"Міжнародні організації розучились рятувати життя": Зеленський закликав допомогти людям на окупованій частині Херсонщини

. Підтоплені Олешки внаслідок підриву греблі Каховської ГЕС, Херсонщина, 6 червня 2023 року. Фото: фейсбук спільнота міста Олешки

Міжнародні гуманітарні організації та світ загалом мають докласти зусилля та долучитись до порятунку людей на окупованій Росією частині Херсонської області після знищення греблі Каховської гідроелектростанції.

Про це 7 червня заявив президент Володимир Зеленський під час традиційного вечірнього відеозвернення.

"Зараз потрібна чітка і швидка реакція світу на те, що відбувається. Навіть неможливо встановити достеменно — скільки людей на окупованій тимчасово території Херсонщини можуть загинути без порятунку, без питної води, без їжі, без медичної допомоги", — зазначив він.

Президент розповів, що українські військові та спецслужби роблять усе можливе, рятуючи людей попри обстріли з боку окупантів, але потрібні масштабні зусилля.

"Потрібно, щоб міжнародні організації — такі, як Міжнародний Червоний Хрест, — негайно долучилися до рятувальної операції та допомогли людям саме на окупованій частині Херсонщини", — наголосив Зеленський.

За його словами, кожна загибла людина в зоні лиха показує неспроможність міжнародних організацій виконувати свої прямі обов’язки.

"Це — вирок наявній міжнародній архітектурі, міжнародним організаціям, які розучилися рятувати життя. Якщо зараз міжнародної організації немає в зоні цієї катастрофи — значить, її взагалі немає, значить, вона недієздатна. Усі відповідні звернення України, нашого уряду – є", — зауважив глава держави.

Водночас він подякував лідерам світу, керівникам держав, урядів та міждержавних об’єднань, які висловили свою підтримку Україні та засудили російський злочин екоциду.

"Я дякую за цю принциповість! Разом маємо і притягти до відповідальності окупантів. Зараз ми маємо сконцентрувати увагу світу для ліквідації наслідків чергової катастрофи з вини Росії, маємо не допустити подальшу руйнівну активність окупантів", — сказав Володимир Зеленський.

Президент зазначив, що обговорив ситуацію на територіях, що потерпають через підрив ГЕС, із президентом Туреччини Реджепом Тайїпом Ердоганом і французьким президентом Емманюелем Макроном. Також він поспілкувався із головою МАГАТЕ Рафаелем Гроссі про ризики для Запорізької АЕС, обумовлені знищенням греблі Каховської гідроелектростанції.

"Партнери повністю поінформовані про те, що відбувається, про те, якої допомоги ми потребуємо. Хоч би якими були економічні, соціальні, екологічні наслідки цієї катастрофи, всі основи для життя будуть збережені. Херсонщина, Миколаївщина, Запорізька, Дніпровська області – ми бачимо всю проблематику і зробимо і можливе й неможливе, щоб створені окупантами проблеми були розв’язані", — підсумував глава держави.

Що відомо про підрив Каховської ГЕС

Російські війська підірвали Каховську ГЕС. Масштаб руйнування, швидкість і обсяги води, ймовірні райони підтоплення наразі уточнюються, повідомив в Telegram речник оперативного командування "Південь" Владислав Назаров.

Внаслідок підриву Каховської ГЕС на Херсонщині евакуюють людей з потенційних зон затоплення на правобережній частині Херсонщини — з сіл Миколаївка, Ольгівка, Льово, Тягинка, Понятівка, Іванівка, Токарівка, Придніпровське, Садове, та частково місто Херсон.

За повідомленням Енергоатому, стрімке зниження рівня води в Каховському водосховищі є додатковою загрозою для тимчасово окупованої Запорізької АЕС. Наразі ситуація на станції під контролем, український персонал моніторить усі показники.