Україна внесла компанію Alibaba до переліку міжнародних спонсорів війни

. Будівля китайської фірми Alibaba, 2012 рік, Шанхай, Китай, фото: AP

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) внесло китайську групу компаній Alibaba Group Holding Limited до переліку міжнародних спонсорів війни.

Про це повідомили на сайті НАЗК.

Зазначається, що компанія досі працює в Росії, а також надає свої платформи для продажу товарів, які виготовлені з міді, вивезеної з українських окупованих територій.

У Росії найбільшого поширення набула платформа онлайн-комерції AliExpress, якою керує дочірня російська компанія з групи Alibaba ТОВ "Алибаба.КОМ (РУ)".

Власником ТОВ "Алибаба.КОМ (РУ)" є зареєстрована у Сінгапурі компанія Aliexpress Russia Holding Private Ltd. Станом на 2023 рік компанія продовжує вести справу у Росії, надає міжнародний майданчик для продажів закордонних товарів. Прибуток ТОВ "Алибаба.КОМ (РУ)" за 2022 рік становить 16,3 млрд рублів (близько $160 млн).

У квітні 2023-го агенція Reuters виявила, що китайська компанія Quzhou Nova закупала щонайменше 3220 тонн мідного сплаву на загальну суму $7,4 млн у Дебальцевського заводу металургійного машинобудування, який контролюється росіянами. Свою закупку компанія здійснила з 8 жовтня 2022 року по 24 березня 2023 року.

За даними митниці, відвантаження мідного сплаву з заводу здійснювалися через порт Новоросійськ. З вивезеної з окупованих територій міді компанія виробляє товари, які продає на платформах Alibaba.

НАЗК також відзначає, що Alibaba вдається й до цензурування українського контенту на своїх платформах, пов’язаного з російською війною. У березні 2022 року Alibaba заблокувала профіль українського стрімера, який мав на AliExpress понад 268 тисяч підписників, за допис про війну. Водночас проросійські дописи на платформі не видаляються.

"Усі наведені факти можуть свідчити про те, що компанія підтримує російську агресію не тільки фінансово, сплачуючи податки, але й ідеологічно", — йдеться у повідомленні НАЗК.

10 серпня Україна внесла до міжнародних спонсорів війни алкогольну компанію Bacardi з Бермудів, яка веде бізнес у Росії.

Перелік “Міжнародні спонсори війни” розроблено НАЗК та розміщено на порталі “Війна і санкції”. Усі компанії, які співпрацюють з агресором і включені до реєстру “Міжнародні спонсори війни”, вносяться до найбільшої у світі бази даних World-Check.