У "Межигір'ї" можуть створити парк-пам’ятку садового мистецтва — законопроєкт

. Межигір'я. Фото: Єлизавета Серватинська / Суспільне

Проєкт закону “Про створення парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення “Межигір’я” (реєстр. № 9354) зареєстрував у парламенті  Кабінет міністрів.

Про це повідомив представник уряду у Верховній раді Тарас Мельничук.

Законопроєкт передбачає:

  • створення на території Вишгородського району Київської області парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення “Межигір’я” загальною площею 138,5937 гектара за рахунок земель державної власності, що надаються йому в постійне користування;
  • утворення спеціальної адміністрації парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення “Межигір’я” у сфері управління Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України.

Що відомо про справу Віктора Януковича та Межигір'я

"Межигір'я" — колишня приватна резиденція президента-втікача Віктора Януковича у селі Нові Петрівці, що неподалік від Києва. Об'єкт загальною площею 140 гектарів став відомим у часи Революції Гідності й став прикладом корупційного минулого режиму Януковича, який мешкав у резиденції з 2002 по 2014 роки. 23 лютого 2014 року Верховна рада ухвалила постанову про передачу резиденції у держвласність.

Слідство вважає, що у 2002 році третій президент Віктор Ющенко передав комплекс "Межигір’я" у відання Кабінету Міністрів України від Державного управління справами. Віктор Янукович, який у цей час був прем’єр-міністром, нібито, користуючись службовим становищем, вивів активи з-під обмежень закону “Про приватизацію державного майна”, але у 2005 комплекс повернули ДУС.

У 2007 Янукович звернувся листом до президента Ющенка з проханням обміняти майно комплексу відпочинку "Пуща-Водиця" вартістю 540 млн грн на приміщення приватної фірми.

Того ж року Ющенко нібито секретним розпорядженням надав Януковичу в користування дачний будинок на території комплексу "Пуща-Водиця".

25 серпня 2021 року за клопотанням детективів НАБУ слідчий суддя Вищого антикорупційного суду надав дозвіл на здійснення заочного розслідування (in absentia) щодо колишнього президента України та його сина, що врешті дозволило завершити слідство. Крім того, обом підозрюваним ВАКС обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

У випадку визнання вини, їм загрожує позбавлення волі на строк від 7 до 15 років з конфіскацією майна. НАБУ розслідує справу з грудня 2019 року. З моменту втечі експрезидента і його сина до Російської Федерації у 2014 році й до грудня 2019-го справу розслідувала ГПУ.

У Вищому антикорупційному суді у п'ятницю, 24 лютого 2023 року, мало відбутись засідання у справі про привласнення резиденції "Межигір'я". Однак адвокати обвинувачених не з'явилися і суд переніс засідання на 7 березня 2023 року.