повинні розглянути ширші супутникові ринки та роль урядового аутсорсингу, величезну роль, яку тут взяли на себе пан Маск і його компанія, а також дії Пентагону та договірні домовленості", – додав він.

Відомо, що тема вирішальної ролі Starlink в Україні обговорювалася в березні 2023 року на військово-космічних слуханнях SASC, де сенатор Марк Келлі розкритикував SpaceX за "припинення надання повних послуг у такий критичний для самооборони України час".

Дебати знову розгорілися з нещодавнім випуском нової біографії Ілона Маска письменника Волтера Айзексона , який розповів, як Ілон Макс перешкодив українським силам, вимкнувши супутникову мережу Starlink над Кримом.

Інший член Комітету Сенату США, сенатор Елізабет Уоррен на початку цього тижня також закликала до розслідування справи Starlink і перегляду Міністерством оборони його договірних взаємин зі SpaceX.

Також цього тижня міністр Військово-Повітряних Сил США Френк Кендалл заявив журналістам, що він не знайомий з умовами угоди SpaceX з Україною, але зазначив, що будь-яка компанія, яка підпише контракт з Міністерством оборони, включно з тією, якою керує впливовий мільярдер, повинна буде виконувати умови цього договору.

SpaceX спочатку надавала послуги Starlink в Україні за власні кошти та через угоду з Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Нещодавно Пентагон заявив, що SpaceX отримала контракт з Міністерством оборони на надання послуг Starlink в Україні, але не надав подробиць.

Що відомо про вимкнення Starlink поблизу Криму

Гендиректор компанії SpaceX Ілон Маск заявив, що не давав розпоряджень вимкнути супутникову мережу Starlink поблизу Криму, щоб перешкодити Україні атакувати російський флот. За його словами, вона й не була активована в тому регіоні.

Водночас мільярдер додав, що SpaceX отримувала "терміновий запит від державних органів» на активацію мережі на ділянці до Севастополя, але Маск відмовив, щоб компанія не стала учасником війни та це не призвело до ескалації. Він також заявив, що "обидві сторони мають погодитися на перемир'я".

Раніше видання CNN з посиланням на уривок з нової біографічної книги про Маска повідомило, що минулого року він таємно наказав інженерам вимкнути мережу Starlink поблизу кримського узбережжя, щоб не дати українським силам здійснити таємну атаку на Чорноморський флот РФ.