Китай допомагає Росії обходити санкції та надає військові технології — розвідка США

. Столиця Китаю Пекін, ілюстративне фото: AP

Китай допомагає Росії обходити західні санкції та, ймовірно, надає Москві військові технології та технології подвійного призначення для використання проти України. Про це йдеться у розсекреченому звіті Управління директора національної розвідки (ODNI), повідомляє Reuters.

"КНР надає деякі технології подвійного призначення, які московські військові використовують для продовження війни в Україні, попри міжнародний кордон санкцій і експортний контроль", — йдеться у звіті.

Зазначається, що митні документи показують, що державні оборонні компанії КНР відправляють навігаційне обладнання, технології постановки перешкод і частини винищувачів оборонним компаніям, які перебувають під санкціями російського уряду.

У звіті також зазначено, що Китай став "ще більш критичним партнером" Росії після її вторгнення в Україну минулого року.

В ODNI повідомили, що Китай і Росія збільшили частку двосторонньої торгівлі в китайських юанях, і фінансові установи обох країн розширюють використання внутрішніх платіжних систем.

У звіті також йдеться, що Китай збільшив обсяги експорту енергоресурсів з Росії, включаючи нафту та газ, що перенаправляються з Європи.

У Китаї підтвердили підтримку Москви з боку Пекіна. Міністр закордонних справ Китаю Цінь Ган у вівторок, 26 червня, заявив, що КНР планує співпрацювати з Росією, щоб протистояти "застосуванню сили і гегемонії окремих держав"

Китай і війна Росії проти України

Китай не засудив Росію за повномасштабне вторгнення в Україну.

Китайська влада обережно коментує війну: з одного боку, вони не підтримали Росію, коли ООН голосувала за резолюцію із засудженням вторгнення РФ в Україну, але з іншого — не стали виступати проти вторгнення. Також Китай неодноразово закликав влади України та РФ до мирного врегулювання конфлікту.

На річницю вторгнення РФ в Україну 24 лютого у Китаї оприлюднили "мирний план" щодо війни в Україні. КНР закликає поважати суверенітет всіх країн, відмовитися від “менталітету холодної війни”, припинити воєнні дії та сісти за стіл переговорів. Також там виступили за припинення "односторонніх санкцій". Всього до китайського мирного плану увійшли 12 пунктів.

25 лютого CNN із посиланням на джерела, пов’язані з американською розвідкою повідомив, що Китай розглядає можливість відправлення зброї до Росії для використання у війні проти України.

У березні Сі Цзіньпін здійснив офіційний візит в Росію, де зустрівся з президентом РФ Володимиром Путіним.

5 квітня представниця Держдепу Андреа Калан у коментарі Суспільному повідомила, що США не бачать ознак, що Китай надсилає зброю Росії.