"Росіяни блокують нас від надання будь-якої підтримки на іншому боці" — ООН

Оновлено
Фото: Facebook

ООН намагається співпрацювати з Росією, щоб допомогти громадянам, які постраждали внаслідок вибуху Каховської ГЕС і зараз перебувають на окупованому РФ лівобережжі Херсонщини. Про це розповів Суспільному речник Управління ООН із координації гуманітарних справ (УКГС ООН) в Україні Савіано Абреу. Він пояснив, що Росія блокує надання підтримки від ООН на окуповану частину Херсонщини від початку повномасштабного вторгнення.

"ООН та наші гуманітарні партнери перебувають у Херсоні з листопада, відколи уряд України повернув місто з-під контролю Росії. Відтоді ми були на місці, щоб підтримати людей не лише в Херсоні, а й у Херсонській області, щоб підтримати людей, яких торкнулися жахи цієї війни. Коли сталася катастрофа, коли 6 червня сталося руйнування Каховської дамби, ми вже були там і почали реагувати з першого дня", — розповів Абреу.

Він додав, що представники ООН "підтримують зв'язок з обома урядами, особливо, з урядом України".

"Я не можу вдаватися в деталі обговорень. Як ви знаєте, це дуже делікатні дискусії, дуже делікатна ситуація. Відносини з Російською Федерацією є непростими, але ми підтримуємо зв'язок з урядом України, а також з урядом Російської Федерації, щоб знайти рішення. І ми сподіваємося, що зможемо підтримати людей там. Але ми також знаємо, що росіяни блокують нас від надання будь-якої підтримки на іншому боці (лівому боці Херсонщини, який під окупацією — ред.) з моменту ескалації війни в лютому 2022 року", — додав спікер УКГС ООН.

Відповідаючи на запитання Суспільного, чи можуть представники ООН допомогти з евакуацією людей на лівому, окупованому росіянами, березі Херсонщини, Абреу сказав, що зараз ООН не має жодних гарантій і має бути дозвіл від РФ.

“Ми, ООН, боремося, ведемо переговори та робимо все можливе, щоб спробувати підтримати людей по той бік лінії фронту, українців, які зараз перебувають на територіях під військовим контролем Російської Федерації. З 24 лютого минулого року, коли почалася ескалація війни, ООН не змогла відправити жодного вантажу на ту сторону. Бо жодних гарантій від Російської Федерації ми не отримали”, — сказав речник.

Він додав, що ООН продовжує свої зобов'язання.

“У нас вчора (7 червня — ред.) були зустрічі. Ми співпрацюємо з Російською Федерацією, щоб спробувати виконати нашу роботу. Адже наш обов’язок полягає в підтримці людей, які потребують допомоги, незалежно від того, де вони живуть, але нам не дають цього робити”, — розповів Абреу.

Розповідаючи про підтримку людей, які постраждали внаслідок вибуху на Каховській ГЕС і перебувають на підконтрольній уряду України території, Абреу сказав: “Ми підтримували людей усіма можливими способами.  Ми надавали їжу, ми надавали воду, ми надавали підтримку в евакуації, ми надавали підтримку в місцях, де вони зупинилися, ми надавали грошову допомогу, а також психологічну підтримку”.

Він пояснив, що до структури ООН входить багато організацій: UNICEF, WFP, IOM, UNHCR. Також ООН працює з місцевими партнерами, з десятками місцевих організацій, неурядових організацій та місцевих груп. ООН підтримує їх порадами, фінансуванням, щоб вони також виконували свою роботу для підтримки постраждалих людей.

“Тож ми різними шляхами, різними способами добиралися до людей, які потребують допомоги, але ми були там. Наприклад, з 6 червня ми вже підтримали 7000 людей продовольчою допомогою. 7000 людей у Херсоні, а також люди, які перемістилися до Миколаєва, вже отримали продовольчу допомогу. Ми вже надаємо грошову допомогу для більш ніж 6500 людей, які покинули свої домівки. Ми надаємо психологічну підтримку, ми надаємо воду — тисячі і тисячі бутильованої води вже прибули до Херсона, і завтра ми знову привеземо кілька вантажівок”, — сказав речник.

Після того, як за підсумками зустрічі глави МЗС Дмитра Кулеби і Координаторки системи ООН в Україні Деніз Браун стало відомо про домовленості направити на постраждалі окуповані території лівобережжя групи ООН за умови отримання від РФ гарантій безпеки, Суспільне знову зв’язалося з Савіано Абреу.

“Ми намагалися підтримати людей на територіях, які зараз перебувають під військовим контролем Російської Федерації. Відтоді ми проводимо операції на цій території, але вони дуже обмежені через проблеми з доступом, які ми маємо. Ми збираємося знову повідомити Росію. Ми спробуємо знову провести переговори відповідно до наших сьогоднішніх обговорень з МЗС, щоб спробувати перетнути лінію фронту і підтримати людей в районах Херсона, які знаходяться під їхнім контролем”, — пояснив він.

Він додав, що для ООН це не є чимось новим. Організація намагається вести ці переговори з Росією з моменту ескалації війни.

“Але, на жаль, досі ми були заблоковані Росією і не могли підтримувати людей у тому масштабі, який необхідний в інших регіонах, що перебувають під військовим контролем Росії”, — сказав речник.

Наразі ООН не має персоналу, співробітників ООН чи гуманітарних працівників громади в районах Херсонщини, які перебувають під російським контролем.

“У нас немає дозволу, у нас немає угод і гарантій з боку Росії на їх використання”, — пояснив Абреу.

Він додав, що не може коментувати переговори, які ведуться. За словами представника ООН, розмови з Російською Федерацією є непростими.

“Тому я не хочу ставити під загрозу будь-яку можливість для нас перетнути цю лінію фронту. До цього часу ми надсилали десятки заявок до Росії. У нас були діалоги з Росією не тільки через цю катастрофу, яка сталася зараз. Усе було безуспішно, однак ми були змушені це робити. Але ми не здаємося, ми будемо намагатися, як підказує нам сьогодні міністр Кулеба, і це наш обов'язок — підтримувати українців, де б вони не жили”, — сказав Абреу.