Орбан відмовляє Україну від контрнаступу. В МЗС відреагували

Прем'єр Угорщини Віктор Орбан. Фото: AP

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, назвав себе єдиним політиком в ЄС, який прагне миру і намагається відмовити українців від контрнаступу та закликає Україну до переговорів з Росією. В МЗС України закликали Орбана довести, що він прагне миру, засудивши вторгнення РФ та перестати блокувати обмежувальні заходи ЄС.

Як пише Telex, у своєму п'ятничному зверненні Орбан заявив, що український контрнаступ буде кровопролитним і тому варто вмовити Україну і Росію почати переговори.

Угорський прем'єр зазначив, що як людина, яка півтора року служила у війську знає "навіть без військової академічної освіти, бо навчився цього в армії", що під час наступу втрати війська зростають утричі.

"А для країни, чиє населення становить незначну частину населення супротивної сторони, розпочати масштабні військові атаки за таких обставин — це кровопролиття. Ми повинні зробити все, навіть до початку контратаки, щоб переконати сторони в необхідності припинення вогню та мирних переговорів", — сказав він.

Також Орбан заявив, що він єдиний прем'єр-міністр у Євросоюзі, який є прихильником миру.

"Навіть у найкращому випадку неможливо досягти кращого результату на передовій, на полі бою, ніж той результат, якого можна було б досягти з української точки зору шляхом переговорів", — сказав він.

У відповідь на слова Орбана речник Міністерства закордонних справ Олег Ніколенко заявив, що позиція України незмінна — мирні переговори можуть бути можливі лише після повного виведення російських військ із території України.

"Припинення вогню без виконання цієї умови призведе до заморожування статус-кво, надасть Росії можливість перегрупуватися, накопичити сили та вдатися до нової хвилі агресії. Доведено досвідом 2014-2022 років. Ба більше, щоденні російські ракетні атаки та атаки дронами по українських містах доводять, що в Москві не розглядають інших сценаріїв, окрім як продовжувати війну", — написав він у Facebook.

Ніколенко зазначив, що українська сторона взяла до уваги твердження Віктора Орбана про те, що йому важко бути єдиним прем'єр-міністром в ЄС, який виступає за мир.

"Аби полегшити цю ситуацію, закликаємо главу угорського уряду почати нарешті діяти. Наприклад, засудити російську агресію, вимагати від Москви припинити війну та повернути російську армію на російську територію, долучитися до заходів міжнародної ізоляції Росії, не підривати єдність в ЄС", — зазначив речник МЗС.

Позиція Угорщини щодо війни Росії проти України

Відносини між Україною та Угорщиною залишалися напруженими через позицію угорського уряду стосовно санкцій проти Росії. Зокрема, країна не підтримувала посилення обмежень проти російського нафтового і газового сектору. Крім цього, 31 травня 2022 року Орбан заявив, що країна домовилася із ЄС і отримала дозвіл купувати російську нафту.

У червні 2022-го старший радник прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана заявив, що ЄС має припинити запроваджувати санкції проти Росії через її вторгнення в Україну і натомість домагатися припинення вогню та початку переговорів.

Згодом Орбан заявив, що Захід має припинити озброювати Україну і зосередитися на мирному врегулюванні. Речник міністерства Олег Ніколенко зазначив, що на другий день після візиту міністра закордонних справ Угорщини до Москви, де він просив збільшити обсяги постачання російського газу, Орбан поновив риторику про неефективність санкцій ЄС проти РФ.

За даними угорських ЗМІ, 21 вересня 2022 року на закритій зустрічі із законодавцями Орбан заявив, що ЄС повинен скасувати свої санкції проти Росії до кінця цього року, адже вони шкодять більше самим європейцям, ніж Росії. Також Угорщина тривалий час виступала проти надання Україні 18 мільярдів фінансування від ЄС.

18 листопада торік міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто назвав недієвими антиросійські санкції ЄС і закликав піти у відставку лідерів країн ЄС, які виступали за обмеження.

При цьому, за даними соціологічного інституту Publicus, в Угорщині зростає невдоволення проросійським курсом уряду Віктора Орбана.

Очільник МЗС України Дмитро Кулеба заявив, що ставлення Угорщини до України лишиться незмінним, допоки прем'єром лишається Віктор Орбан.