Україна домовилась з ООН про евакуацію людей із окупованого лівобережжя Херсонщини. РФ має надати гарантії безпеки

. Підтоплені Олешки внаслідок підриву греблі Каховської ГЕС, Херсонщина, 6 червня 2023 року. Фото: фейсбук спільнота міста Олешки

Україна домовилась з ООН про евакуацію людей із окупованого лівобережжя Херсонщини. При цьому РФ має надати доступ і гарантії безпеки. Про це повідомили у МЗС України за підсумками зустрічі міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби та Координаторки системи ООН в Україні Деніз Браун 8 червня.

“Домовлено, що ООН негайно сформує у Запоріжжі та Херсоні групи, які будуть направлені на постраждалі окуповані території Лівобережжя для надання гуманітарної допомоги та евакуації людей за умови забезпечення безпечного проїзду на окуповані території з підконтрольної уряду України території”, — йдеться у повідомленні.

Міністр запевнив ООН в тому, що Україна надає всі безпекові гарантії ООН для виконання гуманітарних операцій в усій зоні ураження.

Кулеба й Браун домовились, що підрозділи ООН вирушать до уражених зон на тимчасово окупованих територіях, щойно Росія надасть доступ та гарантії безпеки.

“Наразі Організація Об’єднаних Націй очікує на надання зазначених гарантій від російської сторони та доступу до окупованих територій, постраждалих внаслідок підриву дамби Каховської ГЕС”, — йдеться у заяві МЗС.

Також українська сторона відзначила направлення ООН гуманітарної допомоги на постраждалі території. Водночас масштаб руйнувань та страждань, завданих громадянам і тваринам, потребує якісно іншого реагування.

“За підсумками зустрічі узгоджено, що ООН невідкладно збільшить обсяги допомоги та направить додаткові сили до Херсонської та інших постраждалих областей”, — зазначили в МЗС.

Президент Росії Володимир Путін, згідно з заявами його прессекретаря, напередодні доручив очільнику МНС РФ Олександру Куренкову ліквідувати наслідки затоплення на території Херсонської області через руйнування греблі Каховської ГЕС і надати допомогу місцевим жителям.

Водночас, тимчасово окуповане росіянами місто Олешки станом на вечір 7 червня було затоплене мінімум на 90%, повідомлялося, що російська окупаційна влада не евакуює людей і не дозволяє їм залишити місто самостійно. Про це розповів Українському радіо міський голова Євген Рищук.

Раніше про те, що 80% території лівобережного міста Олешки на Херсонщині вже затоплені, розповіла станом на 14 годину в ефірі марафону "Єдині новини" керівниця міської військової адміністрації Тетяна Гасаненко. Деякі населені пункти повністю під водою.

За її словами, в Олешках люди перебувають на дахах своїх будинків. Там же вони провели ніч без води і їжі. Деякі з будинків руйнуються і йдуть під воду. Російські військові не проводять евакуацію, натомість перешкоджають волонтерам, які хочуть вивезти людей на власних човнах.

Про те, що окупанти не евакуюють людей, заявив і омбудсман Дмитро Лубінець.

Як повідомив раніше президент Володимир Зеленський, росіяни повністю провалили евакуацію людей на лівому березі Дніпра. З огляду на це Україна буде звертатися до міжнародних організацій.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль звернувся до міжнародної спільноти із закликом втрутитися і посприяти евакуації людей із окупованих росіянами територій Херсонщини, які потерпають від затоплення внаслідок підриву російськими військами дамби Каховської ГЕС.

Що відомо про підрив Каховської ГЕС

Російські війська підірвали Каховську ГЕС. Масштаб руйнування, швидкість і обсяги води, ймовірні райони підтоплення наразі уточнюються, повідомив в Telegram речник оперативного командування "Південь" Владислав Назаров.

Внаслідок підриву Каховської ГЕС на Херсонщині евакуюють людей з потенційних зонзатоплення на правобережній частині Херсонщини — з сіл Миколаївка, Ольгівка, Льово, Тягинка, Понятівка, Іванівка, Токарівка, Придніпровське, Садове, та частково місто Херсон.

За повідомленням Енергоатому, стрімке зниження рівня води в Каховському водосховищі є додатковою загрозою для тимчасово окупованої Запорізької АЕС. Наразі ситуація на станції під контролем, український персонал моніторить усі показники.