Місто Ізюм на Харківщині звільнене від російських окупантів 10 вересня 2022 року. 14 вересня прапор України за участі президента урочисто підняли над міською радою. За даними РНБО, за час повномасштабного вторгнення Ізюм зазнав найбільше авіаударів РФ — 476. Місто було окупованим з квітня 2022 року. Як Збройні сили України боролися за Ізюм і чим місто та район жили цей час — ключові події у хроніці Суспільного.
26 лютого на трасі Ізюм-Харків окупанти обстріляли пасажирський автобус з людьми, повідомив заступник Ізюмського міського голови Володимир Мацокін.
2 березня Генштаб ЗСУ повідомив, що на Слобожанському напрямку до 16 БТГр окупантів продовжують наступальну операцію у напрямку Краснограда та частиною сил до чотирьох БТГр на Ізюм.
Жителів Ізюма просять негайно зменшити споживання газу до мінімуму. "Ворог пошкодив магістральний газопровід. Ведуться термінові ремонтні роботи", — написав Володимир Мацокін, заступник мера Ізюма.
3 березня восьмеро людей загинули внаслідок авіаудару російського літака в Ізюмі. Двоє серед загиблих — діти. РФ поцілила у поліцію, почалася пожежа.
В центрі міста є значні руйнації, у приміщенні виконкому повилітали вікна, сказав Суспільному заступник голови Ізюма Володимир Мацокін.
Вщент зруйновані два приватні будинки. В одному з них жила родина з дітьми. Пошкодило колишню вечірню школу, окрім пожежі у будівлі поліції та понівеченого виконкому, зачепило багатоповерхівки у центрі міста.
Степан Масельський, голова Ізюмської РДА, повідомив: "По містах і селах Ізюмського району постійно завдаються ракетні та авіаційні удари! Після Балаклії, Куньє, Веселе, Волохів Яр, вночі і зараз вдень авіаудари наносяться по Ізюму, розбомблена школа в Гороховатці. За минулу ніч маємо 9 загиблих, із них двоє дітей".
4 березня. За інформацією Суспільного, російські окупанти бомбардували місто усю ніч і зараз під Ізюмом триває бій. Немає опалення та електрики, пропадає зв’язок.
"В результаті вчорашніх атак постраждало чотири людини. Всі вони знаходяться на лікуванні в Ізюмській ЦМЛ Піщанської Богоматері. Руйнування мирної інфраструктури зашкалюють: вечірня школа, Локомотив, медучилище, ПЧ-5 (Ізюмська дистанція колії — ред.). Може, ПЧ-5 — це натівська база?" — писав Мацокін.
5 березня частину комунальних послуг відновили, повідомляв Володимир Мацокін: "Світло відновлюємо. Вода, зв’язок є. Є зв’язок "Укртелекому", у кого він зберігся. Над газом, його відновленням працюємо. Є інтернет "Укртелекому". На хлібозавод дали світло. Прошу вас сьогодні, зараз, вже зараз бути у бомбосховищах, підвалах і інших укриттях".
Жителі Ізюма отримали повідомлення у месенджерах з вимогою "вигнати злочинців-націоналістів, забезпечити нормальне функціонування міської інфраструктури та не допустити блокування доріг".
На цей момент російські військові вже перебували у селах під Ізюмом.
6 березня. Повідомлення Міноборони: "На Харківщині ворог силами до двох батальйонних тактичних груп намагається захопити місто Ізюм. Українські захисники стійко обороняють населений пункт, тому противник вдався до своєї підступної та злочинної практики — обстрілів житлових кварталів.
Ракети та бомби влучили і в центральні райони Ізюма. Інформація щодо постраждалих уточнюється. Нелюди ведуть справжній геноцид українського народу. Дії російських окупантів нічим не відрізняються від тактики фашистських військ".
7 березня. Центр Ізюма практично стертий — Володимир Мацокін, заступник міського голови: "У нас наймасштабніші руйнації з часів Другої світової. Центр міста практично стертий. Немає світла, газу, тепла. Немає харчів. Люди другу добу у сховищах".
Володимир Мацокін: "Прошу всіх, хто приймає рішення! Зробіть зелений коридор для виїзду ! Зробіть гуманітарний коридор для завозу гуманітарної допомоги! Гуманітарка є, але хто повезе її під артобстрілами? Всі необхідні документи ми надали. Моє рідне місто! Ти обов’язково виживеш!"
8 березня. Повідомлення Генштабу: "При спробі заволодіти містом Ізюм противник зазнав втрат та відійшов. Окупанти вдалися до терору у місті, обстрілюючи цивільні помешкання та інфраструктуру".
Олег Синєгубов, голова Харківської обласної військової адміністрації, у національному ефірі заявив: "У нас залишається досить важкою ситуація по місту Ізюму. Російські війська вчора намагалися зайти туди, не змогли, ми їх відігнали, однак вони продовжують тримати місто в облозі, перешкоджаючи доставленню туди гуманітарних вантажів і евакуації населення".
Повідомлення про те, що РФ начебто захопила місто Ізюм, не відповідає дійсності, там тривають бої, Збройні сили України наносять ураження противнику, повідомив радник керівника Офісу президента Олексій Арестович.
9 березня з міста Ізюм мали відкрити гуманітарний коридор до Лозової.
З Ізюма планували евакуювати тільки жінок і дітей, повідомив заступник міського голови Ізюма Володимир Мацокін. Місцями збору оголошені пам'ятник Волоху, поліклініка на площі, вулиця Кленова: "Збираємо мінімум речей, документи".
Однак, через обстріли вдалося вивезти лише частину людей, яких планували евакуювати: коридор до Лозової відкрити 9 березня так і не змогли через обстріли, тому 250 людей відвезли до Слов'янська.
Повідомлення Генштабу: "Триває бій за н.п. Ізюм. Противник наводить понтонно-мостові переправи через р. Сіверський Донець та Берека".
Приблизно о 21.25 відбувся авіаналіт винищувачів РФ з міста Бєлгород на місто Ізюм, повідомили в ОВА: "Але в результаті злагоджених дій підрозділів Протиповітряної оборони ЗСУ літаки відступили і взяли зворотній курс. Втрати серед особового складу ЗСУ відсутні".
10 березня. З Ізюма виїхали 44 автобуси, в яких перебуває близько двох тисяч людей.
"Тільки Героїзм наших військових і добровольців дозволяє без жертв доставляти ізюмчан в Слов’янськ і Лозову", — повідомив Максим Стрельник.
Лозова розмістила 152 людини з Ізюма у школі, 116 розселили у квартирах та будинках. Інші поїхали у Львів, Полтаву та Дніпро.
11 березня. Повідомлення ОВА: "Найкритичнішою точкою залишається Ізюм. Це місто, яке фактично знищили окупанти за відмову здатися ворогу".
Міський голова Ізюма Валерій Марченко відповів відмовою на ультиматум російських військових, отриманий 5 березня, підтвердив Суспільному заступник мера Володимир Мацокін: "На ці погрози Ізюмській міській голова відповів, що він мер українського міста і ним залишиться, а головним завданням міської влади є збереження життя і здоров’я людей та забезпечення життєдіяльності міста, а не проведення військових операцій. Це шантаж, провокації і маніпуляції, гра на почуттях і відповідальності за місто".
Інтернат в Осколі під Ізюмом Росія обстріляла з "Граду" та літака, у стіні застряг боєприпас — одна з ракет не вибухнула, повідомив директор обласного департаменту соцзахисту Юрій Шпарага. Готується евакуація.
Росія зірвала евакуацію мирного населення з Ізюма 11 березня.
12 березня. Повідомлення Генштабу ЗСУ: "Противник закріпився в північній частині міста Ізюм, не полишає спроб щодо його захоплення".
13 березня. Повідомлення ОВА: "Критична ситуація по м. Ізюм, велися вночі активні дії, ворог пошкодив газорозподільчу станцію, не можемо евакуювати мирне населення, ворог не підтверджує "зелені коридори". Люди фактично без світла, без води, без зв'язку, відрізані від світу".
Заступник мера Володимир Мацокін: "На сьогодні коридору немає, ідуть бої, мови про евакуацію немає, намагаємось передавати гуманітарну допомогу".
14 березня. Заступник мера Володимир Мацокін: "Сьогодні немає можливості вивезти людей і доставити допомогу, перевіряємо оперативну інформацію".
15 березня. Заступник мера Володимир Мацокін: "Померлих нікому ховати, вивезти людей немає змоги, терміново потрібні гуманітарні коридори з двох боків з Харкова та Слов'янська".
16 березня. "Зелений коридор" для Ізюма не відкрився. Окупанти обстрілюють колони, Україна не отримала відповіді від Червоного Хреста. На Ізюмщині зруйновані або пошкоджені 12 шкіл.
17 березня. Повідомлення Генштабу: "Противник не полишає спроб просунутись південніше міста Ізюм, ймовірно, з метою продовження наступу в напрямку Слов’янська. Успіху не має".
Окупанти зруйнували Меморіал пам’яті Другої світової війни на горі-пам'ятці природи Крем’янець, одна зі стел пам’ятника впала від їхнього авіабомбардування, повідомляє начальник відділу Ізюмської міськради Максим Стрельник. За його словами, "сьогодні в небі над Ізюмом літають тільки квадрокоптери, тому що вчора ЗСУ збили над містом два літаки і один вертоліт російських окупантів".
18 березня. "Зеленого коридору" знов немає через обстріли, повідомляє начальник відділу міськради Максим Стрельник. Попри це, представники влади з теробороною доставляють гуманітарну допомогу в села Ізюмщини та евакуюють звідти людей.
Президент України Володимир Зеленський: "Окупанти не полишають намагань знищити наше місто Ізюм, знущаються з людей у Балаклії. Наша команда робить усе, щоб організувати діючий гуманітарний коридор в ці міста і доставити продукти харчування, воду, медикаменти".
20 березня. Повідомлення ОВА: "У напрямку на Ізюм противник намагався прорвати оборону наших військ, однак безуспішно. Крім того, Українська армія під Ізюмом ліквідувала полковника, заступника керівника інженерних військ Західного воєнного округу Російської Федерації".
21 березня. Повідомлення Генштабу: "Окупанти продовжують докладати значних зусиль для встановленням контролю над містом Ізюм, у вказаному районі проводиться роззосередження військ. Противник намагається посилити угруповання, облаштовує смугу опорних пунктів".
В бою під Ізюмом вночі та вранці 21 березня українські військові розбили російську колону та захопили частину покинутої окупантами техніки, підтвердили Суспільному у Штабі оборони Харківщини.
22 березня з Ізюма, який понад два тижні перебуває в облозі російських окупантів, вдалося вивести вісьмох жителів. Вони йшли пішки 15 кілометрів уздовж річки назустріч представникам міської влади.
Повідомлення ОВА: "ЗСУ тримають під контролем переміщення збройних сил окупантів, зокрема у напрямку Ізюма. Розуміючи, що битву за Харків вони фактично програли, окупанти намагаються сконцентруватися біля Ізюма. Наші ЗСУ тримають, щоб не допустити їх просування у бік ООС, Луганської та Донецької областей".
23 березня. Повідомлення ОВА: "У нас на сьогодні було заплановано евакуаційний коридор, щоб ми змогли доставити гуманітарну допомогу, однак ворог нам не підтвердив його відкриття, і фактично тримає місто в облозі. Ворог активно концентрує війська саме в цьому районі. Сьогодні вночі також стався бій і наші ЗСУ завдали істотних втрат ворогові".
25 березня. ДБР розслідує справу про держзраду ексмера, двох депутатів та експоліцейського в Ізюмі.
Анатолій Фомичевський — депутат Ізюмської міської ради від політичної партії "Опозиційна платформа — За життя". Юрій Козлов — депутат Ізюмської міської ради від "Блоку Світличної "Разом!". Олександр Божков — колишній мер Ізюма від "Партії регіонів".
Повідомлення Генштабу: "В районі міста Ізюм противник здійснив спробу прориву оборони наших військ з півдня, в районі Кам’янки, зупинений в районі Тихоцького. Триває знищення ворога, що вклинився".
27 березня. Російські війська "трошки просунулися" під Ізюмом, казав Олексій Арестович.
29 березня. Повідомлення ОВА: "Наші Збройні сили тримають свої позиції, вони нищать ворога, знову [28 березня] було збито літак Су-34, безпілотний літальний апарат. Ворог несе по цьому напрямку великих втрат. Вони хочуть обійти місто Ізюм і піти на Луганську, Донецьку області, однак ще жодна їхня військова операція по цьому напрямку не досягла успіху".
31 березня. Повідомлення ОВА: "Продовжуються обстріли по Ізюмському району. Там досі — найзапекліша, напевно, точка у Харківській області. Зараз будемо думати знову щодо гуманітарних коридорів, евакуаційних до міста Ізюма і найближчих населених пунктів у цьому напрямку".
1 квітня росіяни захопили Ізюм. До повної блокади Ізюма окупантами призвели дії місцевих зрадників та кількісна перевага ворогів, сказав Максим Стрельник, начальник відділу міськради Ізюма.
3 квітня. Повідомлення ОВА: "Так само там тривають бої. Наші ЗСУ тримають свої позиції. Там було збито ворожий літак Су-34, пілота було взято у полон".
4 квітня. Жителів Ізюма російські окупанти примусово вивозять на територію РФ, повідомили у Генштабі.
"В місті Ізюм через значні втрати особового складу підрозділів 237-го танкового полку та 752-го мотострілецького полку 3-ї мотострілецької дивізії загарбники були вимушені обладнати польовий шпиталь в приміщенні місцевої школи", — сказано у повідомленні.
5 квітня. Повідомлення Генштабу: "У місті Ізюм російські окупанти займаються фабрикацією доказової бази про нібито злочини Збройних сил України. З цією метою здійснюють обстріли населеного пункту та створюють вигляд "документування".
Силовики затримали експрацівника Ізюмського лісгоспу, який допоміг окупантам захопити Ізюм, повідомляє начальник відділу міськради Максим Стрельник.
6 квітня. Повідомлення ОВА: "Найгарячішою точкою залишається місто Ізюм. Там наші Збройні сили тримають свої позиції, оборону і нищать ворога. Було знищено ворожий вертоліт Ка-52, колона ворожої техніки, танків, які намагалися прорватися в напрямку Барвінкового. Їм це не вдалося, і ворог по цих напрямках знову поніс великих втрат серед своєї техніки, свого особового складу. Ми продовжуємо евакуаційні заходи по Ізюмському напрямку".
8 квітня. Повідомлення Генштабу: "В тимчасово зайнятому місті Ізюм представники так званої "ДНР" виконують функції місцевої "поліції", здійснюють незаконну перевірку документів, обшуки осіб та приміщень місцевого населення".
10 квітня мер тимчасово окупованого Ізюма розповів, чому виїхав з міста. ЗСУ знищили колону техніки та військових РФ, що рухалися в бік Ізюма.
12 квітня. За даними Генштабу, Росія посилює військове угруповання в районі Ізюма. Омбудсманка Людмила Денісова звернулася до Міжнародного Червоного Хреста з проханням сприяти евакуації людей з Ізюма.
14 квітня Сили спеціальних операцій України підірвали міст з російською технікою, що йшла до Ізюма.
16 квітня. Російські військові вивезли на територію РФ автобусами понад 50 жителів захопленого Ізюма. В Ізюмській міськраді закликають їхніх родичів, які перебувають на підконтрольній території України, звертатися до правоохоронців, а депортованим — не віддавати загарбникам свої паспорти й не підписувати жодних документів.
17 квітня обстрілам піддалися дві автівки, які хотіли евакуюватися з Ізюмського району.
18 квітня Українські військові звільнили низку населених пунктів поблизу міста Ізюм та збили російський літак біля Балаклії. Наступ окупантів очікують у напрямку Барвінкового та Ізюма.
19 квітня радник керівника Офісу президента Олексій Арестович заявив, що в районі Ізюма у 12 українських військовослужбовців фіксували проблеми з диханням та почервоніння очей після атаки з боку армії РФ.
23 квітня. Підрозділи ЗС Росії, які вчиняли військові злочини у Бучі Київської області перебувають в районі Ізюма на Харківщині та вже зазнали втрат, повідомив Генеральний штаб Збройних сил.
25 квітня. Бої на Ізюмському напрямку тривають: "На напрямках Ізюм — Барвінкове та Ізюм — Слов’янськ ворог намагався провести штурмові дії, успіху не мав, здійснював обстріли в районах населених пунктів Велика Комишуваха, Вірнопілля та Нова Дмитрівка".
27 квітня. "Перший випадок організованого й озброєного спротиву": група жителів Ізюма вступила в бій з російськими окупантами, загинув один з працівників міськради.
28 квітня. Російські військові додатково перемістили до Ізюма підрозділи повітряно-десантних військ, а також до 500 одиниць техніки.
1 травня. У Генштабі повідомили, що Росія посилює своє угруповання на Ізюмському напрямку.
2 травня. З тимчасово окупованим Ізюмом на Харківщині близько тижня немає зв’язку, повідомили у міській раді.
4 травня. Під Ізюмом загинув журналіст Олександр Махов. Росія розгорнула під Ізюмом 22 батальйонні тактичні групи.
5 травня. Сили оборони України перейшли до контрнаступальних дій на Харківському та Ізюмському напрямках, повідомив Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний. Найгарячішою точкою Харківської області залишається Ізюмський напрямок.
6 травня. Військові РФ в Ізюмі звинувачують ЗСУ в обстрілах цивільного населення касетними снарядами. Жителя Ізюма та жителя Вовчанська підозрюють у держзраді. Збитий льотчик Су-35 під Ізюмом розповів, як бомбардував Україну. Нова далекобійна зброя вже застосовується ЗСУ, зокрема на Ізюмщині, сказав Арестович.
10 травня. Тіла 44 людей знайшли в зруйнованій окупантами будівлі в Ізюм
14 травня. Збройні сили України змушують відступати російські війська на Ізюмському напрямку.
16 траня. У тимчасово окупованому Ізюмі українські військові вразили склади, на яких окупанти зберігали боєприпаси. Частина людей, яких депортували з Ізюма до РФ, змогли повернутися до України — міськрада.
18 травня. В Ізюмі військові РФ обстріляли пожежну машину: загинув рятувальник.
19 травня. До Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини Людмили Денісової надходять повідомлення від жертв сексуальних злочинів, скоєних російськими військовими на Харківщині, та рідних потерпілих: одна дитина після ґвалтування померла.
21 травня. Жителю Ізюма повідомили про підозру через співпрацю з окупантами.
22 травня. Евакуюватися з Ізюма досі неможливо, окупанти перекрили шлях — мер міста.
26 травня. В райадміністрації повідомляють, що в окупованому Ізюмі голодують люди.
4 червня. Російські військові намагалися наступати в Ізюмському районі. ЗСУ знищили майже всю 35-ту загальновійськову армію РФ в Ізюмі. РФ зосереджує резерви для наступу в напрямках Ізюма, Барвінкового та Словʼянська.
8 червня. Рятувальники разом з працівниками лісгоспу загасили пожежу поблизу селища Андріївка Ізюмського району, де внаслідок обстрілів загорілася хвоя у сосновому лісі.
13 червня. В районі Ізюма військовослужбовці Повітряних сил України збили російський винищувач-бомбардувальник Су-34. Журналісти-розслідувачі ідентифікували окупантів Ізюма. На Ізюмському напрямку збили бойовий російський гелікоптер Ка-52.
19 червня. Група ізюмчан та їхніх родичів, які перебувають на підконтрольній Україні території, просили президента України Володимира Зеленського врятувати жителів тимчасово окупованого міста, захопленого та знищеного російськими військами.
20 червня. Діти в Ізюмському районі зазнали осколкові поранення через снаряд, який здетонував у воді.
4 липня. На Ізюмському напрямку українські захисники підірвали склади російських окупантів.
8 липня. В тимчасово окупований Ізюм волонтери змогли передати ліки для онкохворих, інсулінозалежних, а також інші медикаменти.
12 липня. Окупанти обстріляли гору Крем'янець в Ізюмі: є загиблий та поранені. Українська армія з авіації вдарила по російській техніці на Ізюмському напрямку.
18 липня. ЗСУ відкинули окупантів поблизу двох сіл Ізюмського району на Харківщині.
28 липня. В Ізюмському районі збили безпілотник окупантів.
30 липня ЗСУ відбили штурм на Ізюмщині.
Вересень 2022 року
3 вересня. Ізюмський ліс на тимчасово окупованій території Харківщини повністю згорів.
5 вересня. Окупанти Ізюма на Харківщині посилили контроль.
9 вересня. Окупанти запровадили в Ізюмі на Харківщині комендантську годину — Стрельник. "Ізюмське угрупування РФ майже ізольоване", — Арестович про бої на Харківському напрямку.
10 вересня над Ізюмом, який перебував у російській окупації з квітня, замайорів прапор України.
12 вересня. Міська влада Ізюма приступить до виконання своїх обов'язків у місті щойно це дозволить безпекова ситуація. В Ізюмі працюють Збройні сили України.
13 вересня. У місті тривають стабілізаційні заходи, найбільше місту необхідні ліки та медична евакуація хворих жителів міста, сказав начальник управління Ізюмської міської ради Максим Стрельник.
14 вересня. Український прапор над містом урочисто підняли за участі президента України Володимира Зеленського.
17 вересня. Знахідки після деокупації.
Після звільнення Ізюма у місті залишилась спалена російська техніка, пошкоджені будівлі, катівні, в яких утримували жителів, та понад 400 могил у лісі.
28 листопада. Тіло письменника Володимира Вакуленка.
Письменника Володимира Вакуленка вбили під час окупації. Його тіло знайшли серед понад чотирьох сотень поховань в Ізюмському лісі. Поховали письменника у Харкові.
3 серпня 2023 року. Закінчення розбору завалів на вулиці Пам'яті.
В Ізюмі завершили розбирати завали багатоповерхівки на вулиці Пам'яті: останків тіл загиблих там не знайшли.
10 травня 2022 року, під час окупації Ізюма, під завалами на вулиці Першотравневій, 2 загинули 44 людини, повідомляла обладміністрація. Ізюм армія РФ руйнувала з літаків та артилерії від березня.
Окупанти поховали людей на кладовищі в лісі Ізюма. У вересні 2022 року, під час деокупації, там розпочали ексгумацію.
У січні 2023 року вулицю Першотравневу перейменували на вулицю Пам'яті, щоб вшанувати загиблих. Біля будинку створили меморіал з фотографій жителів.
7 вересня 2023 року. Спогади бійців про звільнення.
Як тримали оборону, а через кілька місяців змусили росіян тікати з українського міста під час контрнаступу — до річниці звільнення Суспільне Харків розповіли бійці Ізюмського батальйону територіальної оборони.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, Facebook, Viber, Instagram, Youtube