Перейти до основного змісту

Через підрив Каховської ГЕС затоплені 32 об’єкти з отруйними речовинами — Greenpeace

. Херсонщина, Бериславський район. Затоплені будинки села Калинівського, 14 червня 2023 рік. Фото: Херсонська ОВА/Telegram

Через руйнування Росією Каховської ГЕС в Україні затоплено щонайменше 32 заправні станції, склади та нафтопереробні заводи.

Про це йдеться у повідомленні Greenpeace.

В організації зазначили, що руйнування Росією Каховської греблі може призвести до витоку хімікатів, нафти та бензину, які використовуються в житлових, сільськогосподарських, промислових та комерційних зонах.

Дослідження Greenpeace, проведене на основі супутникових даних, показало, що були затоплені нафтопереробні заводи, автозаправні станції, теплоелектростанції та різноманітні склади — сукупно 32 об’єкти. Також щонайменше 150 тонн моторного мастила, за попередньою інформацією, витекло у воду в перші дні катастрофи

"Навіть невеликої кількості хімікатів достатньо, щоб забруднити ґрунт і водойми, і як результат — доступ до чистої води буде ускладнений для багатьох людей. Особливо сильне забруднення може спричинити затоплення промислових зон, звідки хімікати будуть змиватися вниз за течією, забруднюючи Чорне море і прибережні райони", — йдеться у повідомленні.

В організації зазначили, що наслідки для водних організмів у Каховському водосховищі та річці Дніпро будуть величезними. Це негативно вплине на середовище проживання риб, птахів, земноводних і тварин в цілому, а також забруднить їх ареал проживання.

Підтоплені об'єкти нафтогазової та аграрної інфраструктури. Карта Greenpeace

Представник німецького Greenpeace хімік Манфред Сантен зазначив, що там, де вода зараз відступає, потрібно очікувати масштабного забруднення продуктами нафтопереробної галузі та промислової і побутової хімії.

"Необхідно також дослідити забруднення важкими металами. Ґрунти та водойми можуть бути непридатними для виробництва продуктів харчування або як джерела питної води протягом багатьох років, якщо їх не контролювати і, за необхідності, не відновлювати належним чином", — сказав він.

Що відомо про затоплення Херсонщини внаслідок підриву Каховської ГЕС та наслідки для екології

Російські війська 6 червня підірвали Каховську ГЕС. В зоні підтоплення опинились 80 населених пунктів. Більшість з них на лівобережжі Херсонщини.

На Запоріжжі внаслідок підриву Каховської ГЕС частково знищені екосистеми національного природного парку "Великий Луг", що у Василівському районі, та заплави острова Хортиця. У зоні ризику ще три громади Запорізької області.

Директор Українського національного центру екології моря Віктор Коморін заявив, що через підрив Каховської ГЕС у Чорному морі змінюється екосистема, наслідком якої може стати накопичення токсичних речовин. Через це людям не рекомендують купатися та споживати морепродукти.

Заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук заявив, що після руйнування Каховської греблі піде десь вісім років, щоб почати частково повертатися до аграрного виробництва на затоплених територіях.

За його словами, великих втрат зазнають лівобережна частина Херсонщини і частина Запорізької області. Без води неможливо вирощувати зернові, олійні культури та овочеву групу.

За даними Міністерства аграрної політики, на правобережжі Херсонщини затоплено десь 10 тисяч гектарів землі, а це означає, що постраждає 100 тисяч тонн урожаю зернової групи.

Топ дня

Вибір редакції