Що таке поствідпускний синдром і як його позбутися

Про що ви думаєте перед відпусткою або святковими вихідними? Напевно, у вас накопичилося безліч планів на цей період: зустрітися з близькими, відпочити, можливо, вирушити в подорож до теплих країн, сходити до лікаря або зайнятись улюбленим хобі.

І ось відпустка добігла кінця, вихідні минули, настав час повернутись на роботу або навчання і з новими силами взятися до справи. Але замість бадьорості та позитивного настрою, який ви відчували під час відпустки, вас долає туга, апатія, понурість і втома. Звична професійна рутина й колеги лише дратують, а до наступного відпочинку ще далеко...

Такий пригнічений настрій психологи називають "поствідпускним синдромом" або "депресією після відпустки". Англійською це звучить атмосферніше: post vacation blues. І, згідно з британським виданням The Mirror, близько 57% всіх мандрівників сумують після відпочинку.

Фото: Unsplash

У науковій спільноті немає єдиної думки з цього питання: більшість людей відчувають природний стрес від процесу адаптації до нових умов – і це абсолютно нормально. Але з чим саме пов'язані симптоми "поствідпускного синдрому": з поверненням на робоче місце чи з емоційним вигоранням? А може, з тим, що працівникові доводиться повертатися до ворожого робочого середовища, якщо він відчуває, що його там не люблять і не поважають?

Цей стан може тривати від кількох днів до кількох тижнів. Усе залежить від того, наскільки ви сприйнятливі, як довго та якісно відпочивали. Що довше тривала поїздка, то інтенсивнішим може бути розлад після повернення додому, у повсякденні життєві умови. Особливо, якщо подорож була приємною. Це пов'язано з усвідомленням того, наскільки нудне й незадовільне ваше звичне життя порівняно з відпусткою, періодом подорожей, пригод, відпочинку і розваг.

Усередині людини запускається психологічний захисний механізм, який відображається зокрема на фізичному самопочутті. Наша психіка намагається "продовжити" відпустку і вкрай незадоволена спливаючими, немов нізвідки, робочими обов'язками.

Читайте також: "Усім на свята весело, а мені — ні. Що робити?"

Фото: Unsplash

Фізичні симптоми поствідпускного синдрому:

 • втома
 • сонливість
 • погана концентрація
 • головний біль
 • тахікардія
 • відсутність апетиту
 • безсоння
 • і навіть проблеми зі шлунком

Психологічні та емоційні симптоми:

 • апатія
 • меланхолія
 • сильне почуття ностальгії
 • дратівливість
 • невпевненість
 • страх втратити контроль
 • занепокоєння

Якщо симптоматика не минає протягом 10 днів, це може означати наявність більш серйозних проблем зі здоров'ям або психологічним добробутом. У цьому випадку не соромтеся звертатися до психолога або психотерапевта.

Причини поствідпускного синдрому: період частих вихідних (наприклад, низка зимових свят в Україні), початок нового робочого тижня або необхідність вийти на роботу після класної вечірки. Також апатія може переслідувати школярів і студентів з початком навчального року або співробітників, які змінили місце роботи. В Японії навіть існує явище під назвою gogatsu-byou (五月 病, буквально "травнева хвороба") – за допомогою нього описують стан депресії через місяць після початку чогось нового в житті (роботи, навчання, стосунків), який пов'язаний з невиправданими очікуваннями.

Читайте також: "Типові складнощі саморозвитку. Як їх подолати"

Причини синдрому

Фото: Unsplash

Переїдання: під час свят у всіх нас спостерігається тенденція їсти дуже багато, що може призвести до погіршення нашого ставлення до власного тіла і проблем зі здоров'ям. За даними Всесвітньої організації здоров'я за 2012 рік, в Україні 53% населення має проблеми із зайвою вагою, і цей відсоток щороку зростає навіть серед молоді. Розв'язання проблеми: контролювати кількість споживаної їжі та не дозволяти собі зайвого навіть під час відпустки.

Брак сну: люди у відпустці святкують, зустрічаються зі старими друзями та з новими людьми, подорожують. Іноді це стає причиною браку сну, що призводить до втоми протягом робочого дня. Розв'язання проблеми: дотримуйтеся режиму сну або відновіть його заздалегідь, десь за 4-5 днів до виходу з відпустки.

Алкоголь: знайомство з людьми часто слугує синонімом до вживання алкоголю, що, у свою чергу, очевидно навантажує організм. Ми не відчуваємо, що відпочили та повертаємося на роботу з іще більшим тягарем втоми. Розв'язання проблеми: контролювати кількість випитого. Алкоголь депресивно впливає на нервову систему, тому легко посилює симптоми апатії та печалі. Те саме стосується кофеїну – не зловживайте ним у перші робочі дні.

Фото: Unsplash

Надто багато планів: перебуваючи у відпустці, ви маєте побачитись зі всіма, з ким не мали часу зустрічатися через роботу. Насичений графік створює ілюзію того, що ви контролюєте своє життя (це правда лише наполовину). Розв'язання проблеми: займіться хатніми справами, щоб увійти у звичну колію та залиште останні дні відпустки без планів – відпустіть себе у вільне плавання та просто насолоджуйтеся дозвіллям.

Брак часу на себе: часто буває, що через роботу абсолютно не вистачає часу на себе коханих. Щоб відпочинок не спричинив поствідпускну депресію, намагайтеся завжди задовольняти свої чисто людські потреби. Виділяйте час на заняття спортом, на гарячу ванну з піною, на читання, перегляд фільмів, серіалів, на спілкування з людьми. Радимо виходити з відпустки посеред робочого тижня: скорочена версія робочого тижня допоможе наново адаптуватися до умов.

Обов'язково плануйте собі якісь справи після роботи, навіть найдрібніші. Вживайте "смачні антидепресанти": банани, цитрусові, чорний шоколад і зелений чай (вічна порада, яка кочує зі статті в статтю). Не думайте про роботу як про тягар, якого хочеться якомога швидше позбутись. Якщо не вдається ставитися до своєї роботи як до чогось позитивного, то це всього лише привід задуматися про те, щоб змінити її.

Читайте також: "Як позбутися синдрому втрачених можливостей і жити собі на втіху"

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!