"Зроблено лише два кроки". Рада міністрів ЄС дала оцінку щодо виконання Україною умов для вступу в Євросоюз

. Європейський комісар з питань розширення Олівер Варгеї на пресконференції в штаб-квартирі Європейської комісії в Брюсселі, 20 квітня 2021 рік. Фото: АР/Francisco Seco

Рада ЄС за пропозицією Європейської комісії визначила сім кроків, які Україна має здійснити як пріоритетні у своїй заявці на членство в Євросоюзі. На сьогодні з цих семи кроків виконано два — реформа судової системи зі створенням Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів, а також узгодження законодавства про ЗМІ з європейським.

Про це заявив Європейський комісар з питань розширення Олівер Варгеї наприкінці неформальної Ради міністрів ЄС із загальних справ у Стокгольмі, повідомляє SVT Play.

"На сьогодні з цих семи кроків виконано два: реформа судової системи зі створенням Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів, які вже працюють, з процесом відбору на основі заслуг, а також приведення законодавства про ЗМІ у повну відповідність до європейської директиви. Це кроки два і шість", — сказав Олівер Варгеї.

Водночас Єврокомісар зазначив, що Україна досягла значного прогресу щодо реформи Конституційного суду, а саме — "виконала більш ніж половину необхідної роботи".

"Досягнуто значного прогресу, (тобто виконано більш ніж половина необхідної роботи — ред.) щодо Конституційного суду, який був першим пріоритетом. У першому читанні був прийнятий необхідний закон, який встановлює надійний процес, але ще рано робити висновки, оскільки друге читання має відбутися 24 червня, і до нього ще можуть бути внесені поправки", — пояснив він.

Олівер Варгеї також додав, що певного прогресу було досягнуто в інших чотирьох кроках.

"З іншого боку, певний прогрес був досягнутий, (тобто менше половини необхідної роботи — ред.) в інших чотирьох кроках: боротьба з корупцією, боротьба з відмиванням грошей, деолігархізація та національні меншини", — сказав Єврокомісар з питань розширення Олівер Варгеї.

Що відомо про вступ України в Євросоюз

Європейська Рада на саміті у Брюсселі 23 червня надала Україні статус кандидата в Європейський Союз. Але Україна має провести декілька важливих реформ, пов’язаних, зокрема, з верховенством права, олігархами та корупцією.

"Комісія рекомендує надати Україні європейську перспективу. Це, звісно, за умови, що в країні проведуть низку важливих реформ. На думку комісії, Україна чітко продемонструвала прагнення та рішучість жити за європейськими цінностями та стандартами", — 17 червня, після засідання Єврокомісії, на якому вирішувалося, чи рекомендувати надати Україні статус кандидата в ЄС, сказала її президентка Урсула Фон Дер Ляєн.

"Низка важливих реформ" — це сім наступних умов:

  • реформа Конституційного суду;
  • продовження судової реформи;
  • антикорупція, включно з призначенням керівника САП;
  • боротьба з відмиванням коштів;
  • втілення антиолігархічного закону;
  • узгодження аудіовізуального законодавства з європейським;
  • зміна законодавства про нацменшини.