У Грузії ініціюють імпічмент президентці Саломе Зурабішвілі. Що кажуть в опозиції

Доповнено
Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі виступає під час спільного брифінгу з президентом Європейської ради Шарлем Мішелем у Тбілісі, Грузія, 1 березня 2021 рік. AP

Керівна партія "Грузинська мрія" запускає процедуру імпічменту президента Грузії Саломе Зурабішвілі. Причина – візити президента до Європи, неузгоджені з урядом. В опозиції вважають, що дії партії влади спрямовані проти інтеграції Грузії до Євросоюзу.

Як повідомляє телеканал Mtavari, лідер "Грузинської мрії" Іраклій Кобахідзе заявив, що попри неможливість в нинішній ситуації завершити процедуру імпічменту, його партії її все ж розпочне.

"Вчора і позавчора ми неодноразово зазначали, що попри грубе порушення Конституції, завершити процедуру імпічменту в нинішній політичній ситуації неможливо, щоб довести імпічмент до кінця, потрібна підтримка 100 народних депутатів, і без голосів радикальної опозиції вона не має перспективи реалізації. Але, попри це, ми прийняли рішення на політраді розпочати процедуру імпічменту президента, перш за все, це наша відповідальність перед Конституцією Грузії", — сказав він.

За словами Кобахідзе, візити президента є "контрпродуктивними" і можуть перешкодити здобуттю Грузією статусу кандидата на вступ до ЄС.

Він також заявив, що "Грузинська мрія" звернеться до Конституційного суду: "Конституційний суд офіційно підтвердить грубе порушення Конституції президентом".

Голова "Грузинської мрії" також заявив, що на голосуванні знову з'явиться координація між президентом і "радикальною опозицією".

Що кажуть в опозиції і громадських організаціях

Лідерка опозиційного руху "Дроа" Елене Хоштарія у коментарі Суспільному заявила, що дії "Грузинської мрії" спрямоване проти інтеграції Грузії до Євросоюзу.

"Контекст візиту Саломе – на підтримку інтеграції Грузії до ЄС та набуття статусу кандидата. "Грузинська мрія" відкрито загрожує їй імпічментом через те, що вона працює над грузинським європейським майбутнім. Це демонстративні дії, спрямовані проти Євросоюзу. Це ми можемо сказати точно", — сказала вона.

Водночас політик зазначила, що партія влади не має у парламенті 100 голосів, необхідних для оголошення імпічменту: "Тому важко передбачити, чи вони наберуть ці голоси, чи зможуть когось підкупити з опозиції".

Хоштарія також зазначила, що складно оцінити, на що це спрямовано внутрішньополітично.

"Тут можуть бути різні варіанти. Наприклад, що Саломе також прийшла у владу разом з Іванішвілі, виключно завдяки Іванішвілі. Він може готувати її для такої західної частини його політичної влади. Він може якось її підштовхнути до опозиції, щоб мати таких сателітів прозахідних", — сказала лідерка "Дроа".

Вона також припускає, що Зурабішвілі може "дійсно піти в опозицію".

"Тобто це система олігархічна, наскільки вона непрозора, що дуже важко судити за логікою політичною, як розвиватимуться події. Якщо вони зможуть її посунути, вона звісно піде в політику. Але яку вона відіграватиме роль, зараз дуже складно сказати", — сказала Хоштарія.

Крім того, за її словами, партія влади може намагатися відвернути увагу суспільства від "важливих питань" і змусити "обговорювати якісь плани у Іванішвілі, що буде з Саломе".

І дуже багато важливих питань переходять на другий план. Тобто ціль заповнити політичний розпорядок дня, вони теж можуть переслідувати. Ми розуміємо, що ми виходимо в критичну фазу, коли вирішуватиметься майбутнє Грузії, у тому числі в Євросоюзі", — сказала політик.

Зурабішвілі вирушила до Німеччини, попри невдоволення уряду Грузії та керівної партії. Уряд не надав президентці дозволу на візит, а "Грузинська мрія" звинуватила її в порушенні Конституції. 31 серпня Зурабішвілі зустрілася у Берліні президентом ФРН Франком-Вальтером Штайнмаєром.

Раніше в АП заявили, що Зурабішвілі розпочинає зустрічі з європейськими лідерами "на підтримку надання Грузії статусу кандидата на вступ до ЄС".

Саломе Зурабішвілі стала президенткою Грузії у 2018 році завдяки підтримці "Грузинської мрії" та її засновника Бідзіни Іванішвілі. Відносини президентки та уряду стали погіршуватися після початку війни в Україні. Термін її повноважень спливає восени 2024 року.

Згідно з конституцією Грузії, президент країни здійснює представницькі повноваження у зовнішніх відносинах за згодою уряду.

Голова правління загальногромадянського руху "Багатонаціональна Грузія" Арнольд Степанян у коментарі Суспільному заявив, що конфлікт між президенткою Грузії та урядом назрівав давно і лунали натяки про імпічмент.

"Є дві причини. Формальна – це візит президента Грузії до Європи. Тут важливо те, що президент не може проводити переговори та підписуватись під документами без узгодження уряду. За конституцією у президента номінальна функція. Насправді ж, конфлікт назрівав давно. Були натяки на те, що можливий імпічмент, якщо президент вестиме самостійну політику", — сказав він.

Степанян переконаний, що у "Грузинської мрії" не вийде посунути Зурабішвілі з президентського крісла, бо вони не зможуть набрати сто голосів у парламенті.

"Я впевнений, що у грузинської мрії не вдасться здійснити імпічмент. Але якщо це станеться, обов'язки президента виконуватиме спікер парламенту. Якщо він не може з якихось причин, то прем'єр-міністр", — сказав він.

За словами Степаняна, ініціювання імпічменту Зурабішвілі завдасть серйозної шкоди іміджу Грузії.

"Тим більше, що в грудні ми чекаємо на статус кандидата. Це підтверджує, що всупереч заявам людей при владі, що вони хочуть, щоб ми отримали статус кандидата, практичні кроки ставлять під сумнів ті прагнення, які вони декларують. Фактично це обмін ляпасами", — сказав він.