На місці Каховського водосховища знайшли рештки Покровської Січової церкви, яка була під водою 70 років. Про це повідомляє видання Nikopolnews, поспілкувавшись із директоркою музею села Покровське Ларисою Садовською.
За її словами, у 1734-1775 роках на місці Покровського існувала Нова Січ (або Підпільненська Січ). Заснували її запорозькі козаки, які повернулися під російський протекторат після підписання Лубенського договору. Саме тут і побудували Січову церкву Покрови Божої Матері.
У 1775 році за наказом Катерини II Січ зруйнували. Церква була дуже пошкоджена та пограбована офіцерами-дворянами, солдатами й донськими козаками. Пізніше замість деревʼяної будівлі побудували камʼяну, яка проіснувала до 1954 року, коли була затоплена водами Каховського водосховища.
У 1843 році Покровське відвідував письменник та художник Тарас Шевченко. Про це свідчать спогади його сучасників і створені ним тут малюнки, серед яких є й зображення церкви Покрови.
Також саме про церкву у Покровському писав у 1954 році Олександр Довженко, коли розповідав про затоплення історичних місць: "У селі Покровському я пошкодував, що Бога нема. Мені страшенно захотілося, аби він з’явився хоча би на п’ять хвилин і, побачивши зруйнований негідниками пам’ятник давньої архітектури, споруджений на честь його Божої матері, покарав лютою смертю темних і підлих іуд, що скоїли цю мерзенну справу".
У Києві 16 червня відбудеться спеціальний показ фільму "Поема про море" Олександра Довженка. У стрічці йдеться про Каховську ГЕС та людські драми учасників і жертв її будівництва.
Розкопки
Раніше Суспільне розповідало, що МКІП повідомило що на територіях Запорізької, Херсонської, Миколаївської, Дніпропетровської та Одеської областей активізувалися копачі-грабіжники, які розкрадають цінні археологічні артефакти.
А 15 червня міністр Олександр Ткаченко в ефірі телемарафону "Єдині новини" повідомив, що група фахівців з Інституту археології досліджуватиме ділянки заповідника "Хортиця", з яких зійшла вода. Він зазначив, що інтерес для археологів становить також територія, на якій розташовувалися козацькі Січі.
"Про це повідомлено ЮНЕСКО, ми попросили допомоги у міжнародної організації ALIPH, щоб та направила міжнародних фахівців для вивчення того, що стало доступним після того, як зійшла вода. Робота розпочалася", — сказав Ткаченко.
Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube
Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culture@suspilne.media. Ваші історії важливі для нас!