Президентка Грузії розкритикувала уряд через приїзд родичів Лаврова та закликала бойкотувати Georgian Airways

Фото: ekhokavkaza.com

Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі виступила з екстреним брифінгом щодо поновлення авіасполучення з Росією компанією Georgian Airways та візиту в країну членів сім'ї міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова.

За словами Зурабішвілі, Міністерство внутрішніх справ запевнило її, що родичі російського міністра, які, за даними ЗМІ, приїхали на весілля брата зятя Сергія Лаврова, залишили територію країни.

"Хоча мені було доволі складно зв'язатися, але я все ж отримала запевнення від міністра внутрішніх справ, що сім'я, люди, які сьогодні збиралися справити другу половину весілля, виїхали. Таким чином, весілля сьогодні не відбудеться", — зазначила вона

Зурабішвілі обурилась через те, що уряд допустив приїзд родичів Лаврова, порівнявши подію з прибуттям у країну експрезидента Грузії Михеїла Саакашвілі у вересні 2021 року, який перебував у розшуку.

"Що це означає, що ви не знали, хто зайшов, хто отримав санкції, які санкції?! Вчора не знали, що Саакашвілі зайшов. Сьогодні вони не знають, що підсанкційні росіяни зайшли", — зауважила посадовиця.

Зурабішвілі також виступила із закликом до бойкоту авіакомпанії Georgian Airways через поновлення рейсів у Росію. Політикиня назвала неприйнятним те, щоб грузинська авіакомпанія здійснювала рейси до країни, яка окупувала 20% території Грузії. Вона наголосила, що не користуватиметься послугами перевізника, допоки зберігається поточний стан речей, закликавши громадян наслідувати її приклад.

"Я хочу звернутися до влади, щоб не можна так гратися з людьми, так дратувати свій народ. Спочатку польоти почалися, і деякі люди ходять, розповідають нам і пояснюють, як вони раді, що ці польоти відновилися. Це образа для грузинського народу, який чудово вміє захищати свою гідність і незалежність і йому не потрібні подарунки ні від кого, і в першу чергу від країни, яка є нашим постійним окупантом. Не можна владі в цій ситуації, яка дуже напружена через війну, яку Росія почала за рік і три місяці до України, грати на нервах людей у ​​цих умовах", — підкреслила президентка Грузії.

Окрім того, вона закликала уряд терміново запровадити санкції проти тих, хто потрапив до списку санкцій країн-членів ЄС, Великої Британії та США після вторгнення Росії в Україну.

"Я закликаю владу поспішати, і я дуже добре знаю, як працюють ці санкції, дуже просто, списки наших країн-партнерів, які накладають санкційних осіб, керуватися цими списками на всіх кордонах, щоб ніхто не потрапив під санкції. Це мінімальний захист цієї країни, яка і так знаходиться в небезпеці через своє геополітичне становище, і потребує більшого захисту", — наголосила Саломе Зурабішвілі.

Раніше грузинське видання Mtvari повідомило, що донька міністра закордонних справ Росії Катерина Вінокурова могла приїхати в Грузію на весілля брата свого чоловіка, російського підприємця Александра Вінокурова.

19 травня у міжнародному аеропорту Тбілісі приземлився перший після чотирирічної перерви прямий рейс із Москви. Російська авіакомпанія "Азимут" планує літати до грузинської столиці й назад сім разів на тиждень, а з 20 травня літатиме ще і грузинська авіакомпанія Georgian Airlines. На тлі відновлення авіасполучення між Росією та Грузією в аеропорту та біля нього розпочалися акції протесту.

Що відомо про скасування РФ візового режиму і відновлення авіасполучення

Президент РФ Володимир Путін видав указ, яким скасував візовий режим для громадян Грузії. Також Путін зняв заборону для російських авіакомпаній на польоти до Грузії.

Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі назвала неприйнятним скасування візового режиму з боку Росії й заявила, що вимагає проведення засідання Ради безпеки з цього приводу. Вона зауважила, що скасування Росією візового режиму та відновлення прямого авіасполучення — це провокація, яка спричинить бурхливу реакцію громадськості.

Ввечері 10 травня у Тбілісі біля будівлі Міністерства закордонних справ Грузії розпочалась акція протесту проти поновлення прямого авіасполучення з Росією.

Заступниця міністра економіки Грузії Маріам Кврівішвілі заявила, що Грузія дозволить прямі рейси російським авіакомпаніям, які не перебувають під санкціями.

Водночас Сполучені Штати попередили Тбілісі про запровадження санкцій у разі відновлення прямого авіасполучення між Росією та Грузією.

МЗС України назвало рішення президента РФ Володимира Путіна щодо скасування російських віз для грузинських громадян та відновлення прямого авіасполучення політичною компенсацією за відмову чинної грузинської влади запровадити санкції проти РФ через вторгнення в Україну.

15 травня декілька авіакомпаній звернулися до Агентства цивільної авіації Грузії за дозволом розпочати регулярні польоти до Росії.

З 8 липня 2019 року Путін своїм указом заборонив літати в Грузію російським авіакомпаніям. Туроператорам і агентам рекомендували не продавати путівки в цю країну. Тоді ж набуло чинності рішення Мінтрансу РФ про припинення польотів грузинських авіакомпаній до Росії.