"Росія несе кінцеву відповідальність": у Конгресі США відреагували на підрив Каховської ГЕС

Капітолійський пагорб у Вашингтоні. Ілюстративне фото: Getty Images.

Представник обох партій у Конгресі Сполучених Штатів відреагували на підрив Каховської ГЕС та заявили, що не вірять заявам Росії про винуватість України у катастрофі.

"Руйнування Каховської дамби на річці Дніпро в Україні поставило під загрозу найбільшу атомну електростанцію в Європі, затопило тисячі українців і спричинило екологічну катастрофу. Жорстокість Росії має припинитися", — написав зокрема у Twitter співголова Комітету із закордонних справ Сенату США республіканець Джим Ріш.

Конгресмен-демократ співголова Гельсінської комісії США Стів Коен також засудив Росію і заявив, що ""Путін і Росія — брехуни світового рівня".

"Руйнування дамби загрожує доступу до питної води, знищує ферми та тварин і спричиняє гуманітарну кризу в регіонах, переважно українських", — написав він у соціальній мережі.

"Тривалі напади на цивільну інфраструктуру є воєнним злочином, і їх не можна ігнорувати. Руйнування Каховської дамби загрожує мирним жителям ядерним знищенням та знищенням навколишнього середовища. Путін має відповісти за свій терор проти українського народу", — заявив своєю чергою сенатор Річард Блументаль.

Голова Комітету із закордонних справ Сенату США Боб Менендес також зазначив, що атака на Каховську дамбу і навіть навмисна недбалість, яка призвела до провалу дамби, "відповідали б грі Путіна".

"Хоча Росія заперечує свою власну причетність до цього безглуздого акту насильства, ми повинні пам’ятати, що Росія збрехала практично про кожен із тисяч злочинів, які вона вчинила в Україні, включаючи систематичні та навмисні напади на цивільних осіб та цивільну інфраструктуру, таку як школи, лікарні, бомбосховища та енергетичні активи", — сказав Менендес, як передає "Голос Америки".

Група підтримки України в Конгресі США опублікувала заяву, у якій зазначили, що катастрофа "вимагає відповідальності і рішучої реакції".

"Як жорстокий агресор в цій війні, Росія несе кінцеву відповідальність за руйнування української інфраструктури та переміщення громад, які давно мешкають на територіях вниз від дамби", — йдеться у заяві.

Водночас раніше, у день підриву ГЕС, у Білому домі заявили, що Сполучені Штати уважно стежать за ситуацією на Каховській ГЕС, однак наразі не можуть стверджувати, що призвело до руйнування дамби.

Що відомо про підрив Каховської ГЕС

Російські війська 6 червня 2023 року підірвали Каховську ГЕС.

Внаслідок підриву Каховської ГЕС на Херсонщині евакуюють людей з потенційних зон затоплення на правобережній частині Херсонщини — з сіл Миколаївка, Ольгівка, Льово, Тягинка, Понятівка, Іванівка, Токарівка, Придніпровське, Садове, та частково місто Херсон.

За повідомленням Енергоатому, стрімке зниження рівня води в Каховському водосховищі стало додатковою загрозою для тимчасово окупованої Запорізької АЕС. Наразі ситуація на станції під контролем, український персонал моніторить усі показники.