"Гуманітарне розмінування — це 24,5 роки". За рік після деокупації Балаклії сапери розмінували чверть територій громади

Сапер розміновує поле в Балаклійській громаді, Харківська область, вересень 2023 року. Фото: Олександр Ставицький/Суспільне Харків

Балаклійська громада залишається однією з найбільш забруднених боєприпасами територій області. Тут сапери працюють з перших днів деокупації. На початку вересня 2022 року українські Збройні сили звільнили частину громади, яка пів року залишалася під російською окупацією. А 8 вересня на головній площі в Балаклії підняли український прапор.

За рік у Балаклійській громаді розмінували понад 27 тисяч гектарів земель — чверть від усієї замінованої території, розповів начальник місцевої військової адміністрації Віталій Карабанов.

"У нас поселилися "свині"

Місцевий фермер Арутюн Нерсисян допомагає саперам знаходити заміновані поля. До повномасштабної війни він вирощував пшеницю, ячмінь і кукурудзу. А коли російські війська зайняли Балаклійську громаду — був вимушений тікати. Арутюн Нерсисян говорить, повернувся додому за кілька днів після деокупації.

Вирва від снаряда на фермерському полі Арутюна Нерсисяна в Балаклійській громаді, Харківська область, вересень 2023 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

"Був у селі безлад, воно перетворилося на смітник, тому що у нас поселилися "свині". Ми з центра села вивезли 7 лафетівПричіп для перевезення автомобілів, колісної, гусеничної та спеціальної техніки сміття — це вони (російські війська — ред.) залишили. Намагались прибирати школу, сільраду, медпункт, і там знайшли мапу мінних полів. Звичайно, на 100 відсотків не довіришся цій мапі, але на опрацювання віддали саперам: десь знаходять за відмітками, а десь — ні, — розповідає Нерсисян.

У деокупованій Балаклійській громаді сапер оглядає поле міношукачем, Харківська область, вересень 2023 року. Фото: Олександр Ставицький/Суспільне Харків

Фермер Арутюн Нерсисян має поля в Балаклійській громаді, які заміновані, Харківська область, вересень 2023 року. Фото: Олександр Ставицький/Суспільне Харків

За словами фермера Нерсисяна, через міни він не зміг засіяти понад 100 гектарів власних угідь.

"Збитки дуже великі. Я втратив, може, не все своє життя, а всю працю життя. Усе, що я вклав туди. Я не зібрав урожай, відповідно, не можу далі сіятись. Якби наступного року змогли розмінувати поля, то можливо в кредит працювати, чи якось ще. Зараз від нас тільки назва "фермери". Можу згадати сім фермерів, у яких 100-200 гектарів, і які теж у скрутному становищі", — ділиться Арутюн Нерсисян.

100 тисяч га територій громади були заміновані

Перші групи піротехніків розпочали працювати 8 вересня — у день визволення Балаклії. За словами очільника військової адміністрації Віталія Карабанова, у місті не було ні світла, ні води, мости були зруйновані, а центральні газопроводи — заміновані 30-40 танковими мінами на кожний кілометр.

"Із 14 старостинських округів вісім перебували під окупацією, шість — це була зона активних бойових дій. І там, і там заміновано. Пріоритет — це лінії електропередач. Звісно, триває і гуманітарне розмінування сільгоспугідь, територій домоволодінь. Люди подають заявки, деякі з них — щоб потрапити до своєї оселі. Працює ДСНС, також людський ресурс залучається, співпрацюємо з кластером розмінування NFC, який фінансується ООН. Цей кластер займається маркуванням: знаходить міни, встановлює поблизу них попереджувальні таблички", — додає Віталій Карабанов.

Заміноване поле у Новій Гусарівці на Харківщині. Весна 2023 рік. Фото: Суспільне Харків

Поля Балаклійської громади всіяні вирвами від снарядів, Харківська область, вересень 2023 року. Фото: Олександр Ставицький/Суспільне Харків

За даними Карабанова, в Балаклії вже розміновані близько 700 гектарів територій.

"Залишили пастки, розтяжки"

Через Балаклійську громаду проходила лінія оборони. Під час розмінування сільськогосподарських земель сапери Державної спеціальної служби транспорту знаходять тут протипіхотні та протитанкові міни, розповідає головний сержант роти батальйону гуманітарного розмінування з позивним "Санта".

"Тут їх тисячі — це ми говоримо тільки про танкові міни. ОЗМ-72 і МОН-50 — дуже багато розтяжок, велика кількість мін-"пелюсток". Знаємо по розвідці, що тут використовували касетні боєприпаси — такі бомби з "пелюстками". Вони не постійно детонують: лежать на полі, люди їх підіймають — і тоді буває погано. Є протитанкові міни з вибухівником, які складно знайти, тому що у них майже немає металу. Щоб знайти міну, треба перевірити на розтяжки, потім зрізати траву, і вже міношукачем оглядати. Тут працюють відважні люди, які щодня перебувають у небезпеці", — каже "Санта".

Під час розмінування Балаклійської громади сапери оглядають міни двічі, Харківська область, вересень 2023 року. Фото: Олександр Ставицький/Суспільне Харків

Боєприпас у селі Байрак. Харківщина, березень 2023 року. Фото: Суспільне Харків

До повномасштабного вторгнення "Санта" жив в Одесі, з червня 2022 року він розміновує території по всій Україні.

"Були випадки, що, наприклад, після контрольованого підриву протитанкової міни вибухали одразу 27 мін поряд. Тобто, це робили для того, щоб сапери потрапляли у пастку. Можуть бути закладені фугаси. Кожна міна "знімається" дистанційно: перевертається двічі, тому що у неї ще є ртутна пастка на перевертання, і міна може підірватися. Другий момент: всі підривники дистанційно теж "знімаються". Є випадки, коли міну смикають, і під міною стоїть міна-пастка МЛ-7, яка детонує. Були випадки, коли сапери підривалися, і коли цивільні"

Сапер "Санта" каже, для розмінування одного поля площею менше, ніж 200 га, залучали 16 піротехніків.

"Якщо гуманітарне розмінування — це 24,5 роки. Одне поле. Мотивують працювати люди, які тут проживають. Першочергово, для мене як для батька — це діти, які повертаються в села, повертаються в міста, що були під окупацією", — пояснює "Санта".

Жителі села Байрак Володимир та Галина Толмач. Харківщина, березень 2023 року. Фото: Суспільне Харків/Лариса Говина

Сапер з позивним "Санта" з червня 2022 року розміновує деокуповані території України, Балаклійська громада, Харківська область, вересень 2023 року. Фото: Олександр Ставицький/Суспільне Харків

Протягом року в Балаклійській громаді розміновують об’єкти критичної інфраструктури, зараз над цим працюють близько 40 саперів, розповідає начальник частини гуманітарного розмінування Міжрегіонального центру Ігор Овчарук.

"Підняли основні лінії електропередач, які забезпечують населення, забезпечують роботу помпових станцій. Сподіваємось, що до кінця 2023 року, до настання холодів, ми зможемо дати можливість, щоб наші енергетики повернули світло до віддалених населених пунктів. Приїхав розрахунок механізованого розмінування, який пришвидшить роботу наших саперів. Це надасть можливість відпрацювати на тих лініях, на тих ділянках, де сапери не могли пройти через велику рослинність, великі чагарники", — каже Овчарук.

Саперам доводиться розрізати високу траву під час пошуку мін, Балаклійська громада, Харківська область, вересень 2023 року. Фото: Олександр Ставицький/Суспільне Харків

"Довелося на ходу навчатися"

Сапери виявляли комбіновані мінні поля й шукали нові способи розмінування, розповідає Ігор Овчарук.

"Поле в Балаклії повністю було з'єднано в одну мережу за допомогою одного детонаційного шнура. Тобто, якби сапери зайшли туди й почали працювати на ділянках, то могли б загинути: це одночасно вибухає 30 мін. Слава Богу, відпрацьовували й ніхто не постраждав. Усі райони, якій пройшли деокупацію і були на першій лінії зіткнення, вони залишаються складними. Це можемо починати від Золочева і йти аж до Ізюма — до перетину з Донецькою областю", — додає Овчарук.

Ігор Овчарук, Харківська область, вересень 2023 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

Спорядження саперів, Балаклійська громада, Харківська область, вересень 2023 року. Фото: Олександр Ставицький/Суспільне Харків
"Населення повертається до міста, і коли проводять навчальні тренінги — це допомагає. Хотілося б ще раз нагадати: не чіпайте вибухонебезпечні предмети, не треба брати їх собі на пам’ять"

"У Балаклії — вже 20 тисяч людей"

Під час окупації у Балаклії залишалися близько 8 тисяч населення, а зараз туди повернулися до 20 тисяч людей, говорить начальник місцевої військової адміністрації Віталій Карабанов.

"На офіційних наших сторінках в соціальних мережах постійно проводиться роз'яснювальна робота щодо дотримання правил безпеки. Наприклад, якщо взяти міське кладовище — територія велика, там не один тиждень потрібен для розмінування. Частину кладовища вже оглянули піротехніки, тому що людей десь треба ховати, іншу — поки не розмінували. Але, думаю, скоро розпочнемо і цю роботу", — каже очільник міської військової адміністрації.

Запарковані автівки в центрі звільненої Балаклії, Харківська область, вересень 2023 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

Пам'ятник Шевченка у центрі деокупованої Балаклії, Харківська область, вересень 2023 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

За словами Карабанова, фермерські господарства чекають на гуманітарне розмінування і водночас долучаються до цього самі.

"Створюють на базі тракторів пульти управління, намагаються створювати засоби, які оглядають земельні ділянки, щоб розпочинати обробку цих земель. Що стосується малого та середнього бізнесу, то ринок працює, за тиждень-два має запрацювати торговельна мережа, яка дозволить регулювати ціни на ринку на харчові продукти та засоби гігієни"
Начальник Балаклійської міської військової адміністрації Віталій Карабанов, Балаклія, Харківська область, вересень 2023 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

Очільник Балаклійської МВА говорить, працюють і за програмою "єВідновлення".

"Щодо відновлення, людина подає заявку, є п'ять днів, щоб сформувати відповідні документи, комісія виїжджає на місце, складає звіт, щоб людина отримала компенсацію", — пояснює Віталій Карабанов.

За словами Карабанова, загалом у громаді зараз проживають близько 30 тисяч людей, під час активних бойових дій та окупації залишалися 15 тисяч жителів.

Попередник Карабанова, Балаклійський міський голова Іван Столбовий пішов на співпрацю з окупантами, й виїхав до РФ. З квітня 2022 року він підозрюється у державній зраді.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube