Грета Тунберг та низка європейських політиків зустрілися з Зеленським і обговоритли екоцид

Екоактивістка Грета Тунберг на прес-конференції новоствореної робочої групи, яка працюватиме зі збитками, завданими екології України внаслідок вторгнення Росії, у Києві, Україна, 29 червня 2023 р. Фото: АР

Президент Володимир Зеленський зустрівся з учасниками та учасницями Міжнародної робочої групи щодо екологічних злочинів Росії. Обговорили наслідки підриву Каховської ГЕС, який призвів до найбільшого за десятки років екоциду в Європі.

Про це Зеленський повідомив у своєму Телеграм-каналі.

За його словами, участь у заході взяли екоактивістка Грета Тунберг, ексвіцепрем’єр-міністерка і ексміністерка закордонних справ Швеції Маргот Вальстрем, віцепрезидентка Європарламенту Гайді Гаутала, президент Ірландії в 1990–1997 роках Мері Робінсон. 

"Вдячний за підтримку наших зусиль і за чітку позицію: агресор повинен відповідати за все скоєне проти людей і проти природи, проти життя загалом. Усі знищені життя та зламані долі, уся шкода природі, містам і селам, кожна втрата через цей екоцид – це пряма відповідальність російської держави", — зазначив Зеленський.

Як повідомляє кореспондент Суспільного, Марґот Вальстрем на зустрічі зазначила, що партнери не здадуться, поки Росія не залишить Україну і не буде притягнута до відповідальності за злочини.

"Завдання неабияке, нам доведеться мати справу з усіма видами наслідків від війни. Я вважаю, що усі ми члени цієї робочої групи зможемо використати наші контакти для допомоги, для розробки певних рекомендацій, які дадуть повну картину наслідків для довкілля, також ми зможемо напрацювати певні кроки для зеленого відновлення", — сказала вона.

Вальстрем зазначила, що група працюватиме певний час, можливо рік, і зустрічатиметься щомісяця.

"Ми повинні побачити, які речі є першочерговими, а потім зможемо подивитися на наслідки цього нещастя, в тому числі притягнення до відповідальності, коли це станеться. Головне це вигнати росіян з України, але ми бачимо чимало ускладнень, зараз дише маємо короткий обмін з розуміння ризиків", — зазначила Вальстрем.

Вона закликала напрацьовувати спільні рішення, воно знаходиться на порядку денного країн у світі.

Андрій Єрмак. Фото: ОПУ

За словами голови офісу президента Андрія Єрмака, перед групою стоїть три завдання:

  • Оцінка шкоди і злочинів, які були зроблені нашій екосистемі і наші природі і безумовно нам дуже важливо, щоб ми все могли прорахувати і все що буде після як наслідки
  • Розробка механізмів щодо притягнення Росії щодо цих злочинів. Сьогодні вже ніхто не може прорахувати те скільки треба грошей про те скільки та як нам потрібно відновити.
  • Ми повинні відновити не так, як було, а зробити за найкращими прикладами в світі для того, щоб наша країна була дружньої до природи.

"Фінальним нашим документом буде Київський екологічний пакт, який буде давати рекомендації світових експертів. Вони будуть представляти різні країни та континенти. Ми заохочуємо до нашої ініціативи і представників Global South", — зазначив Єрмак.

Колишня президентка Ірландії Мері Робінсон наголосила, що головне завдання групи — боротися з безкарністю, оцінювати шкоду для довкілля і зазначити, що такі речі притягаються до відповідальності.

"Ми чули про питання гендерного сексуального насильства, ми знаємо що з початку війни це коїться на окупованих територіях. Подивіться на Сирію, на Ємен, ці країни дуже тяжко постраждали від конфлікту. Дійсно, в цих країнах нема можливості робити те, що ви робите в Україні. Нам потрібна дуже чітка відповідальність, бо дуже багато безкарності. Ми повинні припинити самий цей феномен безкарності і повинні ми заморожувати російські активи для відновлення України", — сказала вона.

Віцепрезидентка Європарламенту ("Союз зелених") Гейді Гаутала зазначила, що у групи є два екологічні напрямки:

  • Притягнення до відповідальності. "Ми побачили наскільки серйозна проблема екоциду в Україні. Буде дуже приємно бачити, що масові знищення, включно з екологічними, вийдуть на міжнародний рівень і буде видана оцінка. Ми робимо це для того, щоб показати світу, що подібні нищення екології не мають лишатися безкарними", — сказала вона.
  • Зелений перехід. "Це нове відновлення України після війни і це дуже пов’язано з переходом України до Євросоюзу", — сказала віцепрезидентка ЄП.
Екоактивістка Грета Тунберг у Києві, Україна, 29 червня 2023 р. Фото: ОПУ.

Екоактивістка Грета Тунберг заявила, що реакція світу на екоцид внаслідок підриву Каховської ГЕС була недостатньою.

Екоцид — це форма воєнних дій і на жаль українці дуже добре це розуміють. Росія умисно націлює свої дії проти довкілля, Росія нищить життя. Я не думаю що реакція світу на екоцид було достатньою. Ці жорстокості, просто не вистачає слів, щоб їх описати, складно належно відреагувати на ці речі. Треба більше чути тих, хто страждає, щоб вони були першими, хто доносить інформацію про те, що відбувається", — сказала вона.

Екоактивістка наголосила, що цей випадок лише частина війни і лише один приклад злочинів, які скоює Росія.

"Я вважаю, що одна з проблем, що ця екологічні катастрофа безпрецедентна, світ з таким не стикався, тому важко оцінити наслідки в майбутньому. Я не фахівець, але можу сказати, що це буде відчуватися не тільки в Україні, а й у світі", — сказала Тунберг.

Що відомо про підрив Каховської ГЕС

Російські війська 6 червня підірвали Каховську ГЕС. В зоні підтоплення опинились 80 населених пунктів. Більшість з них на лівобережжі Херсонщини.

Раніше в "Енергоатомі" повідомляли, що рівень води у ставку-охолоджувачі ЗАЕС є стабільним, і попри підрив росіянами греблі Каховської ГЕС, ситуація залишається контрольованою.

На Херсонщині встановили місцеперебування 202 жителів області, яких вважали зниклими після підриву російськими військовими Каховської ГЕС. Наразі зниклими безвісти внаслідок підриву дамби все ще вважають 109 людей.

На лівобережжі Херсонської області військові РФ хочуть приховати усі жахливі наслідки підтоплення після підриву дамби, щоб світ не побачив цю катастрофу. 17 населених пунктів, які досі підтоплені, наразі на межі гуманітарної катастрофи.

Станом на 20 червня поліція зареєструвала понад 4000 заяв про пошкодження майна на Херсонщині. Наслідки підтоплення в області долають й досі.